Jak zdrowo podróżować samochodem w upalny dzień?

Wnętrze samochodu w upalny dzień szybko się nagrzewa, co nie sprzyja dobremu samopoczuciu ani kierowcy, ani pasażerów. Jak schłodzić się w czasie jazdy?
/ 04.08.2015 09:08

auto upał

fot. Fotolia

W sezonie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicy 30 stopni Celsjusza, długa podróż samochodem może być męcząca. Podczas wakacyjnych wyjazdów należy przestrzegać kilku istotnych zasad, dzięki którym podróż samochodem będzie komfortowa i bezpieczna.

Bezpieczeństwo w aucie w cieplejsze dni

Większość współczesnych samochodów jest wyposażonych w klimatyzację. To bardzo przydatne urządzenie, ale nie jedyny sposób na walkę z temperaturą we wnętrzu. Aby polepszyć komfort podróży w słoneczne dni, dobrze zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów oraz zastosować się do praktycznych wskazówek. Dzięki nim podróż w pełnym słońcu będzie znacznie przyjemniejsza.

Warto pamiętać, że upał nie tylko obniża koncentrację kierowcy, lecz także wpływa negatywnie na zdrowie jego pasażerów. Szczególnie kiedy podróżujemy z dziećmi, które źle znoszą wysokie temperatury.

Temperatura pod kontrolą

Samochód wystawiony na działanie promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewa. Temperatura w jego wnętrzu może w 15 minut wzrosnąć dwukrotnie w porównaniu do tej w otoczeniu. W słoneczne dni temperatura w kabinie pasażerskiej może więc przekroczyć 60 stopni Celsjusza.

Dlatego też w miarę możliwości warto parkować samochód w zacienionym miejscu np. pod drzewem. Przed rozpoczęciem podróży należy otworzyć wszystkie drzwi i przewietrzyć auto. Jeśli mamy klimatyzację manualną, ustawmy ją na pierwszy bieg. W ten sposób urządzenie będzie pracowało najbardziej efektywnie, ale również bezpiecznie dla dróg oddechowych pasażerów. Klimatyzację automatyczną warto ustawić na temperaturę maksymalnie o 8 stopni Celsjusza niższą niż ta na zewnątrz. Urządzenie całkowicie wyręcza kierowcę i utrzymuje temperaturę w żądanym zakresie.

Zobacz też: Jaka pozycja do jazdy samochodem jest najbardziej bezpieczna?

Gadżety przydatne w podróży

Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego nagrzewania się wnętrza, warto zaopatrzyć się w specjalną matę przeciwsłoneczną. Matę zakłada się na szybę czołową, dzięki czemu mniej promieni trafia do wnętrza, a więc nie nagrzeje się ono zbyt mocno.

Na tylnych bocznych szybach można też zamontować roletę przyciemniającą. To przydatny i niedrogi w zakupie gadżet, który podczas podróży zapewni większy komfort siedzącym na tylnej kanapie pasażerom.

O ile pasażerowie mogą się schować przed oślepiającym słońcem za roletą, o tyle osoby siedzące w przednim rzędzie siedzeń nie mają takiej możliwości. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Okulary pomogą uniknąć bólu i zmęczenia oczu oraz zapobiegną oślepieniu promieniami słonecznymi w czasie jazdy. 

W przypadku długich podróży w pełnym słońcu niezbędna okaże się lodówka turystyczna zasilana z gniazda zapalniczki. Dzięki niej zapewnimy sobie i pasażerom schłodzone napoje oraz jedzenie. To istotne, jeśli wyruszamy w daleką trasę, a nie mamy zaufania do przydrożnych barów. Zrobione w domu przekąski będą świeże i bezpieczne podczas wielogodzinnej jazdy.

Zobacz też: Dziecko bezpieczne w samochodzie - 3 zasady

Źródło: materiały prasowe Avis/mn