Jak zadbać o zdrowie podczas długiego lotu samolotem?

Drętwienie i puchnięcie nóg, zatykające się uszy czy mdłości związane z chorobą lokomocyjną to główne problemy zdrowotne, które mogą się pojawić u turysty w trakcie długiego lotu samolotem. Jak im przeciwdziałać?

Ból uszu w czasie startowania i lądowania samolotu

Wreszcie przychodzi ten dzień: wyruszamy na egzotyczną wyprawę. Przed nami jednak długa podróż samolotem. Co prawda zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa rejsu to zadanie przewoźnika, turysta jednak musi zadbać o swoje zdrowie sam – choćby po to, by dolegliwości związane z długim lotem nie popsuły mu radości z wyjazdu.

Lot samolotem, mimo że ten środek komunikacji uważany jest za najbezpieczniejszy i najszybszy, często może oznaczać dla pasażera chwile złego samopoczucia, lęku, a wręcz negatywnie wpływać na jego stan zdrowia. Nie wszyscy bowiem tolerują np. warunki i ciśnienie powietrza w kabinie samolotu. Jednym z nieprzyjemnych objawów tej nietolerancji jest ból uszu podczas startu i lądowania. Warto wtedy jak najczęściej przełykać ślinę, ziewać lub zatkać nos i delikatnie wydmuchiwać powietrze przez nos.

Gorzej, jeśli cierpimy na zapalenie uszu, nosa lub zatok. W takiej sytuacji wskazane jest odłożenie podróży lotniczej na inny termin, bowiem różnice ciśnień mogą spowodować znaczne nasilenie się objawów choroby.

Choroba lokomocyjna w przestworzach

Dyskomfortem podczas podróży lotniczej może być także popularna choroba lokomocyjna. Jeżeli jest się podatnym na tę chorobę, należy wybrać miejsce siedzące przy oknie, otworzyć nawiew powietrza, niczego nie czytać i starać się obserwować widoki za oknem. Niewskazane jest także spożywanie obfitych posiłków przed lotem i w jego trakcie.

Planowana podróż samolotem powinna być przedmiotem uprzedniej rozmowy z lekarzem, zwłaszcza gdy turysta obciążony jest chorobami serca, naczyń, układu oddechowego albo jest świeżo po przeprowadzonych zabiegach operacyjnych, przyjmuje antybiotyki lub leki osłabiające system immunologiczny, posiada rozrusznik serca. Również kobiety w ciąży powinny przed podróżą skonsultować się z lekarzem prowadzącym, czy taka forma transportu jest bezpieczna w ich szczególnej sytuacji.

Zobacz też: Co zrobić, gdy podczas lotu zatykają się uszy?

Maluch w samolocie

Podróże samolotem uważa się za bezpieczne dla dzieci, z wyjątkiem noworodków w pierwszym tygodniu życia. Warto pamiętać jednak, że dzieci są bardziej podatne na odwodnienie i dlatego należy w czasie długiej podróży zadbać o to, by przyjmowały dużo płynów.

Poważny problem: zakrzepy

Wielogodzinne przeloty połączone z unieruchomieniem pasażera sprzyjają tworzeniu się zakrzepów, których możliwe objawy to opuchnięcie oraz drętwienie kończyn.

Na zakrzepicę szczególnie narażeni są podróżni w starszym wieku, osoby po niedawno przebytej operacji, turyści z niektórymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorobą nowotworową, rozpoznaną wcześniej zakrzepicą lub zatorowością, a także kobiety w ciąży oraz stosujące doustne środki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą.

Przed zakrzepicą można chronić się poprzez:

  • picie dużej ilości napojów (z wyjątkiem alkoholu i napojów zawierających kofeinę, która ma właściwości odwadniające),
  • podróżowanie w lekkiej i wygodnej, nieuciskającej odzieży,
  • unikanie krzyżowania nóg podczas siedzenia,
  • stosowanie podkolanówek uciskowych (takie profilaktyczne podkolanówki o zmiennym stopniu ucisku dostępne są w niektórych aptekach, sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym),
  • zgodnie z konkretnymi zaleceniami lekarza przyjmowanie leków o właściwościach przeciwkrzepliwych przed wylotem,
  • wykonywanie regularnych ćwiczeń nóg (najlepiej co 30 minut).

Zobacz też: Jak zdrowo podróżować samochodem i samolotem?