Kiedy najlepiej jechać na Maltę? Mamy kilka praktycznych wskazówek!

Malta to idealne miejsce na wczasy lub kilkudniową wycieczkę. Gwarancja dobrej pogody i licznych atrakcji turystycznych.


5. Najciekawsze zabytki

Valletta

Stolica Malty i jednocześnie najmniejsza stolica Unii Europejskie. Mówią o niej muzeum na wolnym powietrzu. Nastrojowe miasto o wyjątkowych budowlach powstałych ze złotego piaskowca. Wąskie uliczki, potężne mury, harmonijne zdobienia, finezyjne balkony, ogrody.

Koniecznie trzeba zobaczyć: Pałac Wielkiego Mistrza i zbrojownię, kościół zakonu joannitów – konkadetrę św. Jana z XVI wieku, w której znajduje się obraz Caravaggia – „Ścięcie Jana Chrzciciela”. Wyjątkowa jest podłoga w całości pokryta 375 pięknie inkrustowanymi marmurowymi płytami nagrobnymi. Wyższe Ogrody Barraka, gdzie w cieniu można odpocząć po zwiedzaniu miasta i cieszyć się pięknym widokiem na morze i zatokę. Pałac Casa Rocca Piccola, Narodowe Muzeum Archeologiczne ze słynną „Maltańską Wenus”, malutką figurką kobiety o bujnych biodrach i dużych piersiach.

Pałac Parisio z ogrodami w Naxxar

Nazywany bywa miniaturowym Wersalem.To domek myśliwski z XVIII wieku, zamieniony na początku XX wieku w pałac w stylu barokowym i pompejańskim, z piękną salą balową pełną złota i ornamentów.

Świątynie megalityczne (Mnajdra, Hagar Qim, Ġgantija, Skorba, Tarxien)

To jedne z najstarszych tego typu budowli kamiennych na świecie. Najprawdopodobniej były świątyniami – o czym mają świadczyć zdobione ołtarzy oraz brak śladów pochówków. Najstarszym i najlepiej zachowanym kompleksem jest Ġgantija, a najciekawszym architektonicznie Tarxien. 

Rabat (Victoria)

Warto tu zobaczyć Dom Rzymski oraz Katakumby św. Pawła i św. Agaty. Katakumby św. Pawła to labirynt podziemnych grobowców będących miejscem pochówku pierwszych chrześcijan, żydów i pogan. Krypty i katakumby św. Agaty znane są ze starorzymskich i późnośredniowiecznych malowideł ściennych. Najciekawszym miejscem jest podziemna bazylika, w której św. Agata praktykowała chrześcijaństwo.

Mdina

Dawna stolica Malty. Leżące na wzgórzu średniowieczne miasto otoczone murami i niezwykłego połączenia architektury normańskiej z barokową.   Mówi się o nim . Cichego Miasta (Silent City), gdyż tylko mieszkańcy oraz służby porządkowe mogę wjechać na jego teren.  Warto pospacerować uliczkami i wzdłuż murów obronnych, zobaczyć katedrę św. Pawła, muzeum katedralne, Palazzo Falson. 

Marsaxlokk

To taka Malta z pocztówki. Znana z kolorowych łódek zwanych luzzu, które kołyszą się w porcie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)