Jak prawidłowo się opalać?

Co zrobić, aby uczulenie nie zniszczyło Ci urlopu?

Uczulenie na słońce czy na jedzenie są szczególnie dotkliwe dla wczasowiczów. Nawet jeśli nie masz alergii, pamiętaj, że uczulenie może wystąpić u każdego. Nie daj się zaskoczyć! Przeczytaj i dowiedz się, jak radzić sobie z uczuleniem na wakacjach.
/ 11.08.2010 16:47
Jak prawidłowo się opalać?

Egzotyczne owoce - kiwi, papaja czy mango; pyszne lody; ryby czy chociażby orzechy. Wszystkie one są pyszne, ale mogą powodować alergie pokarmowe. I chociaż najczęściej problem ten dotyczy dzieci, może pojawić się również u osób dorosłych.

Letnie podróże są czasem, kiedy na uczulenia należy zwrócić szczególną uwagę. W czasie podróży w naszej diecie pojawiają się wciąż nowe produkty.

Jakie objawy są typowe dla alergii pokarmowej?

Najczęstsze to:

  • pokrzywka,
  • świąd,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • mrowienie warg i języka,
  • obrzęk gardła.

Nie jest łatwo wykryć czynnik, który spowodował dolegliwości. Aby przekonać się, co tak naprawdę wywołało uczulenie, najlepiej zgłosić się do lekarza na specjalne badania.

Polecamy: Czy wiesz co zrobić w  przypadku alergii pokarmowej?

Co zrobić, aby sobie pomóc w przypadku wystąpienia alergii?

Leczenie polega oczywiście na wyeliminowaniu substancji uczulającej.

Jeżeli substancja jest dość powszechna - jak na przykład jaja, warto, aby w dobraniu odpowiedniego jadłospisu pomógł dietetyk.

Wakacje bez opalania?

Promienie słoneczne nie na każdej skórze pozostawiają piękną opaleniznę. Niektórym z nas słońce oferuje tylko czerwone, swędzące i brzydkie zmiany. Ten problem to fotodermatozy - zwane potocznie uczuleniem na słońce lub alergią słoneczną.

Problem ten dotyczy sporej grupy chorób, które mają jedną wspólną przyczynę: nadwrażliwość na światło słoneczne.

Fotodermatozy można podzielić na fotodermatozy idiopatyczne (samoistne), egzogenne, endogenne, uwarunkowane genetycznie i schorzenia, które ulegają zaostrzeniu pod wpływem promieni słonecznych.

Do pierwszej grupy należą: pokrzywka słoneczna, wielopostaciowe osutki świetlne (świerzbiączka letnia, opryszczka ospówkowata), przewlekłe zmiany posłoneczne.

Świerzbiączka letnia występuję zazwyczaj już w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Po ekspozycji na promienie UV pojawiają się grudki, pęcherzyki, rumień i świąd. Objawy łagodnieją w miarę, gdy skóra jest bardziej opalona, czyli są mniejsze latem niż wczesną wiosną.

Opryszczka ospówkowata dotyczy częściej dzieci. Zmiany na skórze występują w miejscach odsłoniętych, może dochodzić do ich zakażenia a następnie pojawienia się blizn. Dodatkowo może pojawić się również zapalenie spojówek i gorączka.

Jak sobie z nimi radzić? Stosować kremu z wysokim filtrem. Skuteczne są preparaty z β-karotenem a także leki przeciwmalaryczne. Czasami polecane jest hartowanie skóry promieniowaniem UV.

Pokrzywka słoneczna występuje częściej u osób starszych. Bąble mogą pojawiać się na skórze nie tylko w miejscach odsłoniętych. Leczenie to przede wszystkim podawanie leków przeciwhistaminowych.

Słońce i leki

Ważną grupę stanowią fotodermatozy egzogenne. Spowodowane są one skojarzonym działaniem promieni słonecznych z niektórymi substancjami fotouczulającymi występującymi w lekach, kosmetykach, warzywach.

Wyróżniamy reakcję:

  • fototoksyczną - czynnikiem wywołującym mogą być leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zawierające naproxen, ketoprofen, ibuprofen, niektóre antybiotyki, leki moczopędne lub nasercowe, a także niektóre rośliny, na przykład: koper, seler, dziurawiec.
  • fotoalergiczną - związana jest z układem odpornościowym. Pojawia się tylko u niektórych osób mających kontakt z substancją fotoalergiczną. 

Substancje fotouczulające to np. kwas acetylosalicylowy, leki moczopędne, niektóre rośliny (arnika, sałata, mniszek, cykoria, słoneczniki, nagietki). Aby skutecznie sobie pomóc należy wykryć substancję powodującą reakcję fototoksyczną lub fotoalergiczną i podczas kontaktu z nią unikać promieni słonecznych. Nie wszyscy przyjmujący dany lek będą wykazywać nadwrażliwość na słońce, lepiej jednak przyjmując go unikać opalania, aby zapobiec przykrym konsekwencjom. W leczeniu objawowym można stosować: leki przeciwhistaminowe, preparaty wapnia, witaminę C, jak również okłady z altacetu czy maści z dodatkiem kortykosteroidów. 

Dużą grupę stanowią choroby, których przebieg jest znacznie ostrzejszy w wyniku kontaktu z promieniowaniem UV. Należy tu wymienić m.in. toczeń rumieniowaty, zapalenie skórno-mięśniowe czy pęcherzycę. W przypadku tych dolegliwości trzeba po prostu zrezygnować z opalania.

W prawdzie leki przeciwhistaminowe czy preparatu wapnia łagodzą objawy nadwrażliwości na światło, najlepiej jednak po prostu unikać nadmiernego kontaktu ze słońcem, a zawsze wychodząc na dwór używać kremów z wysokim filtrem. Dużo ładniejsza będzie blada skóra wyglądająca zdrowo niż opalona z licznymi pęcherzami i przebarwieniami.

Alergie są niezwykle powszechnym problem, a wakacje są czasem, kiedy częściej możemy spotkać się z nadwrażliwością na jedzenie czy promienie słoneczne. Gdy wystąpiły objawy nie wolno ich lekceważyć, gdyż leczenie polega właśnie na wykryciu czynnika odpowiedzialnego za dolegliwości i całkowitym wyeliminowaniu lub unikaniu go.

Przeczytaj również: Zmniejsz ryzyko uczulenia na słońce - beta karoten