Jak dbać o dziecko w czasie urlopu fot. Fotolia.pl

Jak dbać o dziecko w czasie wakacji - praktyczne porady

Musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach!
Karolina Kalinowska / 02.07.2015 14:10
Jak dbać o dziecko w czasie urlopu fot. Fotolia.pl

Masz małe dziecko i masz lekkie obawy przed wyjazdem na urlop? Nie musisz się bać! Wystarczy, że podczas upalnych dni będziesz pamiętała o kilku ważnych zasadach, a twojemu maluchowi nic nie będzie groziło.

Jak dbać o dziecko w czasie urlopu?

 1.  Nie wychodź na spacer od 11.00 do 15.00
 2. Nawilżaj powietrze w pokoju - korzystając z nawilżacza lub wieszając mokre pieluszki. Jednak pilnuj, by nie zrobiło się zbyt wilgotno.
 3. Często wietrz mieszkanie i pokój dziecka - wietrzenie może się odbywać w porach karmienia, gdy maluch przebywa w innym pomieszczeniu.
 4. Znajdź niemowlęciu chłodne miejsce na drzemkę - wcale nie musi spać tam, gdzie zawsze. Postaw wózek ze śpiącym maluchem np. w przedpokoju, jeśli panuje tu przyjemny chłód.
 5. Pamiętaj o zabraniu w podróż dużej ilości wody i robieniu częstych postojów - wybieraj parkingi zacienione, by skóra dziecka mogła nieco odpocząć od klimatyzowanego wnętrza samochodu.
 6. W słoneczne dni nie zabieraj na plażę nie zabieraj dziecka, które ma mniej niż 6 miesięcy - na plaży trudno o naturalny cień. Gdy idziesz tam ze starszym dzieckiem, zabierz duży parasol lub parawan. Względnie bezpieczne jest przebywanie na plaży do godziny 11.00 i po 17.00.
 7. Po każdej kąpieli dokładnie wycieraj dziecko ręcznikiem - kropelki wody na skórze działają jak soczewki, przyciągają więcej promieni słonecznych. Na koniec wetrzyj kolejną warstwą kremu.
 8. Nie zapomnij, że nad wodą promieniowanie jest wyjątkowo silne - a zanurzone w wodzie ciało wcale nie jest bezpieczne.
 9. Bądź czujna w górach - wyjazd w góry nie chroni przed poparzeniem słonecznym – tam otrzymujemy jeszcze wyższą dawkę promieni UV niż nad morzem!

Kiedy trzeba jechać do lekarza?

Na skutki przedawkowania słońca nie trzeba długo czekać. Pojawia się pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk, a nawet powstają pęcherze. Są to objawy oparzenia słonecznego. Ciało malucha trzeba najpierw schłodzić, np. w kąpieli, a potem smarować preparatem przeciwzapalnym i łagodzącym, np. z pantenolem. Powinien mieć lekką półpłynną konsystencję (mleczko lub pianka).

Koniecznie zapewnij dziecku długi odpoczynek w chłodniejszym miejscu i daj więcej pić. Miejsce oparzone chroń przed słońcem, by nie pojawiły się tam przebarwienia i blizny.

Bardzo szybko może też dojść do porażenia słonecznego. Gdy zauważysz, że dziecko:

 • Bardzo źle się czuje - jest niespokojne i płaczliwe,
 • Boli je głowa, ma gorączkę, temperatura może być bardzo wysoka,
 • Ma zaczerwienioną skórę,
 • Mdli je lub wymiotuje.
W takim wypadku, jak najszybciej zabierz malca do lekarza!

Konsultacja: lek. med. Grażyna Nieżurawska, dermatolog pediatra, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej "Dermini"/ Na podstawie tekstu napisanego na zlecenie Edipresse

Więcej podróżniczych inspiracji:

Tagi: podróż