"Kupiec wenecki" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na Kupca weneckiego w reżyserii Gabriela Gietzky'ego od 8 do 11 czerwca.

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na Kupca weneckiego w reżyserii Gabriela Gietzky'ego od 8 do 11 czerwca.

„Gdybym nie wiedział, że to Szekspir, pomyślałbym, że napisał to Bertolt Brecht” – tak w tygodniku „Przekrój” skomentował "Kupca weneckiego" Wrocławskiego Teatru Współczesnego Łukasz Drewniak. To ostre, wyrafinowane estetycznie przedstawienie stawia naszej rzeczywistości bezlitosną diagnozę. „Gietzky’emu udał się kapitalny spektakl: klarowny i bolesny, bez złudzeń, że niesprawiedliwość świata można naprawić – pisze Drewniak. – Miłości nie ma, mniejsze zło zjada większe dobro, rozum nie ocala, odmienność to przekleństwo”. 

Akcja Kupca weneckiego napisanego w latach 1594-1597 rozgrywa się w XVI-wiecznej Wenecji i opowiada o losach dwóch weneckich arystokratów oraz ich konflikcie z żydowskim lichwiarzem o imieniu Shylock. Antonio, chcąc pomóc swojemu przyjacielowi Bassanio w poślubieniu bogatej dziedziczki Porcji pożycza pieniądze od Shylocka, który w zastaw żąda funta ciała dłużnika. Pasjonująca intryga, świetne role, tekst skompilowany z trzech polskich przekładów dramatu, wypowiadany przez niektóre postaci także po hiszpańsku i arabsku.

Przedstawienie zostało wkrótce po premierze wyróżnione w konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Wiliama Szekspira oraz nagrodzone na XI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.  

"Kupca weneckiego" można obejrzeć od 8 do 11 czerwca (wt. - pt.) na Dużej Scenie WTW o godzinie 19.15.