Pamiątki, których nie mozna przywozić z wakacji fot. Fotolia.pl

Pamiątki, których nie można przywozić z wakacji - Nie przewoź tego przez granicę

Jakie przedmioty kupione podczas urlopu mogą spowodować, że zostaniemy zatrzymani na granicy?
Karolina Kalinowska / 25.03.2015 15:39
Pamiątki, których nie mozna przywozić z wakacji fot. Fotolia.pl

Coraz częściej decydujemy się na egzotyczne wakacje. Tam czeka na nas świat zupełnie odmienny od naszego. Lokalne bazary kuszą tysiącami kolorowych produktów, smakami, zapachami, wyrobami ręcznie robionymi… A wszystko w takich cenach, że żal tego nie kupić.

Jednak na granicy może okazać się, że połowę przedmiotów będziemy musieli zostawić w kraju, z którego pochodzą. Zobacz, czego nie można przewozić przez granicę?

Pamiątki, których nie można przywozić z wakacji:

 • Wyroby ze skóry: krokodyli, waranów, węży z rodziny dusicieli (boa, pytony, anakondy)
 • Biżuteria i inne wyroby z korali rafotwórczych
 • Muszle i wyroby z muszli małż z mórz tropikalnych
 • Skóry i inne trofea z niedźwiedzi, a także środki medycyny ludowej wykorzystujące niedźwiedzie fragmenty
 • Skóry i trofea pochodzące z dzikich kotów
 • Rzeźbione kości morsów czy wielorybów
 • Wyroby z kości słoni, nosorożców czy hipopotamów
 • Wyroby i skóry z zebry i antylopy
 • Produkty z ryb jesiotrowatych, w tym kawior
 • Storczyki, kaktusy, wilczomlecze i niektóre rośliny owadożerne – dotyczy to zarówno żywych roślin, jak i ich cebulek oraz bulw
 • Wszelkie wyroby ze skorup żółwi
 • Wyroby z wełny wikunii i wełny shahtoosh
Nad pamiątkami przywożonymi z obcego lądu naprawdę warto się zastanowić. Nawet jeśli lubimy spacery po plaży i zbieranie muszelek, to w wielu krajach - nawet w popularnym Egipcie musimy pamiętać, że wywożenie skorup jest niezgodne z prawem. I nawet jeżeli uda nam się bez problemu przejechać przez obcą granicę, to może zatrzyma nas polska kontrola celna i będziemy mieć problemy już we własnym kraju.

Przepisy dotyczące przewożenia jedzenia:

Powinni je poznać zwłaszcza podróżni, którzy wychodzą z założenia, że jeżeli zapakują plecak prowiantu, to ich wyprawa będzie mniej kosztować. Zaraz przywozu jedzenia obowiązuje m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, Chile i na Kubie. Władze tych państw obawiają się chorób, które mogłyby być tą drogą przenoszone. Dlatego do niektórych krajów, można wwieźć produkty, które są fabrycznie zapakowane i posiadają skład podany w języku angielskim, natomiast do innych nie można przywieźć nic. Lepiej pamiętać, co się ma w bagażu w momencie wypełniania deklaracji celnej, gdyż zatajenie (nawet nieumyślne) może nas sporo kosztować.

Przepisy dotyczące przewozu alkoholu:

Zakupy większych ilości trunków w sklepie bezcłowym na polskim lotnisku, mogą okazać się wyjątkowo nieopłacalne. W części krajów muzułmańskich panuje prohibicja – Iran, Libia, Kuwejt – i za wwożenie trunków nałożone są na turystów srogie kary. W Stanach Zjednoczonych, mimo że prohibicja nie istnieje, to i tak przestrzegana jest zasada, że przez granicę można przewieźć nie więcej niż 1 litr alkoholu niezależnie od tego, ile ma on procent.

Na podstawie materiałów prasowych

Więcej podróżniczych inspiracji:

Tagi: pamiątki