Służba wojskowa...

napisał/a: Itzal 2007-11-07 08:01
Monique, spokojna głowa, mojego tez wojsko by chciało, latamy do Polski 2-3 razy w roku, i nikt po lotniskach nie ściga . A odnosnie zywiciela rodziny, nie przeszkadza , wziac mogą, tylko ze potem wojsko musi rodzine utrzymać przez ten czas, gdy facet jest w wojsku, a nie wiem, czy im sie az tak przelewa, zeby to robic z usmiechem na twarzy....
napisał/a: jente8 2007-11-07 11:40
Pelliroja napisal(a):potem wojsko musi rodzine utrzymać przez ten czas, gdy facet jest w wojsku, a nie wiem, czy im sie az tak przelewa, zeby to robic z usmiechem na twarzy....

To "utrzymywanie" to jest - z tego co słyszałam - kwota około 800 zł na miesiąc... Co jest moim zdaniem kwotą śmiesznie małą, szczególnie dla rodziny z małym dzieckiem.
napisał/a: dark_salve 2007-11-07 16:44
Pelliroja napisal(a): tylko ze potem wojsko musi rodzine utrzymać przez ten czas, gdy facet jest w wojsku, a nie wiem, czy im sie az tak przelewa, zeby to robic z usmiechem na twarzy....


no widzisz, sprawa jest taka, że im się uśmiecha płacić te marne grosze. Kiedyś było jeszcze coś takiego, że jeśli się zarabiało powyżej jakiejś tam kwoty na ręke (wysoka to była kwota), to wtedy nie brali. Ale teraz mają duże braki i biorą wszystkich, nawet jak mają płacić.

napisał/a: Moniqe 2007-11-09 13:24
no wlasnie w polsce to moga sobie placic te 800 zl ale jesli ja jestem w Angli...??!!potrzebuje jakies 1000 na przezycie co na polskie wynosi jakies 5000 zl.... to napewno by sie nie wyplacili

Ale dzieki za rade bo sie martwie strasznie zebysmy sie sadzic nie musieli!!Tak latwo to ja go nie oddam
napisał/a: extreme000 2008-02-27 00:25
Szanowni Państwo,
Ostatnimi czasy w mediach, coraz częściej pojawiają się informacje
dotyczące planów stworzenia zawodowego wojska w naszym kraju.
W odniesieniu do tych informacji może ciekawym wyda się Państwu nowatorski sposób w jaki
siły Królewskiej Piechoty Morskiej prowadzą rekrutację.
Na stronie internetowej www.extreme.com wystartowała właśnie kampania reklamowa zachęcająca fanów sportów ekstremalnych do wstąpienia w szeregi Piechoty Morskie
W specjalnej sekcji dostępnej na stronie internetowej Extreme Sports Channel www.extreme.com znajdują się krótkie filmy prezentujące żołnierzy Piechoty Morskiej 
w trakcie treningów oraz zmagań z naturą.
Kampania jest największym komercjalnym wydarzeniem od czasu uruchomienia strony www.extreme.com. Spoty będą dostępne przez sześć miesięcy i będą na bieżąco aktualizowane.
więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj: http://www.extremetv.pl/news/news_article.asp?SID=938
napisał/a: dark_salve 2008-02-27 00:32
extreme000, u nas takie spoty zbyt wiele by chyba nie dały. Zresztą kto chce iść do woja ten pójdzie... a reszta wiadomo.

napisał/a: Moniqe 2009-06-21 15:04
Pelliroja, i co przestalo Twojego wojsko scigac...??
my ostatnio jak bylismy w poslce to maz sie wymeldowal z domu bo przeciez nie mieszka....
a tu co?! znowu jedziemy do polski a wlasnie tesciowa mi oswiadacza ze jacys mundurowi pukali do drzwi i znowu schiza wiadomo...
u nas dokladniej sprawa wygladala tak ze wyjechalismy za granice zanim G dostal wezwanie do wojska i jedna kobieta w wku mowila ze jak wyjechal wczesniej to nie maja prawa go wziasc tym bardziej ze jestesmy na pobyt staly... ktos inny nam doradzil zebysmy napisali list z odroczeniem ale sprawa ucichla dzien za dniem, no i inne problemy, czas leci a list nie wyslany juz 2, 5 roku... i teraz z ich punktu widzenia to jakby G sie ukrywal przed wojskiem ale tak nie jest i niewiem czy dzis pisac list czy isc w Polsce do wku osobiscie? (ale obawiam sie wlasnie zeby go nie aresztowali)
poza tym slyszalam ze konsulat wypisuje specjalne zaswiadczenia do wku ze ktos tu jest na pobycie stalym ale czy to zalatwi cala sprawe? no i nie wiem kiedy bysmy byli w stanie zalatwic takie pismo
co myslicie?
napisał/a: Misiaq 2009-06-21 15:37
Moniqe, nasz znajomy, który mieszka w Anglii, ma podobny problem. I właściwie największy prblem jest w tym, ze gdzie nie próbował uzyskać informacje, to czego innego się dowiadywał. W konulacie (w Londynie) mu powiedzieli, ze żadnego żaświadczenia do WKU nie mogą mu wydać, bo nie mają takich uprawnień. Jego mam prbowała sie dowiedzieć w WKU jak to załatwic i powiedzieli jej, ze takie zaświadczenie ułatwiłoby sprawę i ze konsulat je powinnien wydać (on ma status rezydenta w UK). I tak to mniej więcjej wyglądało. Jak jest teraz nie wiem, bo właściwie nie mamy z nim kontaktu od roku. Wiem tylko, ze on 3 lata w Polsce nie był, bo się bał.
napisał/a: szprycha1 2009-06-21 16:07
Podobno rezydent zbyt duzo nie daje obywatelstwo tak.
Zreszta teraz juz jest zawodowe z tego co mi wiadomo i mama mi mowila bo moj chlop nie byl jako jedyny z calej wioski i jakos zero odzewu z WKU.
Ale odpowiedz w ankiecie odpowiada na pytanie co mysla inni na ten temat.
napisał/a: basia1125 2009-06-21 19:41
Moniqe napisal(a):my ostatnio jak bylismy w poslce to maz sie wymeldowal z domu bo przeciez nie mieszka....

A jak zdolal się wymeldować koro nie ma uregulowanego stosunku do slużby wojskowej?

szprycha napisal(a):Zreszta teraz juz jest zawodowe z tego co mi wiadomo i mama mi mowila bo moj chlop nie byl jako jedyny z calej wioski i jakos zero odzewu z WKU.

Tzn już jest zawodowe??
Czyli co z tymi wszystkimi, którzy nie byli?
Co z książeczkami itd??
napisał/a: Moniqe 2009-06-21 21:55
G rezydenta nie ma rezydenta a z tego co slyszalam to nie tak latwo uzyskac obywatelstwo...
basia1125 napisal(a):A jak zdolal się wymeldować koro nie ma uregulowanego stosunku do slużby wojskowej?

na czas okreslony..
napisal(a):Moniqe, nasz znajomy, który mieszka w Anglii, ma podobny problem. I właściwie największy prblem jest w tym, ze gdzie nie próbował uzyskać informacje, to czego innego się dowiadywał. W konulacie (w Londynie) mu powiedzieli, ze żadnego żaświadczenia do WKU nie mogą mu wydać, bo nie mają takich uprawnień. Jego mam prbowała sie dowiedzieć w WKU jak to załatwic i powiedzieli jej, ze takie zaświadczenie ułatwiłoby sprawę i ze konsulat je powinnien wydać (on ma status rezydenta w UK). I tak to mniej więcjej wyglądało. Jak jest teraz nie wiem, bo właściwie nie mamy z nim kontaktu od roku. Wiem tylko, ze on 3 lata w Polsce nie był, bo się bał.

dlatego wszedzie mowie co innego bo do kazdego indywidualnie p[odchodza a ja pisalam juz do konsulatu i odpisali mi ze wydaja oswiadczenia...

moim zdaniem jak my tu mieszkamy i g nas utrzymuje to nie moga mu nagle kazac wrocic do pl
no ale nie wiem jak ich poinformowac i jakie by bylo najlepsze wyjscie
napisał/a: repcak1 2009-06-21 22:52
Ale ja nie rozumiem w czym jest problem. Od stycznia tego roku nie ma powołań do służby. ten, kto nie ma odrobionej zasadniczej służby wojskowej wystarczy, ze pójdzie do swojego regionalnego WKU z książeczką i dostanie wpis z przeniesieniem do rezerwy.


http://www.mon.gov.pl/pl/artykul/6506
napisal(a):]11.02. Warszawa. 11 lutego 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz. U. Nr 22 poz. 120.

Ustawa wprowadza pojęcie „kwalifikacji wojskowej” zamiast „poboru”. Zakres przedsięwzięć realizowanych w czasie prowadzenia kwalifikacji wojskowej obejmuje: założenie ewidencji wojskowej, orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz wydanie osobom podlegającym stawiennictwu do kwalifikacji wojskowych dokumentów osobistych (książeczek wojskowych).
Ponadto ustawa zagwarantuje obywatelom uregulowanie stosunku do służby wojskowej przez przeniesienie ich do rezerwy bez odbywania czynnej służby wojskowej. Zgodnie z art. 18 cytowanej ustawy, wszystkie osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej zostaną skierowane do właściwej komisji lekarskiej w celu określenia ich zdolności do czynnej służby wojskowej i przeniesione z mocy prawa do rezerwy - po uprawomocnieniu się decyzji administracyjnej (orzeczenia komisji lekarskiej).
Przeniesienie do rezerwy następuje z urzędu i nie wymaga osobistego udziału przy dokonywaniu tej czynności zainteresowanej osoby. Potwierdzenie faktu przeniesienia do rezerwy następuje w formie wpisu zamieszczonego w książeczce wojskowej (wydania stosownego zaświadczenia ) w przypadku stawienia się tej osoby do wojskowego komendanta uzupełnień.
Przepis ten będzie stosowany odpowiednio do osób, które dotychczas podlegały obowiązkowi stawienia się do poboru, ale nie zostały powołane do odbycia zasadniczej służby wojskowej (tzn. nie odebrały kart powołania).
Oznacza to, że wszyscy mężczyźni bez względu na rok urodzenia, którzy mają orzeczoną zdolność do służby wojskowej, z mocy ustawy zostaną przeniesieni do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.
Natomiast osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do poboru, które dotychczas nie miały orzeczonej zdolności do służby wojskowej (z różnych przyczyn nie stawili się do poboru), wojskowi komendanci uzupełnień będą kierowali do kwalifikacji wojskowej lub wojskowej komisji lekarskiej. Następnie osoby te zostaną przeniesione do rezerwy.
Wojskowi komendacji uzupełnień zostali zobowiązani do uregulowania stosunku do służby wojskowej wszystkim zainteresowanym, którzy zgłoszą się w tej sprawie.
Osoby zainteresowane przeniesieniem do rezerwy mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie WKU w celu uzyskania wpisu do książeczki wojskowej (wydania zaświadczenia) o przeniesieniu do rezerwy. Właściwą terytorialnie Wojskową Komendą Uzupełnień jest WKU w miejscu stałego zameldowania lub zameldowania tymczasowego dłuższego niż 3 miesiące (w takim przypadku właściwe WKU przesyła dokumenty do WKU tymczasowego zameldowania).
Podsumowując należy stwierdzić, że nowelizacja ta gwarantuje wszystkim obywatelom, którzy spełnili obowiązek stawienia się do poboru lub spełnią obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej możliwość przeniesienia do rezerwy bez odbywania zasadniczej służby wojskowej czy przeszkolenia wojskowego w przypadku absolwentów studiów wyższych.

ZESPÓŁ PRASOWY
SZTABU GENERALNEGO WP [/qoute]