Jak zapobiec zakrzepicy podczas długich lotów samolotem?

Podczas długich podróży samolotem istnieje ryzyko wystąpienia problemów zakrzepowo-zatorowych. Jest to związane z unieruchomieniem ciała na wiele godzin i utrudnionym krążeniem krwi. Kto jest szczególnie narażony na zakrzepicę krwi? Jak się przed nią uchronić?

Podróż lotnicza

Zdrowi pasażerowie zwykle dobrze tolerują warunki i ciśnienie powietrza w kabinie samolotu. Turyści obciążeni chorobami serca, naczyń, układu oddechowego oraz krwi, osoby po niedawno przeprowadzonych zabiegach operacyjnych oraz podróżujące kobiety w ciąży powinny przed planowaną podróżą lotniczą skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo tej formy transportu. Podróże samolotem uważa się za bezpieczne dla dzieci, z wyjątkiem noworodków w pierwszym tygodniu życia.

Kto jest narażony na problemy zakrzepowo-zatorowe w podróży lotniczej?

Długie przeloty, połączone z unieruchomieniem pasażera, sprzyjają tworzeniu się zakrzepów w żyłach kończyn dolnych (zakrzepicy żył głębokich) oraz powikłań tego stanu, na przykład zatorów w płucach. Na problemy zakrzepowo-zatorowe w samolocie bardziej narażeni są podróżni w starszym wieku, osoby po niedawno przebytej operacji, turyści z niektórymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorobą nowotworową, rozpoznaną wcześniej zakrzepicą lub zatorowością, a także kobiety w ciąży oraz stosujące doustne środki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą.

Jak chronić się przed zakrzepicą podczas długich przelotów?

  • Podczas długich przelotów regularnie wstawaj, spaceruj i wykonuj ćwiczenia mięśni łydek,
  • W trakcie podróży wypijaj duże ilości bezalkoholowych płynów (z wyjątkiem napojów z kofeiną, która ma właściwości odwadniające),
  • Do samolotu ubieraj wygodną, luźną odzież,
  • Zastosuj specjalne podkolanówki uciskowe, zwłaszcza podczas długich przelotów oraz w przypadku chorób i innych, stanów zwiększających ryzyko zakrzepicy. Takie profilaktyczne podkolanówki o zmiennym stopniu ucisku dostępne, są w niektórych aptekach, sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym,
  • W szczególnych sytuacjach, zgodnie z zaleceniem lekarza, zastosuj leki o właściwościach przeciwkrzepliwych, przed wylotem (są to leki w zastrzykach, do samodzielnego podania podskórnego).

Źródło: http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/multimedia/file/Poradnik_dla_podroznika.pdf

Warto wiedzieć: Podróże na wschód i zachód – jak uniknąć jet lagu?