dzieci, zima, narty fot. Panthermedia

Jak przygotować dziecko do wyjazdu na obóz narciarski

Pomagamy skompletować sprzęt i wyćwiczyć malca zanim ruszy na stok
/ 01.02.2011 07:33
dzieci, zima, narty fot. Panthermedia
Przygotowanie
Dziecko też musi wzmocnić mięśnie przed wyjazdem. Na miesiąc przed feriami zapisz je na zajęcia lub ćwicz z nim w domu 3 razy w tygodniu.

Dobór sprzętu
Długość nart dostosowuje się nie do wieku, a do umiejętności małego narciarza. Na początku zaleca się narty sięgające na wysokość pachy – nadają się do pierwszych ćwiczeń na śniegu. Gdy dziecko zaczyna samodzielnie jeździć, ustawione pionowo narty powinny sięgać do brody, a bardziej zaawansowanym w przedziale od wysokości oczu do czubka głowy plus dodatkowe 5 cm (jeśli maluch jest ciężki, należy wybierać największą długość z danego przedziału).

Wyposażenie
Podstawa to wygodne spodnie, kurtka, kask i rękawice, w których łatwo utrzymać kijki. Przydatne są gogle. Daj dziecku kilka koszulek i bluz na zmianę (najlepiej termoaktywnych). Powinno ubierać się na cebulkę, by w razie potrzeby zdjąć jedną warstwę. Buty do włożenia po nartach muszą być nieprzemakalne i mieć podeszwę z protektorem. Spakuj też krem ochronny na buzię i pomadkę do ust. Do apteczki włóż m.in. maść przeciwbakteryjną (np. Multibiotic) – przyda się, gdy maluch skaleczy się nartą. Warto, by miał też bandaż elastyczny.