Jak grzeszymy za kierownicą? fot. Fotolia

Jakie czynności wykonujemy w czasie jazdy samochodem - podrożnicze inspiracje

Rozmawiamy przez telefon, jemy, pijemy.... Co jeszcze?
Karolina Kalinowska / 14.01.2015 15:19
Jak grzeszymy za kierownicą? fot. Fotolia

Aż 84% kierowców przyznaje, że wykonuje w czasie jazdy czynności z nią nie związane. Jakie czynniki rozpraszają kierowców najbardziej? Dzwonienie, picie i jedzenie na jest na porządku dziennym.

Jak grzeszymy za kierownicą?

Ankietowani wskazali głównie wykonywanie połączeń telefonicznych (73%),  picie (42%) i jedzenie (37%). Jednak co ciekawe, polscy kierowcy zajęli jedno z ostatnich miejsc w rankingu "niebezpiecznej jazdy". Jednak z ogólnego zestawienia wynika, że 7 na 10 kierowców korzysta podczas prowadzenia z telefonów, a 20% badanych wysyła wiadomości tekstowe lub sprawdza portale społecznościowe. Kobiety robią to częściej niż mężczyźni.

Okazuje się, że w rankingu niebezpiecznych zachowań za kierownicą przodują kierowcy z Europy Zachodniej, a dokładniej z Francji, Luksemburga i Holandii. To oni wysyłają wiadomości testowe i korzystają z mediów społecznościowych w czasie jazdy znacznie częściej niż kierowcy z innych krajów. Kierowcy z USA wykazują się w tej kwestii szczególną ostrożnością. W Polsce, zaledwie 1% badanych kierowców przyznał się do korzystania z portali społecznościowych w czasie jazdy.

Co jeszcze robimy podczas jazdy samochodem?

  • Palimy papierosy
  • Czytamy
  • Nakładamy makijaż
  • Golimy się
Na podstawie materiałów prasowych LeasePlan Polska

Więcej podróżniczych inspiracji: