Jakie dokumenty zbrać ze sobą w podróż fot. Fotolia.pl

Jakie dokumenty zabrać w podróż - wykaz potrzebnych dokumentów

Szykując się na wakacje, pamiętaj o zabraniu dokumentów, które zapewnią dorosłym i dzieciom pomoc lekarską w nagłych sytuacjach
Karolina Kalinowska / 24.06.2015 15:49
Jakie dokumenty zbrać ze sobą w podróż fot. Fotolia.pl

Urlop wyobrażasz sobie jako czas beztroski i spokojnego wypoczynku. Ale może się zdarzyć, że podczas wyjazdu ty albo ktoś z twojej rodziny będzie potrzebował pomocy lekarza, leku na receptę czy pobytu w szpitalu (czego nie życzymy). Ale jeśli będziesz dobrze przygotowana, bez problemu otrzymasz taką pomoc. Żebyś nie musiała obawiać się, czy o czymś nie zapomniałaś, przygotowaliśmy listę niezbędnych dokumentów - w Polsce jak i za granicą.

Paszport lub dowód osobisty to niezbędne dokumenty, które muszą się znaleźć w walizce. W Polsce wystarczy dowód, ale na wyjazd za granicę przygotuj paszport dla siebie (w przypadku wyjazdu poza granice UE) i dla dziecka (potrzebny także w krajach UE). Wyrobisz je w Urzędzie Paszportowym w twoim mieście. Zwykle trwa to ok. miesiąca i kosztuje: 140 zł – dorosły i 60 zł – dziecko powyżej 13 roku życia i 30 zł – dziecko do 13 lat. Niestety wyrobienie niektórych dokumentów zajmie ci około 2 miesięcy.

Lista dokumentów, które warto zabrać w podróż:

1. Dorośli w Polsce

 • Aktualny dowód ubezpieczenia - może to być legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną pieczątką zakładu pracy (ważna przez miesiąc od daty podstemplowania), ostanie druk ZUS RMUA (ważny w miesiącu wystawienia i przez następny) lub zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające opłacanie składek zdrowotnych.
 • Karta abonamentowa prywatnej przychodni zdrowotnej - często refundowana nawet w połowie przez zakład pracy, np. karta Medicover, Lim, Enel-med czy Lux-Med. Usługi medyczne są świadczone przez te instytucje w wielu miastach, a w razie potrzeby pomoc specjalistów otrzymasz w ramach abonamentu.

2. Dorośli za granicą

 • Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego - EKUZ - uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej we wszystkich krajach UE oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinie na takich zasadach, jakie obowiązują w danym kraju. Wyrobić ją można od ręki w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • Żółta książeczka szczepień - jest to międzynarodowe świadectwo szczepień potrzebne w przypadku wyjazdów w kraje tropikalne, wydawane w punktach szczepień na terenie całego kraju. Szczepienia należy rozpocząć 6 tygodni przed wyjazdem.
 • Ubezpieczenia z biura podróży i dodatkowe ubezpieczenie - zwykle wliczone są w koszt wycieczki lub wymagające niewielkich dopłat, ale zawierają niskie sumy ubezpieczenia i mogą być niewystarczające w nagłych wypadkach. Dlatego jeśli zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne, np. nurkowanie, kolarstwo górskie, jazdę na skuterach wodnych, warto wykupić indywidualnie dodatkową polisę.
 • Ubezpieczenie kobiet w ciąży - gwarantuje wielokrotną pomoc lekarską, związaną z prowadzeniem ciąży. Ubezpieczenie takie dotyczy także zaawansowanej ciąży, czyli 7. i 8. miesiąca. Ubezpieczenie powinno objąć wtedy także koszty porodu, jeśli nastąpi on do 32. tygodnia ciąży.

3. Dzieci w Polsce

 • Karta kwalifikacyjna uczestnika kolonii/obozu - rodzice i pielęgniarka szkolna wypełniają rubryki dotyczące stanu zdrowia dziecka. Upoważniają też opiekunów do podejmowania decyzji związanych z leczeniem i ewentualnymi operacjami w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.
 • Książeczka zdrowia dziecka - z wpisanym numerem PESEL dziecka. Potrzebna w razie wizyty w przychodni lub szpitalu. Na jej postawie pediatra uzyska informacje o ogólnym stanie zdrowia.
 • Aktualny dowód ubezpieczenia - podstemplowana przez zakład pracy Rodzinna Legitymacja Ubezpieczeniowa z wpisanym imieniem i nazwiskiem dziecka lub – jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą – dowód opłacenia składki zdrowotnej za ostatni miesiąc i potwierdzenie zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia (ksero druku ZUS ZCZA – ważny tak, jak RMUA).
 • Karta prywatnej przychodni zdrowotnej - oprócz niej, aby dziecko zostało przyjęte na wizytę lub do szpitala, potrzebny jest dokument opiekuna ze zdjęciem oraz upoważnienie od rodziców do podejmowania decyzji związanych z leczeniem, jeśli dziecko jest np. pod opieką dziadków (wzory upoważnień są dostępne w przychodniach).

4. Dzieci za granicą

 • Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego - EKUZ - wydawana jest od ręki w miejscu zamieszkania w Oddziale NFZ. Do wydania jej potrzebne są: dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby, która zgłosiła ją do ubezpieczenia zdrowotnego, dowód zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, a dla osób po 18 roku życia dokument potwierdzający kontynuację nauki, np. legitymacja studencka.
 • Żółta książeczka szczepień - przed egzotyczną podróżą warto wybrać się z dzieckiem do specjalisty z poradni chorób tropikalnych i zapytać o dokładną listę szczepień. Zależy ona od kraju, do którego się podróżuje. Zawsze warto zaszczepić dziecko na błonicę, tężec, żółtaczkę oraz dur brzuszny, a jadąc do centralnej Afryki i Ameryki Płd. także przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze).
 • Dodatkowa polisa turystyczne -  w ramach dodatkowych polis, np. dodawanych za niewielką opłatą do ubezpieczenia NNW rodzica lub polis czasowych, dziecko ma zapewnioną wizytę lekarza w miejscu aktualnego pobytu, dostarczenie leków czy transport medyczny do kraju.
Na podstawie tekstu z miesięcznika Vita

Więcej podróżniczych inspiracji:

Tagi: podróż