Groźne zwierzęta i owady w podróży – jak się chronić?

Ataki dzikich zwierząt czy ukąszenia jadowitych węży lub owadów przenoszących groźne choroby mogą zdarzyć się na każdym wyjeździe do krajów tropikalnych. Chociaż nie są częste, warto wiedzieć, jak się przed nimi ochronić. Kiedy pomogą nam szczepienia, a kiedy należy zabezpieczać zdrowie w inny sposób?

W tropiku ukłucia owadów mogą być przyczyną zakażeń wirusowych oraz chorób pasożytniczych, z których część stanowi poważne zagrożenie dla turystów. Tylko niektórym z nich można zapobiegać dzięki szczepieniom przed wyjazdem, dlatego  ochrona przed komarami i innymi insektami w podróży jest bardzo ważna dla zdrowia.

Jak chronić się przed owadami w podróży?

Na wycieczce w tropiku korzystaj z repelentów, czyli środków odstraszających owady, w postaci płynów, aerozoli, kremów lub sztyftów. Repelent stosuj na zdrową skórę odkrytych części ciała, według zaleceń producenta. Nakładaj go częściej po kąpieli, pływaniu i przy wzmożonej potliwości.

Wybieraj repelenty zawierające substancje o sprawdzonej skuteczności przeciwko komarom np. DEET, ikarydynę, IR3535.

Zabezpiecz miejsce noclegu: przed zaśnięciem sprawdź szczelność okien, drzwi, siatek w oknach, usuń z pomieszczeń komary. W miarę możliwości wybieraj pokoje z klimatyzacją albo korzystaj moskitiery nadłóżkowej, nasączonej insektycydem (np. permetryną).

Wykorzystaj ochronne właściwości ubrania (długie rękawy, nogawki, skarpety), zwłaszcza w porach największej aktywności komarów. Ubranie możesz przed wyjazdem impregnować specjalnymi środkami przeciwko owadom.

U dzieci powyżej 2. miesiąca życia możesz stosować repelenty zawierające DEET, zgodnie z zaleceniami producenta.

Wybór metod unikania owadów zależy od charakteru wycieczki, stopnia narażenia na owady w podróży oraz występowania chorób przez nie przenoszonych w rejonie docelowym. W rejonach zagrożonych malarią warto szczególnie starannie zapobiegać ukłuciom komarów w porze największej aktywności gatunków przenoszących tę chorobę, czyli pod wieczór i w nocy.

Niebezpieczne zwierzęta w tropiku

Ataki dzikich zwierząt, ukąszenia jadowitych węży lub poparzenia przez meduzy mogą poważnie zagrażać zdrowiu podróżnego, jednak na szczęście wśród turystów zdarzają się wyjątkowo rzadko. Przy zachowaniu podstawowych zasad ochrony zagrożenie ze strony drapieżnych i jadowitych zwierząt jest w typowo wakacyjnej podróży bardzo niewielkie.

Jak chronić się przed zagrożeniami ze strony zwierząt na egzotycznej wycieczce?

 1. W podróży nie drażnij zwierząt, unikaj kontaktu z drapieżnikami i bezpańskimi psami.
 2. Nie dokarmiaj zwierząt, nie pokazuj żywności w otoczeniu małp.
 3. W terenach leśnych, w dżungli i rejonach wiejskich noś pełne obuwie. W takich rejonach sprawdzaj i wytrzepuj odzież oraz buty przed ich założeniem.
 4. Podczas wędrówek w tropiku zachowaj ostrożność przy przechodzeniu przez gęstą trawę, zarośla, leżące kłody, sterty liści, czyli częste kryjówki węży lądowych. W razie napotkania węża spokojnie się wycofaj (większość gatunków nie jest agresywna).
 5. Pod wodą nie dotykaj żadnych zwierząt, nawet martwych; nie zbieraj muszli w tropiku.
 6. Podczas kąpieli lub nurkowania w okolicy rafy koralowej pływaj w kombinezonie i obuwiu ochronnym.

Zobacz też: Jak odstraszyć komary?

Komu grozi wścieklizna w podróży?

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa układu nerwowego, przenoszona przez ssaki. Do zakażenia prowadzi pokąsanie przez chore zwierzę bądź inny kontakt jego śliny z błonami śluzowymi, spojówkami lub uszkodzoną skórą człowieka.

W tropiku dochodzi do większości światowych zachorowań na wściekliznę, a dla turystów największe zagrożenie w takich rejonach świata stanowią bezpańskie psy. Chorobę tę mogą przenosić także małpy i inne ssaki, w tym nietoperze.

Pogryzienie przez zwierzę podczas egzotycznej wycieczki oznacza dla podróżnego konieczność jak najszybszego uzyskania pomocy medycznej, czyli przede wszystkim szczepionki i surowicy przeciwko wściekliźnie. Niestety te środki profilaktyczne często nie są dostępne w państwach rozwijających się, co nierzadko zmusza poszkodowanych turystów do przerwania wyprawy i powrotu do kraju lub innego miejsca, w którym można otrzymać właściwą pomoc.

Zapobieganie wściekliźnie

Zapobieganie wściekliźnie polega na unikaniu kontaktów ze ssakami w podróży oraz na szczepieniu ochronnym przed wyjazdem (tzw. szczepieniu przedekspozycyjnym).

Szczepienie przeciwko wściekliźnie przed wyjazdem nie zwalnia z konieczności zastosowania szczepionki po pokąsaniu przez zwierzę podczas wycieczki, jednak zmniejsza liczbę koniecznych wówczas dawek szczepionki, poprawia bezpieczeństwo turysty i ułatwia postępowanie medyczne w takiej sytuacji. W razie kontaktu ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę, u osoby zaszczepionej przed podróżą nie trzeba stosować surowicy, która nie jest dostępna w wielu krajach rozwijających się.

Szczepienie przeciw wściekliźnie jest zalecane osobom, które ze względu na charakter podróży mogą być narażone na kontakty ze zwierzętami, wyjeżdżającym na długo do krajów o dużym ryzyku wścieklizny, podróżnym udającym się w rejony o trudnym dostępie do opieki medycznej oraz dzieciom, które ze względu na zachowanie są bardziej podatne na zakażenia odzwierzęce.

Zobacz też: Co czyha na nas w tropikach?

O czym jeszcze warto pamiętać w podróży?

 1. Po przylocie zaplanuj czas na aklimatyzację do gorącego klimatu lub wysokości.
 2. W gorącym klimacie dużo pij i chroń skórę przed tropikalnym słońcem: stosuj krem z filtrem UV o współczynniku ochronnym SPF 15 lub więcej.
 3. Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych lub używaj prezerwatywy. HIV/AIDS oraz inne choroby przenoszone drogą płciową w krajach rozwijających się występują dużo częściej niż w Europie.
 4. Unikaj chodzenia boso, kąpieli i brodzenia w wodach śródlądowych. Są to drogi zarażenia pasożytami w tropiku.
 5. W krajach rozwijających się unikaj usług kosmetycznych, akupunktury i tatuażu, w razie potrzeby korzystaj tylko z renomowanych placówek opieki medycznej. W ten sposób chronisz się przed różnymi chorobami zakaźnymi, np. WZW typu B i C.
 6. W razie wystąpienia epidemii, powodzi lub innych katastrof naturalnych oraz wszelkich wyjątkowych zagrożeń zdrowotnych zmień trasę podróży lub odłóż wyjazd na później.

Po powrocie z wakacji

Przedstawione metody profilaktyki zdrowotnej nie są trudne do stosowania w praktyce i nie odbierają uroków turystyki w egzotycznych krajach, czyniąc ją jednocześnie bezpieczniejszą. Większość podróżników wraca z wycieczki w pełni zdrowia, a zawarte w tym artykule zasady minimalizują ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Całkowitej gwarancji uniknięcia zachorowania nie daje jednak żadna z nich.

Skontaktuj się z lekarzem po powrocie z podróży i poinformuj go o swoim pobycie w tropiku w następujących sytuacjach:

 • w razie gorączki lub innych objawów chorobowych po powrocie z wycieczki egzotycznej, zwłaszcza z terenów zagrożonych malarią;
 • jeśli jesteś obciążony chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, chorobami serca, układu oddechowego;
 • jeśli w podróży byłeś narażony na kontakt z poważną chorobą zakaźną;
 • po spędzeniu długiego czasu (>3 miesięcy) w krajach o dużym ryzyku zdrowotnym.

Zobacz też: Jak łagodzić ugryzienia komarów i meszek?

Źródło: http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/multimedia/file/Poradnik_dla_podroznika.pdf