Tajemnice Wodnego Smoka

napisał/a: Małgorzata Gałkowska-Błądek 2011-08-03 12:27
Czym jest słynny Wodny Smok przynoszący bogactwo i ochronę mieszkańcom jakiejś okolicy czy posiadłości? Takie pytanie zadają sobie osoby czytające artykuły na temat Feng Shui czy też odwiedzające strony konsultantów Feng Shui.
W niniejszym artykule chciałabym się podzielić moimi doświadczeniami i przestrzec przed pochopnym stosowaniem metod, które w swojej skuteczności mogą dać bogactwo lub zniszczyć życie.
Metody wodne są bardzo skomplikowane i wymagają wielu obliczeń oraz znajomości różnych innych technik a przede wszystkim posiadania doświadczenia.

Najprostsza definicja mówi, że Wodny Smok jest wspaniałą i bardzo skuteczną techniką użycia wody w otoczeniu, w celu osiągnięcia określonego skutku.
Woda ta może występować w różnych postaciach. Może to być oczko wodne z kaskadą wody, fontanna, ciek wodny a nawet cały skomplikowany system „rzeczek” i zbiorników. Nie jest to jednak takie proste w wykonaniu. Techniki Wodnego Smoka wymagają zastosowania wielu dodatkowych metod, które razem mają dać spójny i konkretny efekt. Najpierw należy sprawdzić czy w danej sytuacji w ogóle można Wodnego Smoka zastosować – niekiedy nie ma takiej możliwości, pomimo pokaźnych rozmiarów działki. W tym celu stosuje się ocenę krajobrazu (Szkoła Formy) oraz układu energii związanych z kierunkami (Szkoła Kompasu). O ile ocena formy jest w miarę jednolita w szkołach tradycyjnego Feng Shui, to jednak określanie rodzaju energii przychodzących z poszczególnych kierunków może być bardziej złożone. W zależności od użytej metody wodnej (Wodnego Smoka) stosujemy do tej oceny różne pierścienie na kompasie lub używamy ich w różny sposób.
Jeśli się okazuje, że Wodnego Smoka możemy w danym miejscu zastosować, przystępujemy do etapu projektowania jego przebiegu.
Wiele jest metod Wodnego Smoka i można się natknąć na sytuację że jedna metoda jest sprzeczna z inną. Nie znaczy to, że któraś z nich jest fałszywa. Oznacza to raczej, że wybór metody zależny będzie od sytuacji i od efektu który chcemy osiągnąć. Wybór konkretnej metody (najbardziej znanych jest około 20-tu i te się najczęściej używa) to bardzo ważny moment, ponieważ metody działają w różny sposób i mogą przynieść różny efekt w zależności od sytuacji i mieszkańców.
Samo umiejscowienie fontanny czy cieku wodnego jest niezwykle ważne. Niektóre metody wodne mogą działać inaczej dla kobiet a inaczej dla mężczyzn. Ważne też są daty urodzenia, ponieważ umiejscowienie odpływu cieku wodnego w kierunku skąd przypływa energia ważna dla któregoś z mieszkańców, może poskutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla tej osoby, z tragediami życiowymi włącznie. Tak więc badamy dokładnie wykresy osobiste mieszkańców (Ba Zi – Cztery Filary Przeznaczenia). Zasadniczo metody wodne same w sobie wskazują jakiś wycinek kompasu, gdzie można umieścić początek, zbiornik czy też odpływ cieku wodnego. My musimy ten odcinek zawęzić, aby dopasować do sytuacji i osób. Aby zapewnić jak najlepszy skutek, musimy więc zejść na poziom dokładności pojedynczych stopni na kompasie – badamy tu też heksagramy – kilkustopniowe odcinki na kompasie. Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że musimy również określić kierunek przepływu wody – również i tu możemy uzyskać różne rezultaty, więc trzeba to zrobić bardzo ostrożnie.
Pamiętać też należy, że metody wodne mogą wymagać różnych miejsc pomiaru kierunków – to znaczy że czasem pomiar dokonywany jest z centrum domu (kiedyś nie było problemu zakłóceń pomiaru przez metalowe elementy; obecnie musimy brać te zakłócenia pod uwagę), a czasem z innych miejsc. Niekiedy nawet nakłada się na siebie pomiary pobrane w różnych miejscach.
Następnym etapem jest wybór daty aktywacji Wodnego Smoka – musimy zgrać czas i miejsce i w dodatku dopasować to wszystko do mieszkańców. Według nauczania Mistrza Josepha Yu, bardzo skuteczne jest tu zastosowanie techniki Xuan Kong Da Gua – badania heksagramów. Można powiedzieć że heksagramy (złożone z sześciu linii symbole tych kilkustopniowych odcinków na kompasie) są „wspólnym mianownikiem” tego wszystkiego czym dysponujemy i co chcemy z tym zrobić, jakie cele osiągnąć. Tak więc wszystkie nasze dane: kierunki, datę aktywacji Wodnego Smoka oraz daty urodzenia mieszkańców – musimy „przetłumaczyć” na heksagramy. Dokonujemy tego przy pomocy techniki Xuan Kong Da Gua, która jest bardzo ważna podczas stosowania Wodnego Smoka.
Jak więc widać, sprawa nie jest prosta i jasne jest że zastosowanie tych metod musi być poprzedzone solidnym nauczaniem i doświadczeniem.
Niepokoi mnie fakt, że niektórzy konsultanci oferują wykonanie Wodnego Smoka bez odpowiedniego przygotowania, czasem zaledwie po przeczytaniu jakiejś książki. Trzeba pamiętać, że w książkach zdarzają się błędy lub nawet celowe wypaczenia.
Nawet stosunkowo prosta metoda - Metoda Trzech Shen opisana przez Chang Ping Lina – powinna być dopasowana do wykresu Wędrującej Gwiazdy. Metoda ta – pod warunkiem bardzo dokładnego użycia - zawiera w sobie zabezpieczenia przed groźniejszymi skutkami i dlatego może być przekazana czytelnikom nie będącym konsultantami. Może ona jednak być mniej skuteczna niż reszta metod. Jeśli jednak zastosujemy ją łącznie z wyliczeniem daty aktywacji i dopasujemy ją do mieszkańców i domu przy użyciu Xuan Kong Da Gua – możemy uzyskać potężne i niezwykle skuteczne narzędzie. (Metoda ta zawarta jest w ebooku, który można zakupić na mojej stronie: http://tradfs.com/ebooki.html ).
Ideałem byłoby więc gdyby konsultant oferujący nam wykonanie Wodnego Smoka, mógł się pochwalić jakimkolwiek formalnym przeszkoleniem lub szerszą wiedzą z zakresu Metod Wodnego Smoka, Ba Zi, Feng Shui oraz Xuan Kong Da Gua.
Metody Wodnego Smoka mogą być wspaniałym i skutecznym narzędziem w rękach doświadczonego konsultanta, ale użycie ich bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do tragedii. Jeśli ktoś zastosuje jakąś metodę we własnym ogródku – to jest jego decyzja i jego życie. Zastosowanie tych technik w ogrodzie klienta to już jest odpowiedzialność za drugiego człowieka.
W trosce więc o własny spokój ducha i bezpieczeństwo, spytajmy konsultanta oferującego projekt Wodnego Smoka o jego uprawnienia i odbyte szkolenia.