rodzina, wakacje, samochód

Jak wybrać miejsce na urlop z dzieckiem

Zanim wybierzesz pensjonat, hotel, a może gospodarstwo agroturystyczne sprawdź, czy w miejscu, w którym zamierzacie zamieszkać, naprawdę uda się wam wypocząć.
/ 28.05.2009 10:42
rodzina, wakacje, samochód

Najlepsze źródło informacji o miejscach, w których warto zamieszkać z dziećmi, to znajomi, którzy podróżują z maluchami. Zacznij od nich i weź pod uwagę nasze wskazówki. Jest kilka ważnych spraw, które nie powinny umknąć twojej uwadze.

Gwiazdki
szczęścia nie dają Może ich być wiele, ale jeśli obiekt, do którego są przypisane, odwiedzają głównie turyści szukający spokoju, możecie czuć się tam skrępowani. W miejscach licznie odwiedzanych przez rodziców małych globtroterów nie odczujesz stresu z powodu nocnego płaczu twojego dziecka czy humorów podczas obiadu. W obiektach przygotowanych na przyjęcie rodzin z dziećmi są również place zabaw na powietrzu, krzesełka w restauracjach, w hotelach wyższej klasy minikluby i pokoje zabaw, baseny z brodzikiem, opiekunki do dzieci i animatorzy zabaw.

Telefon uwiarygadnia
Foldery biur turystycznych, podróżnicze strony internetowe to tylko pierwszy etap selekcji. Gdy znajdziesz lokum, które cię zainteresuje, zadzwoń do jego właścicieli lub zarządców, żeby wypytać o szczegóły. Z tonu rozmowy można już sporo dowiedzieć się o tym, co was w tym miejscu czeka. Czy jako goście rzeczywiście będziecie mile widziani, na jakim poziomie zostaniecie obsłużeni, czy dzieci będą się tam czuły dobrze. Podczas rozmowy warto zapytać o łazienkę (czy da się w niej wykąpać małe dziecko), czy zostanie wam udostępniona wanienka, czy nie będzie problemu z korzystaniem z pralki i lodówki (dla rodziców małych dzieci to ważna kwestia), czy można liczyć na ruchome godziny posiłków, (z maluchem nigdy nie wiadomo, kiedy zechce przedłużyć sobie drzemkę), o zabezpieczenia kontaktów i możliwość palenia papierosów (dla rodzin z dziećmi to dyskwalifikujące).

Google chroni przed wpadką
Skorzystaj z możliwości, jakie daje program Google Earth, wspaniałe narzędzie dla miłośników geografii i turystów. Darmowo możesz go zainstalować na własnym komputerze. Na zdjęciach satelitarnych podejrzysz niemal każdy adres na świecie. Niektóre miejsca ilustrują także tradycyjne fotografie. Co w ten sposób zyskasz? Dowiesz się, czy obiekt, do którego się wybieracie, rzeczywiście położony jest w spokojnej okolicy, czy pod jego oknami nie przebiega autostrada albo duży węzeł kolejowy, a tuż za nim nie stoi zakład chemiczny. Łatwo też zweryfikujesz, czy od brzegu morza rzeczywiście dzieli was tylko sto metrów.

Umowa zobowiązuje
Jeżeli zarezerwowany pokój nie spełnia oczekiwań, domagaj się wypełnienia warunków umowy. Dotyczy to nie tylko umów podpisanych w biurze podróży. Rezerwacja przez internet czy telefon to też rodzaj zobowiązania. Zanim odbierzesz klucze do pokoju, poproś o jego pokazanie. W sytuacji, gdy wnieśliście wcześniej tylko zaliczkę, łatwiej będzie z niego zrezygnować. W innym przypadku pozostają negocjacje lub skarga do biura podróży.


Ponieważ sprawdzone równa się najlepsze, opisujemy kilka miejsc w górach, nad morzem, nad jeziorami, w których dobrze czują się małe dzieci.

Hotel Wierchomla Ski & Spa resort

Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Malownicza dolina w Beskidzie Sądeckim kusi pięknymi widokami. Ośrodek położony przy lesie, nad potokiem. Hotel w pełni przystosowany do odwiedzin najmłodszych urlopowiczów. Gościom udostępniane są: wanienki, krzesełka do karmienia, zabawki i książeczki. W hotelu jest przestronna winda umożliwiająca wjazd wózkiem dziecięcym. Goście czują się tu jak u siebie. Dla dzieci przygotowuje się specjalne menu, a w wyjątkowych przypadkach można liczyć na dania bezglutenowe. Najmłodszym bez problemu podgrzewa się słoiczki z jedzeniem. Dzieci, które nie mogą wysiedzieć przy stole, rysują przy specjalnym stoliku. Do dyspozycji gości oddane jest przedszkole, by rodzice mogli skorzystać z innych atrakcji.

A tych nie brakuje. Szlaki spacerowe do uprawiania Nordic Walking. Panorama Tatr oglądana ze zbocza Pustej Wielkiej. Na górę można wejść lub wjechać wygodnym wyciągiem krzesełkowym. Wypożyczalnia rowerów, do których dobierane są krzesełka dla dzieci, lub też małe rowerki i kaski. Przy hotelu jest park linowy, w którym pod okiem opiekunów można sprawdzić swe umiejętności; góralski grill z pysznymi daniami, możliwość jazdy na quadach lub gry w tenisa. Dzieci mogą bawić się na placu zabaw. Chwile z rodziną można spędzać również w spa – bawić się z dziećmi w brodziku, basenie, jacuzzi albo skorzystać z pakietów zabiegów: dla młodych mam, dla mężczyzn, dla dwojga lub weekend spa dla dwojga zakończony romantycznym wieczorem w jacuzzi. Dziecko w tym czasie będzie pod fachową opieką.

kontakt:
Hotel*** Wierchomla SKI&SPA Resort
Wierchomla Mała 42
33-350 Piwniczna Zdrój
tel. (018) 414 33 33
www.wierchomla.com.pl

Dom gościnny w miejscowości Bubel Granna

Na terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, niedaleko Janowa Podlaskiego. Czyste powietrze, lasy, łąki, śpiew ptaków. Dla smakoszy i amatorów dobrego jedzenia domowa kuchnia opa-rta na produktach z własnego gospodarstwa, potrawy regionalne i tradycyjne. Przejażdżki bryczką połączone z obserwacją unikatowej nadbużańskiej przyrody. Niedaleko ośrodka mieści się stadnina koni w Janowie Podlaskim.

kontakt:
Grażyna i Jerzy Hryciukowie Bubel Granna 22a
21-505 Janów Podlaski
tel. (083) 341 39 03
www.bubelgranna.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poleć Twoim zdaniem najlepsze miejsce na wakacje z dzieckiem!

U Miodowskich. Gospodarstwo agroturystyczne w Pierszczewie

Położone wśród wzgórz, jezior i lasów Szwajcarii Kaszubskej. Ogród, plac zabaw, grill, domowe obiady, chleb własnego wypieku. Przejażdżki bryczką, wozem albo w siodle, wycieczki rowerowe. W pobliżu strzeżona plaża nad Jeziorem Dąbrowskim.

kontakt:
Jolanta i Jan Miodowscy
Pierszczewo 42
83-316 Gołubie
tel. (058) 684 37 69

Farfurnia – gospodarstwo agroturystyczne i pracownia rękodzieła

Wśród niewysokich gór w Beskidzie Niskim, niedaleko Dukli. Możliwość bliższych i dalszych wycieczek, zwiedzania starych cerkiewek. W gospodarstwie hoduje się kozy i wyrabia pyszne serki. Kuchnia także wegetariańska i bezglutenowa. W pracowni pod artystycznym okiem właściciela można uczyć się lepienia z gliny, szkliwienia, wypalania swoich prac. Obok domu plac zabaw dla dzieci.

kontakt:
Janeczka i Michał Kacprzykowie
Zawadka Rymanowska 40d
38-450 Dukla
tel. (013) 433 01 83

Kompleks wczasowo-sanatoryjny Sandra w Pogorzelicy

Jeden z najnowocześniejszych obiektów turystycznych na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Mikroklimat przesycony zapachem sosnowego lasu. Kompleks basenów z miasteczkiem wodnym dla dzieci (130-metrowa multimedialna zjeżdżalnia na pontony z efektami dźwiękowymi i świetlnymi), kręgielnia. Rodzice docenią zalety spa.

kontakt:
ul. Wojska Polskiego 3
72-351 Pogorzelica
tel. (091) 481 47 00
www.sandra.ta.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poleć Twoim zdaniem najlepsze miejsce na wakacje z dzieckiem!