Cuda Świata wg Beaty Pawlikowskiej - Machu Picchu i Cuzco w Peru

To najlepiej zachowane miasto Inków, które zostało odkryte dopiero nieco ponad 100 lat temu. Robi wrażenie. I to jakie!
Agata Bernaciak / 24.10.2016 05:59

Ameryka Południowa od zawsze skrywała przed naszą cywilizacją wiele tajemnic. Jedną z nich było legendarne imperium Inków, które udało się odkryć dopiero w 1911 roku przez amerykańskiego uczonego o nazwisku Bingham. Machu Picchu okazało się niezwykle dobrze zachowane, dzięki czemu przez całe stulecie badacze kultury Inków mieli szansę zgłębiać wiedzę na temat tej niesamowitej cywilizacji.

Machu Picchu i Cuzco w Peru

Na początku warto wyjaśnić nieścisłość, która pojawia się w przekazach dotyczących cywilizacji Inków. Otóż okazuje się, że mieszkańcy Machu Picchu nie byli... Inkami!

Biały piasek, błękitne niebo i ocean. Beata Pawlikowska o najbardziej rajskim miejscu na ziemi!

Nazwa ta zarezerwowana jest tylko i wyłącznie do określania władców panujących w tym regionie. Analogicznie do maharadżów i faraonów, Inkowie rządzili państwem, a ich podwładnymi byli Indianie z różnych plemion Ameryki Południowej.

archiwum prywatne Beaty Pawlikowskiej

W tym filmie Beata Pawlikowska opowiada, jak niegdyś wyglądało państwo Inków i zaznacza, jak wielki obszar ziem zajmowało.

Historia tego imperium jest dość niezwykła jak na okres, w którym istniało, bowiem podbój nowych terytoriów przez Inków odbywał się w sposób pokojowy. Wszystko dzięki odpowiedzialnym władcom, którzy nie narzucali plemionom swoich wierzeń i pozwalali wyznawać tę religię, która była najbliższa ich sercom. Dzięki tak prostemu zabiegowi Inkowie uniknęli konfliktów na tle religijnym ze swoimi poddanymi.

Jak dotrzeć do Cuzco i Machu Picchu?

W tym odcinku znana podróżniczka podpowiada, w jaki sposób dotrzeć do Cuzco i tłumaczy, w jaki sposób z tego miasta przedostać się do niezwykłej metropolii, jaką zbudowali Inkowie - Machu Picchu (miejsca te dzieli około 112 km).

archiwum prywatne Beaty Pawlikowskiej

Zastanawiasz się, co urzekło Beatę Pawlikowską w tym miejscu? Musisz obejrzeć film i zobaczyć jej zdjęcia z podróży. Dopiero wtedy wszystko zrozumiesz...

Przejmująca cisza, niepokój i ciemność. Beata Pawlikowska o tym, jak naprawdę wygląda dżungla amazońska...

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/04.11.2016 08:11
Jeszcze jedna opcja dostania się do Aquas Calientes to podróź do Santa Maria, następnie do Hidroelectrica (to jakieś 6 godzin podroży) i stamtąd trzeba maszerować 10 kilometrów po torach (kolejne 3 godziny). Ta trasa jest bardzo popularna, wędruje tak mnóstwo osób (nawet wycieczki szkolne :)) i jest bezpiecznie. Dotarcie do samego Machu Picchu z Aquas to marsz ok 2 godzin (znowu mnóstwo ludzi na trasie), najlepiej wyruszyć o 5 rano, bo o 7 otwierają bramy. To jest najtańsza opcja dla osób które chcą zwiedzić Machu Picchu :)