Higiena w podróży

Podróżowanie rządzi się swoimi prawami: wiele godzin spędzamy w środkach komunikacji, korzystamy z ogólnodostępnych toalet, przebywamy w dużych skupiskach ludzkich. Przeczytaj jak dbać o higienę maluszka nawet w najbardziej spartańskich warunkach.
/ 20.08.2010 11:32
Podróżowanie rządzi się swoimi prawami: wiele godzin spędzamy w środkach komunikacji, korzystamy z ogólnodostępnych toalet, przebywamy w dużych skupiskach ludzkich. Przeczytaj jak dbać o higienę maluszka nawet w najbardziej spartańskich warunkach

Przewijanie w plenerze

Zmiana pieluchy poza domem to nie lada wyzwanie. Pamiętaj, zanim zdejmiesz brudną pieluchę, zawsze przygotuj sobie miejsce do przewijania i wszystko, co będzie Ci za chwilę potrzebne. W niezbędniku powinny znaleźć się: pieluszki jednorazowe, wilgotne chusteczki pielęgnacyjne, jednorazowe podkłady do przewijania (są świetne, ale wymagają nieprzemakalnego podłoża), torebki na brudne pieluchy, butelka wody niegazowanej, kocyk, mata do przewijania.

Bądźmy przygotowani na to, że zawartość pieluchy może zacząć wyciekać i maluch zabrudzi sobie ubranko – warto mieć w pogotowiu strój na przebranie. Niespodzianki zdarzają się także podczas zmiany pieluchy – z powodu nagłej zmiany temperatury chłopcy nagle zaczynają siusiać lub wierzgające nóżkami brzdące brudzą się własną kupką. Nieoceniona okazuje się wtedy tradycyjna, tetrowa pielucha. Możemy nakryć nią siusiaczka lub użyć jej jako ręcznika, gdy zachodzi potrzeba obmycia dziecka wodą.

Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, które wydają pozornie czyste. Dziecko przewijaj w publicznej toalecie tylko jeśli nie ma innego wyjścia. Na dużych stacjach benzynowych lub w sieciowych barach typu fast food zwykle możesz liczyć na łazienkę z blatem do przewijania (czasami znajdują się one w toaletach dla osób niepełnosprawnych). Na przewijak koniecznie połóż jednorazowy podkład do przewijania, a torby z potrzebnymi akcesoriami nie stawiaj na podłodze! To ogromne siedlisko bakterii.

Polecamy: W podróż z maluchem, czyli apteczka dla dziecka

Wilgotne chusteczki

Duże opakowanie wilgotnych chusteczek to zdecydowanie najlepszy przyjaciel każdego rodzica. Pomocne są nie tylko podczas przewijania, ale służą także do wycierania brudnej buzi czy rączek. Oczyszczają i jednocześnie pielęgnują skórę dziecka. Przed dokonaniem zakupu zawsze najpierw sprawdźmy czy nie zawierają barwinków, alkoholu i substancji zapachowych.

W przypadku starszych dzieci do mycia rąk możemy wykorzystywać także nawilżane chusteczki antybakteryjne lub żele do mycia rąk bez użycia wody.

Wakacyjne mycie

Przebywając na wakacjach zwracaj szczególną uwagę na higienę dziecka. Często myj mu nie tylko rączki i buzię, ale także włosy – niechcianą pamiątką po zabawach z rówieśnikami mogą być wszy lub inne pasożyty. Aby uniknąć niebezpieczeństwa zarażenia amebą do mycia zębów, a nawet głowy dziecka (jeśli ma w zwyczaju połykać spływające po twarzy krople) wykorzystuj wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną wodę.

Przeczytaj również:Jak uchronić dziecko przed toksokarozą? 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.03.2011 07:51
Obowiązkowo wszędzie w podróż chusteczki antybakteryjne. Kiedyś jakoś nie doceniałam a teraz pierwsza liga, wygodnie, tanio, szybko, wszędzie można je ze sobą mieć, czy to auto czy samolot, zawsze pod ręką i to sobie cenię. A przekonałam się do nich zamiast do żeli w momencie gdy dostałam je w gratisie i się sprawdziły. W łódzkiej Aptece za Grosze w manufakturze jak się kupuje suplementy diety za ok. 30zl to takie chusteczki dają właśnie. Sprawdziłam i tak już przy nich trwam ;-)