Zakrzepica u kobiet w ciąży?

Gabrielek
napisał/a: Gabrielek 2010-07-26 11:17
Moja szwagierka jest w piątym miesiącu ciąży. Ostatnio zaczęła narzekać na ból w łydce. Po jakimś czasie ból minął jednak wczoraj znowu zaczęła boleć ją noga na dodatek spuchła. Zadzwoniła do swojego lekarza prowadzącego a on kazał jej natychmiast jechać do szpitala. Podejrzewają zakrzepicę. Czy ktoś wie co to za choroba, czym się cechuje, czy można ją wyleczyć itd...?
agusiazet
napisał/a: agusiazet 2010-07-26 12:13
Zakrzepicą określa się utworzenie się skrzepliny krwi lub zakrzepu krwi w naczyniu krwionośnym. Skutkiem tego schorzenia może być niedrożność lub zator z powodu przemieszczenia oderwanego kawałka skrzepu w krążeniu. W najgorszym wypadku może dojść do śmiertelnego zatoru tętnicy płucnej. Głównymi przyczynami zakrzepicy są zmniejszone ciśnienie cząstkowe tlenu, przez co krew staje się gęstsza, w połączeniu ze zwolnionym krwiobiegiem przy braku ruchu. Te same przyczyny mogą też doprowadzić do żylaków, tak że żylaki też zawsze stanowią zwiększone ryzyko zakrzepicy. Ryzyko zakrzepicy zwiększa również miażdżyca (arterioskleroza). Może to doprowadzić do tworzenia się turbulentnych przepływów w naczyniu, a tym samym do powstania skrzeplin krwi.

Tworzenie się zakrzepic poza tym przyspieszane jest jeszcze przez pewne czynniki ryzyka. Palenie obniża zawartość tlenu we krwi. Nadwaga świadczy o błędnym odżywianiu i przeważnie towarzyszy jej zwapnienie tętnic. Zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych może zwiększyć krzepliwość krwi. Czynności siedzące lub stojące zwalniają przepływ krwi w kończynach dolnych. Również gorączka, mała wilgotność powietrza i związana z tym utrata płynu zwiększają gęstość krwi. Kawa i alkohol również odwadniają organizm (działanie diuretyczne). Szczególne ryzyko stanowi okres urlopowy, gdy ludzie zagrożeni zakrzepicą podejmują większe podróże. Wielogodzinne siedzenie w samolocie, samochodzie, czy w pociągu, połączone ze stresem psychicznym, gorączką i brakiem płynów mogą przyczynić się do powstania zakrzepicy.

Leczenie odbywa się przeważnie za pomocą leków, które rozpuszczają zakrzepy (tromboliza). Niekiedy też trzeba zakrzep usunąć operacyjnie (trombektomia). Jednak te terapie nie dotykają przyczyn choroby, lecz są tylko leczeniem objawowym.

Terapię alternatywną stanowi stosowanie terapii polem elektromagnetycznym za pomocą odpowiednich pulsujących pól magnetycznych. Przez właściwe pole elektromagnetyczne wzrasta zawartość tlenu i ciśnienie cząstkowe tlenu we krwi, przez co poprawiają się właściwości przepływowe. Zakrzepy w krążeniu rozpuszczają się i przepływ krwi jest zwiększony. Jednocześnie niezbędne jest przejście na zdrowy tryb życia. Możliwie dużo ruchu (chodzenie, bieganie i gimnastyka żył), zdrowe odżywianie i likwidacja nadwagi, rezygnacja z papierosów i alkoholu, a co najmniej ich redukcja.
kasiunia347
napisał/a: kasiunia347 2010-07-26 18:55
Gdy leżałam w szpitalu na oddziale patologii ciązy pewna dziewczyna na to zachorowała...w piątek strasznie bolała ja noga,miała ja strasznie spuchniętą-niestety lekarz nic nie widział podejrzanego,w poniedziałek podczas badań-lekarze zadecydowali natychmiastową cesarkę-niestety dziecko urodziło się już martwe
mnonka
napisał/a: mnonka 2010-07-30 09:20
agusiazet sporo napisała, ja wiem, że można to wyleczyć i trzymam kciuki