Jak spakować kosmetyki na wyjazd?

Jak spakować kosmetyki, by się nie wylały w walizce i zajęły jak najmniej miejsca? Podstawą jest zakupienie kosmetyków w wersji mini lub przelanie ich do małych, plastikowych pojemników, zabranie ze sobą próbek i chusteczek nawilżających. Oto wskazówki, jak właściwie pakować kosmetyki!
/ 13.05.2013 14:46

Jak spakować szampon?

Wielkość szamponu, jaki spakujemy do walizki, zależy od tego, na jak długi wyjazd się wybieramy.

Jeśli wyjeżdżamy na 2 do 4 dni, warto kupić mini szampon o pojemności do 100 ml. Na dłuższy wyjazd przyda nam się buteleczka 200-250 ml – szczególnie, jeśli wybieramy się nad morze do ciepłych krajów (tam włosy wymagają szczególnej pielęgnacji). Warto zabrać ze sobą szampon z odżywką 2 w 1 – dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca w walizce.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry

Kolejnym niezbędnym kosmetykiem są preparaty do pielęgnacji twarzy.

Warto wybrać delikatne żelo-kremy do mycia, które mogą zastąpić tonik i peeling, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca w kosmetyczce. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie codziennej pielęgnacji bez tonika czy mleczka, poszukajmy mniejszych buteleczek (liczących ok. 50 ml kosmetyku). Warto wybrać żel do mycia ciała o właściwościach odświeżających i nawilżających skórę, dodatkowo zawierających drobinki złuszczające. Dzięki niemu właściwe zadbasz o stan skóry, nawet jeśli nie weźmiesz ze sobą balsamu. Ich wielkość też nie powinna być za duża (od 100 do 200 ml). Do pielęgnacji stref intymnych spakuj specjalistyczne nawilżające chusteczki.

Kosmetyki do makijażu

Oprócz kosmetyków do ciała, wiele pań zabiera na wyjazd kosmetyki kolorowe: cienie, puder, a także kosmetyki do włosów. Jak je spakować?

Dodatkowych kosmetyków (takich jak lakier i pianki do włosów) również szukajmy w mini wersjach, fluid lub puder przekładajmy do mniejszych opakowań, a cienie do powiek wybierajmy w paletach, w których kolory będę nam najbardziej pasowały do strojów i będą łączone różne odcienie po 4-6 w pudełeczku. Jeśli chcemy zabrać perfumy, wybierzmy te w próbkach – zajmują mniej miejsca niż flakon.

Nie możemy też zapomnieć o spakowaniu kremów i balsamów z filtrami.

Najlepiej kupić kilka z różnym poziomem SPF – od najwyższych (jeśli mamy skórę jasną) po trochę niższy filtr (gdy już się opalimy).

Zobacz też: Z czego składają się kremy do twarzy?

Poręczne sposoby na zmieszczenie kosmetyków

Jeśli do tej pory pakowałaś do walizek kosmetyki w dużych butelkach i pudełkach, to wiesz, ile potrafią zająć miejsca. Wystarczy więc kupić je w wersji mini!

Najlepszym sposobem na spakowanie kosmetyków tak, by zajmowały mało miejsca, jest kupienie ich w wersjach mini lub w saszetkach – taka forma kosmetyków jest dostępna w wielu drogeriach i supermarketach. Możemy też kupić małe pojemniczki, do których przełożymy swoje ulubione kosmetyki. Do sypkich cieni, różu i pudru przydadzą się specjalne pojemniki z sitkiem. Warto zaznaczyć, że wiele sklepów oferuje mnóstwo sypkich produktów – np. mineralnych kosmetyków, których próbki pakowane są w zatrzaskowe torebki foliowe. W niektórych drogeriach możemy znaleźć niewielkie buteleczki z dozownikiem. Przydadzą się do balsamów, odżywek i gęstszych kosmetyków.

Jak zabezpieczyć kosmetyki w bagażu?

  1. Wypuść powietrze z butelkowanych kosmetyków. Powietrze znajdujące się wewnątrz plastikowych butelek może zwiększyć swoją objętość, gdy zmieni się ciśnienie atmosferyczne. Należy otworzyć pojemnik i nacisnąć go, by uwolnić znajdujące się powietrze, a następnie natychmiast zamknąć, dzięki czemu unikniemy wylania się kosmetyku.
  2. Owiń to, co może się wylać. Szampony, balsamy i inne kosmetyki w butelkach owiń np. torebkami czy folią spożywczą, by zabezpieczyć nakrętkę przed przypadkowym otwarciem się. Wówczas nawet, jeśli trochę się z nich wyleje, to nie zabrudzi nam reszty rzeczy.
  3. Zabezpiecz szklane opakowania. Szklane buteleczki owiń skarpetą i schowaj do butów, które spakujesz do walizki.
  4. Prawidłowo ułóż kosmetyki w walizce. Spakuj kosmetyki na dno walizki lub ułóż je po bokach. Odizoluj je od reszty ubrań np. nieprzemakalną kurtką lub workiem foliowym na śmieci – dzięki temu nawet, jeśli się wyleją, nie zabrudzą ciuchów.

Co należy mieć w bagażu podręcznym?

Higiena w czasie podróży jest bardzo ważna. Umycie rąk czy zwilżenie twarzy w samochodzie lub samolocie jest wyzwaniem – wystarczy jednak wybrać odpowiednie kosmetyki, by w każdej chwili móc się odświeżyć.

W czasie podróży samochodem warto do torebki spakować chusteczki wilgotne do twarzy i ciała oraz żel antybakteryjny do mycia rąk. Przydadzą się też woda lub mgiełka do ciała, dzięki czemu szybko się odświeżymy.

Do bagażu podręcznego w samolocie możemy zabrać produkty płynne lub żele w opakowaniach nie przekraczających 90 ml. Trzeba je umieścić w plastikowych, szczelnych woreczkach strunowych. Ich łączna waga nie może przekraczać 1 kg.

Do takiej torebki warto spakować: mały szampon, płyn i krem do mycia twarzy, pastę do zębów, mini dezodorant oraz nawilżone chusteczki do higieny intymnej i ciała, dzięki którym możemy odświeżyć się w samolocie. Taki zestaw przyda się też na wypadek zagubienia bagażu głównego!

Zobacz też: Jak skutecznie ochronić skórę przed słońcem?