Biegunka małego podróżnika

Niedyspozycja żołądkowa u malucha może oznaczać niestrawność, alergię pokarmową, infekcję bakteryjną lub zakażenie wirusem Rota. Jak nie wpaść w panikę gdy nasza pociecha podczas wakacji ma problemy z brzuszkiem?
/ 20.08.2010 10:55
Niedyspozycja żołądkowa u malucha może oznaczać niestrawność, alergię pokarmową, infekcję bakteryjną lub zakażenie wirusem Rota. Jak nie wpaść w panikę gdy nasza pociecha podczas wakacji ma problemy z brzuszkiem?

Biegunka podróżnych

Biegunka podróżnych to poważny problem dotyczący osób udających się na wakacje za granicę do krajów o niskim standardzie sanitarno-higienicznym. Za ostre zakażenie przewodu pokarmowego mogą być odpowiedzialne bakterie, wirusy lub pierwotniaki. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle drugiego lub trzeciego dnia od przybycia na miejsce wypoczynku i należą do nich wodnista lub krwista biegunka, ból brzucha oraz wymioty. Infekcja pokarmowa zazwyczaj ustępuje po 4 dniach, ale w sporadycznych przypadkach może trwać dłużej.

Chcąc ustrzec się przed chorobą należy często myć ręce, unikać pokarmów i płynów pochodzących z nieznanego źródła a także zrezygnować z surowych warzyw, lodu w kostkach i potraw podawanych w temperaturze pokojowej. Za stosunkowo bezpieczne uważa się spożywanie gorących potraw i płynów. Chcąc zapewnić zbilansowaną dietę naszemu maluszkowi dobrym rozwiązaniem będzie zabranie odpowiedniej ilości butelkowanej wody i pakowanych w słoiczki gotowych dań przygotowanych z myślą o dzieciach.

Niezwykle ważna jest też jakość wody, której używamy do mycia twarzy i zębów – aby uniknąć zakażenia amebą stosujmy w tym celu wodę butelkowaną.

Rotawirusy

Rotawirusy powodują wymioty oraz wodnistą biegunkę i są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci. Podczas infekcji malec może oddawać stolec od kilku do nawet 20 razy na dobę! Z tego względu rotawirusy są niezwykle niebezpieczne dla niemowląt, u których woda stanowi aż 80% masy ciała. Zakażenie powoduje znaczą utratę tego składnika, co może poważnie zaburzyć gospodarkę elektrolitową dziecka.

Obecnie jedynym znanym sposobem zapobiegania zakażeniom jest restrykcyjne przestrzeganie higieny: dokładne mycie rąk, odkażanie sedesu i nocników, stosowanie wyłącznie pieluszek jednorazowych.

W 2006 roku na rynek wprowadzono dwie doustne szczepionki przeciwko infekcji rotawirusowej. Badania wykazały, że są bezpieczne i skuteczne w leczeniu dzieci. Wszystkie dawki należy podać pomiędzy 6 a 24 tygodniem życia.

Polecamy: Czy warto szczepić dziecko?

Opanuj biegunkę

Zawsze gdy dziecko cierpi na biegunkę, najważniejszym zadaniem rodzica jest nie dopuszczenie do odwodnienia organizmu. Brzdąc powinien dostawać w ciągu doby ok. 150 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. Najlepiej podawać mu przegotowaną i ostudzoną wodę. Napoje należy podawać w małych porcjach (chociażby łyżeczką), kilkanaście razy w ciągu dnia, uważając by nie dopuścić do zachłyśnięcia.

Lekkostrawny posiłek dla dziecka powinien obfitować w białko i sole mineralne (np. kleik ryżowo-marchwiowy lub lekki krupnik z odrobiną mięsa). Unikajmy podawania napojów gazowanych oraz soków - mogą one nasilić biegunkę. W żadnym wypadku nie należy podawać dziecku leków przeciwbiegunkowych. Wraz
z kałem usuwane są toksyny, bakterie i wirusy będące przyczyną choroby. Sztuczne ograniczanie ilości wypróżnień tylko maskuje objawy choroby.

Jak sprawdzić czy dziecko jest odwodnione?

W wyniku utraty dużej ilości wody dziecko jest senne i słabe, skóra staje się sucha, a oczy i ciemiączko zapadają się. Jeśli więc Twoja pociecha nie chce pić lub wydaje Ci się, że pije za mało, chwyć dwoma palcami skórę na jej brzuszku. Jeżeli fałd skórny rozprostowuje się powoli (lub wcale), to znak, że organizm jest odwodniony. Jedźcie do szpitala - konieczne będzie podanie kroplówki.

Kiedy jeszcze należy zgłosić się do lekarza?

  • Jeśli Twoja pociecha nie ukończyła jeszcze 6 miesiąca życia i ma biegunkę, idź z nią do lekarza. Gdy wraz z biegunką współistnieją wymioty – zgłoście się od razu do szpitalnej izby przyjęć.
  • W przypadku starszych dzieci wizyta w szpitalu jest konieczna jeśli biegunce towarzyszą poważne objawy: wymioty, gorączka, apatia, ciemny kolor moczu, krew lub śluz w kale.

Przeczytaj również: Jak leczyć biegunkę u niemowląt?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)