wakacje z dzieckiem, rodzinny wyjazd na weekend, weekend z dzieckiem, gdzie jechać z dzieckiem fot. Fotolia.pl

Gdzie na rodzinny wypad na weekend - Rodzina w podróży

Weekendowy wyjazd z dzieckiem może być bardzo przyjemny. Wystarczy tylko dobrze wybrać miejsce podróży!
Karolina Kalinowska / 13.02.2015 20:04
wakacje z dzieckiem, rodzinny wyjazd na weekend, weekend z dzieckiem, gdzie jechać z dzieckiem fot. Fotolia.pl

Morze, jezioro, basen... typ zbiornika nie ma większego znaczenia, ważne jest, by zapewnił odpowiednią dawkę szaleństwa i dobrej zabawy. Dlaczego więc nie skorzystać z tego, że największy w Środkowej Europie aquapark znajduje się tuż za polską granicą?

Na Słowacji, w sąsiedztwie miejscowości Liptowski Mikulasz na brzegu sztucznego jeziora – Liptowska Mara, tuż przy Tatrach Zachodnich i Niskich. Malownicza sceneria jest jednak prawie niezauważalna przez tych, którzy skupiają się na ilości oferowanych przez Tatralandię atrakcji.

Co tam znajdziecie?

Wszystko tu dzieje się wokół źródła wody termalnej bijącego z głębokości ponad 2500 m, posiadającego średnią temperaturę 60°C i lecznicze właściwości. Na tych wodach wybudowano 11 basenów, ze średnią temperaturą w zbiorniku od 24 do 38°C, z takimi atrakcjami jak: tory pływackie, wodna ściana wspinaczkowa, siedziska z masażem, gejzery i wodne huśtawki.

Zjeżdżalnie są oszałamiające! Najdłuższa ma 146 metrów, najbardziej stroma umożliwia "lot" o długości 35 metrów, raftingowa pozwala na szaleństwo na pontonach, twister powoduje, że kręci się w głowie. jest też taka. w której jedzie się w całkowitych ciemnościach, i taka, na której są sztuczne fale... w sumie jest ich 27 i zaspokajają zarówno potrzeby tych, nastawionych na skoki adrenaliny, jak i tych spragnionych spokojnych zjazdów z dziećmi.

Relaks to podstawa...

Nie wszyscy potrzebują całodziennego szaleństwa, relaks też jest niezbędny. A czy może być coś lepszego od wylegiwania się na leżaku w ogrodzie palmowym z pięknym widokiem na Tatry? Wizyta w jednej z 16 saun parowych? Masaż? Kompleks czynny jest codziennie w godzinach między 9.00 a 22.00.

Na podstawie materiałów prasowych eSky

Więcej podróżniczych inspiracji:


Coś dla miłośników spacerów i przyrody - Sudety Środkowe

Nie każda rodzina musi kochać wodę! Miłośnicy spacerów, przygody i wszelkiego rodzaju bodźców mocno wpływających na wyobraźnię powinni jechać w Sudety Środkowe, w okolice miasteczka Cieplice nad Metują czy wsi Adrszpach (tuż za polską granicą z Czechami). Tutejszy masyw górski w całości leży w granicach rezerwatu przyrody i jest niemałą atrakcją turystyczną. Dlaczego? Szlaki wędrowne są tu stosunkowo proste do przejścia, a formacje skalne, które stworzyła tu natura są absolutnie wyjątkowe.

Co ciekawego można tam zobaczyć?

2 niesamowite skalne miasta i 3 imponujące ruiny zamków. Adrszpaskie Skalne Miasto znajduje się w północno-zachodniej części masywu. Wiatr i woda wyrzeźbiły w tutejszych blokach z piaskowca kształty, które potrafią podziałać na wyobraźnię niejednej osoby. Dodatkowo skały są tu ułożone w porośnięte lasem labirynty. Wystarczy odrobina wyobraźni, by zobaczyć tu: Głowę cukru, Kochanków czy Starostę i Starościnę. Z kolei Cieplickie Skalne Miasto znajduje się w południowej części masywu i jest największym tego typu kompleksem w Czechach.

Ruiny zamków...

Pomiędzy jednym a drugim rezerwatem są jeszcze ruiny 3 zamków. W północno-wschodniej części, na zachód od Adrszpaskich Skał znajduje się zamek Adrszpach. Pomiędzy Cieplickimi Skałami a Cieplicami –  Zamek Střmen. Trzeci zamek –  Zamek Skály. Skály – stoi na południowo-wschodnim cyplu masywu. Bilet wstępu do Skalnego Miasta dla osoby dorosłej kosztuje 60 czeskich koron, a dla dziecka 30.

Ostatnia propozycja, jest i dla tych, którzy lubią wodę i dla tych, którzy spragnieni są spacerów i pobudzania wyobraźni, na rozmaite sposoby. Podróż na wschód, na Litwę, do Trockiego Historycznego Parku Narodowego. Biorąc pod uwagę naszą wspólną przeszłość historyczną, a także to, że jest to jedyne tego typu – bardzo mocno promujące dziedzictwo kulturowe – miejsce na Litwie, warto je odwiedzić.

Walory krajobrazowe tej okolicy – około 20 proc. powierzchni Parku zajmuje woda znajdujących się tu 32 jezior – również zachęcają do wizyty tu. Najważniejszą część tego obszaru stanowi zespół zamków na wyspie i półwyspie (bilet wstępu do zamku kosztuje 12 litów dla osoby dorosłej i 6 dla dziecka) oraz trocka starówka, położona na wąskim półwyspie między jeziorami. Dodatkowo na terenie Parku jest około pięćdziesięciu starych budowli lub ich pozostałości przypominających o chlubnej i romantycznej przeszłości kraju.

To wszystko otoczone jest zabytkami przyrody. Ukształtowane przez lodowiec łańcuchy wzgórz i pagórków poprzecinane są wąskimi i głębokimi lub szerokimi i płaskimi terenami. Na tutejszych jeziorach są liczne wyspy połączone ze sobą przesmykami – na największym jeziorze Galwe jest aż 21 wysp!

Zatem poza szansą na poznanie historii, są tu też duże możliwości aktywnego wypoczynku – od wszelkiego rodzaju sportów wodnych, przez amatorskie wędkarstwo i rozrywki plażowe aż po szansę na spacer czy wycieczkę rowerową.