Dziewczynka w samochodzie fot. Fotolia.pl

Jak przygotować samochód do zimy - 10 rad


Zadbaj o to jak najwcześniej!
Małgorzata Świgoń / 15.12.2014 16:15
Dziewczynka w samochodzie fot. Fotolia.pl

Dzięki naszym radom nie będziesz walczyć z zamarzniętym płynem w spryskiwaczu, niesprawnym akumulatorem, wycieraczkami, które nie zbierają śniegu...

10 rad, jak przygotować samochód do zimy

1. Wymień opony letnie na zimowe

Zrób to, kiedy temperatura  nie spadła jeszcze poniżej  6-7 st. C. Przy niższej, letnie opony zaczynają twardnieć i nie "trzymają" się już tak dobrze drogi. Najlepiej zrób to w autoryzowanej stacji obsługi, lub w dobrym serwisie oponiarskim. Tylko tam opona zostanie założona w prawidłowy sposób i precyzyjnie wyważona przy pomocy komputerowych urządzeń.


2. Sprawdź stan zawieszenia pojazdu, a przede wszystkim amortyzatorów

Niesprawne amortyzatory są bardzo niebezpieczne w zimie bo wydłużają drogę hamowania nawet o kilka metrów. Auto nie trzyma się drogi tak jak powinno, co w warunkach zimowych ma ogromne znaczenie.


3. Wymień olej silnikowy wraz z filtrem

Od jakości oleju zależy m.in. komfort jazdy. Przy dużych mrozach skrzynia biegów pracuje ciężej, bo olej złej jakości gęstnieje.


4. Sprawdź sprawność hamulców i jakość płynu hamulcowego

Na mokrej, śliskiej  nawierzchni droga hamowania wydłuża się nawet o połowę. Sprawne tarcze i klocki hamulcowe zapewnią ci skuteczniejsze hamowanie.  Płyn hamulcowy wymieniaj co dwa lata, albo każdorazowo po przejechaniu 40 tys. kilometrów.


5. Wymień dywaniki na nieprzemakające, gumowe

Są praktyczniejsze, a poza tym nie każdy wie, że zalegająca wciąż na podłodze woda może mieć wpływ na korozję podwozia.


6. Skontroluj działanie wycieraczek


Jeśli szwankują wymień tzw. pióra (gumę). To niewielki wydatek, a znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy. Skuteczne zgarnianie śniegu jest dla wycieraczki o wiele trudniejsze niż ścieranie kropel deszczu. Zużyta nie oczyszcza szyby pogarszając widoczność. Jeżeli wycieraczki przedniej bądź tylnej szyby rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę i piszczą, to znak, że pióro wycieraczki jest najprawdopodobniej zużyte i należy ją wymienić. Dbaj także o to, aby zbiornik spryskiwacza zawsze był napełniony płynem, ponieważ jeśli zabraknie płynu i wycieraczki zaczną pracować "na sucho", szyba stanie się nieprzejrzysta, a wycieraczki mogą ulec uszkodzeniu.


7. Pamiętaj o zimowym płynie do spryskiwania szyb

Nie zamarznie, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Sprawdź, czy strumień płynu trafia na szybę, a nie na dach lub poza auto.


8. Sprawdź stopień naładowania akumulatora

Wprawdzie większość nowoczesnych akumulatorów to urządzenia bezobsługowe, lecz mimo to warto skontrolować ich stan. Niski stopień naładowania akumulatora spowoduje problemy z uruchomieniem silnika przy temperaturach poniżej zera. Akumulator podładujesz w każdym warsztacie, w którym jest elektryk samochodowy. Zwróć też uwagę, czy styki akumulatora są poprawnie zamocowane oraz czy nie zaśniedziały.


9. Poproś mechanika, aby zbadał czystość filtrów powietrza.

Od nich zależy działanie dmuchawy w twoim samochodzie.
 Zaparowane szyby znacznie utrudniają bezpieczną jazdę. Sprawny układ ogrzewania i wentylacji powinien szybko i skutecznie odparowywać wnętrze samochodu.


10. Regularnie dbaj o karoserię auta

Myj ją, pastuj i poleruj.
 Ochronisz ją przed szkodliwym działaniem soli.