Jet lag pojawia się przy zmianie stref czasowych/ fot. Fotolia

Jak dbać o zdrowie w podróży?

Wśród wakacyjnych dolegliwości przeważają otarcia, oparzenia słoneczne i zatrucia pokarmowe. Aby w pełni cieszyć się urlopem, warto sprawdzić potencjalne zagrożenia i odpowiednio się przygotować, a czasem zasięgnąć porady lekarza medycyny podróży.
/ 25.06.2012 15:45
Jet lag pojawia się przy zmianie stref czasowych/ fot. Fotolia

Co powinna zawierać wakacyjna apteczka?

Zawartość wakacyjnej apteczki uzależniona jest od charakteru i długości wyjazdu, miejsca, w którym zamierzamy spędzić urlop, kondycji naszego zdrowia oraz jakości i dostępności usług medycznych w miejscu docelowym.

Powinny się w niej znaleźć m.in. łagodne, dostępne bez recepty środki przeciwko biegunce, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz środki odstraszające owady. Istotne jest, by lekiartykuły medyczne zabezpieczyć przed wilgocią, słońcem i mechanicznym uszkodzeniem.

W każdym przypadku, gdy problemy zdrowotne utrzymują się przez kilka dni, niezbędna może okazać się specjalistyczna pomoc lekarska. Należy wystrzegać się eksperymentowania z lekami i samodzielnego stawiania diagnozy. Często zdarza się, że wczasowicze stosują antybiotyki bez konsultacji z lekarzem. Przyjęcie niewłaściwego leku w niewłaściwym czasie może mieć bardzo poważne skutki.

Jak się zabezpieczyć wyjeżdżając do krajów tropikalnych?

Wybierając się do krajów tropikalnych, warto rozpocząć przygotowania związane z profilaktyką zdrowotną na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Jest to optymalny czas na poddanie się odpowiednim szczepieniom i rozwinięcie odporności przez nasz organizm. Każdy kraj wydaje zalecenia dotyczące profilaktyki i warto się z nimi zapoznać, np. w niezbędniku podróżnika.

Wśród szczepień zalecanych znajdują się najczęściej: szczepienie przeciwko durowi brzusznemu, japońskiemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie, tężcowi, błonicy, polio i krztuścowi. Nawet jeżeli byliśmy zaszczepieni na niektóre z tych chorób w wieku dziecięcym, to otrzymujemy dawki przypominające. Lekarze zwracają szczególną uwagę na szczepienie przeciwko tzw. żółtaczce pokarmowej (WZW typu A) i wszczepiennej (WZW typu B).

Należy pamiętać, że nawet najbardziej komfortowe warunki podróży i zachowanie zasad higieny nie gwarantują bezpieczeństwa. Wirusem żółtaczki pokarmowej zakazić się można w najlepszym hotelu lub ekskluzywnej restauracji. Wystarczy umyć ręce w zakażonej wodzie, mieć przypadkowy kontakt z osobą w bezobjawowym stadium choroby czy wypić napój schłodzony kostką lodu z zainfekowanej wody. Także duże skupiska ludzi, wysoka temperatura oraz brak podstawowych zasad higieny stwarzają niebezpieczeństwo zachorowań.

Sprawdź: Co i jak jeść na urlopie?

Porada u lekarza medycyny podróży

Po poradę zdrowotną przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży. Takich specjalistów znajdziemy w poradniach działających przy lokalnych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych lub w prywatnych centrach medycznych.

Lekarz podczas konsultacji wydaje kwalifikację do szczepień obowiązkowych i zalecanych oraz informuje m.in. o zasadach profilaktyki przeciwmalarycznej i chorób układu pokarmowego. Nie powinniśmy rezygnować z wizyty nawet, gdy zdecydujemy się na tropikalny wyjazd w ostatniej chwili. Niektóre szczepionki działają już od momentu podania. Natomiast w innych przypadkach stosuje się tzw. uodparnianie bierne w postaci immunoglobulin. Nie zaleca się wykonywania szczepień w granicach krajów rozwijających się, gdzie warunki higieniczne niejednokrotnie są bardzo złe.

Jakie zagrożenia czyhają w krajach tropikalnych?

W krajach tropikalnych realnym zagrożeniem dla podróżnych są choroby przenoszone przez komary, np. malaria, denga, żółta febra. W profilaktyce tych chorób należy stosować przede wszystkim preparaty odstraszające insekty, moskitiery oraz nosić odzież zakrywającą jak największą powierzchnię ciała. W przypadku malarii niekiedy należy przyjmować doustnie leki przeciwmalaryczne zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ponadto, w krajach Afryki, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej i Azji, zwłaszcza południowej, najczęściej jesteśmy narażeni na tzw. „biegunkę podróżnych”. Warto zachować podstawowe zasady higieny i dietę. Według specjalistów należy spożywać wyłącznie potrawy przyrządzone bezpośrednio na naszych oczach, nie jeść surowych dań, owoców i warzyw niewiadomego pochodzenia, unikać podejrzanych sałatek, kremów i sosów oraz pić tylko wodę fabrycznie butelkowaną.

Ubezpieczenie za granicą

Ubezpieczenie w podróży to bardzo ważny, lecz ciągle niedoceniany, element przedwakacyjnego planowania. Zanim wykupimy polisę przed wyjazdem, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteśmy już ubezpieczeni, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ubezpieczenie podróżne może być włączone w zakres innej usługi, np. karty kredytowej czy opieki medycznej.

Posiadanie takiego zabezpieczenia pozwoli nam ograniczyć stres związany z nagłym zachorowaniem. Koszty leczenia za granicą, które mogą być bardzo wysokie, zostaną pokryte,w ramach limitu, z ubezpieczenia.

Zobacz także: Malaria — zabójcza broń komarów

Źródło: Materiały prasowe Medicover/ ej