Kłopoty żołądkowe w podróży – jak im zapobiegać i je leczyć?

Jak uniknąć kłopotów żołądkowych w czasie wyjazdu i co robić, gdy się nam przytrafią? Oto cztery najważniejsze zasady!
/ 31.07.2015 10:05

fot. Fotolia

Letni urlop to czas, na który wszyscy czekamy z utęsknieniem. Niestety, komfort wypoczynku bardzo często uprzykrzają nam niespodziewane kłopoty żołądkowe. Co zrobić, by uniknąć takich dolegliwości podczas wakacyjnych wyjazdów? Jak skutecznie reagować na pierwsze objawy choroby?  

Przygotuj się!

Planujesz egzotyczną podróż? Zmieniając strefę klimatyczną, zabezpiecz się przed chorobami zakaźnymi występującym w danym regionie.

Zaleca się zwłaszcza szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu oraz cholerze. Udaj się do lekarza, który odpowie czy na wybranym terenie potrzeba innych zabezpieczeń.

Na kilka dni przed wyjazdem można także zacząć przyjmować probiotyki, dzięki którym układ pokarmowy lepiej odeprze obce drobnoustroje. Zaopatrz swoją wakacyjną apteczkę w podstawowe leki – aktywny węgiel na dolegliwości biegunkowe, krople żołądkowe na ból czy odpowiednie środki przeciw niestrawności. Zapominalscy zaś z pewnością dostaną te preparaty w każdej lokalnej aptece.

Higiena to podstawa

W czasie każdej podróży należy zachować wzmożoną higienę. W krajach tropikalnych twarz i zęby warto myć w wodzie mineralnej butelkowanej. Szczególną uwagę zwracajmy też na dłonie – myjmy je częściej niż tylko przed posiłkami. W swoim podróżnym niezbędniku umieśćmy także płyn lub chusteczki dezynfekujące.

Zobacz też: Chusteczki antybakteryjne – używać czy unikać?

Uważaj, co jesz

Bardzo często do zaburzeń żołądkowych dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonych pokarmów. Smakując lokalne specjały, pamiętajmy o kilku zasadach.

Unikajmy produktów od ulicznych sprzedawców; potraw, które nie były poddane obróbce termicznej oraz niemytych owoców. I my, by pić wodę butelkowaną, jeść potrawy świeżo smażone lub gotowane. Te surowe zawsze niosą ze sobą większe ryzyko infekcji i kłopotów.

Nawadniaj się regularnie

Aby zapobiec kłopotom żołądkowym w podróży, do picia najbezpieczniej wybierać butelkowaną lub przegotowaną wodę. Jeśli natomiast choroba już nas dopadła, dbajmy o właściwe nawodnienie m.in. za pośrednictwem preparatów z glukozą i elektrolitami.

fot. dr Arkadiusz Miller, internista Grupy LUX MED

Zobacz też: Bakterie pod skórą - o jakich chorobach musisz wiedzieć?

Źródło: materiały prasowe Luxmed/mn