Plamy

napisał/a: iza19821 2007-02-13 13:13
Jak sobie radzicie z roznymi plamami.
Macie jakies sprawdzone rady?
napisał/a: Patka2 2007-02-13 13:41
vanish ,,, mama to stosuje i babcia .
A z domowych środków to niewiem.
napisał/a: iza19821 2007-02-13 14:02
Ja znalazlam cos takiego:

ciekawe czy skuteczne...

plamy z czekolady – nie lubią wody i gliceryny. Miejsce zabrudzone najpierw należy zwilżyć gliceryną, a potem spłukać ciepłą wodą.


plamy z herbaty – najlepiej usuwa się za pomocą soli (gdy plama jest jeszcze świeża). Należy solidnie zasypać plamę solą, a następnie sprać ją w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i obficie wypłukać.


plama z kakao – najlepiej postępować z nią, jak z plamą czekoladową. Jednak stare plamy są nad wyraz uparte i trudne do usunięcia. Można wówczas próbować czterochloroetylenu.


plama z kawy – doczekała się kilku metod usuwania. Świeżą plamę można zasypać solą, spłukać, posmarować środkiem piorącym i zmywać gorącą wodą. Drugi sposób jest bardziej skomplikowany. Zabrudzone miejsce trzymamy napięte nad naczyniem z wrząca wodą i równocześnie polewamy to miejsce gotującą się wodą z dodatkiem amoniaku. Na koniec płuczemy tkaninę w zimnej wodzie.
Trzecia metoda polega na wymieszaniu w równych proporcjach alkoholu oraz bezbarwnego octu i delikatnym przecieraniu plamy taką mieszanką. Następnie przykładamy do tkaniny chłonną szmatkę i wciągamy w nią wilgoć. Ta metoda przeznaczona jest do tkanin wełnianych.
Stare plamy kawowe można natomiast posmarować gliceryną z dodatkiem spirytusu i zostawić na dłuższy czas, kilkakrotnie nasączając zabrudzone miejsce. Na koniec spłukać ciepłą wodą.


plamy z likierów – zmywa się ciepłą wodą z dodatkiem środka piorącego. Stare plamy usuwamy za pomocą spirytusu i spłukujemy wodą.


plamy z miodu – do ich usunięcia wystarczy woda i detergent, jeżeli miód pozostawi na tkaninie ślad, można wywabić go za pomocą wody utlenionej.


plamy z owoców i soków owocowych – w żadnym wypadku nie używać mydła! Czasami wystarczy czysta, gorąca woda. W przypadku plam bardziej upartych, można posypać je solą, a potem sprać w gorącej wodzie lub przetrzeć zabrudzone miejsce mieszanką spirytusu chirurgicznego oraz wody w stosunku 3:1.
Starsze plamy wymagają więcej cierpliwości. Należy je na kilka godzin namoczyć w kwaśnym mleku lub serwatce, a potem sprać w gorącej wodzie. Sprawdza się także posmarowanie plamy gliceryną, albo wódką. Jeżeli po wypraniu pozostanie ślad, można potraktować go wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku.
W przypadku białych tkanin sprawa jest dużo prostsza –wystarczy wyprać je z wybielaczem.


plama z piwa – schodzi w gorącej wodzie. Stare plamy najlepiej usuwać mieszanką wody i spirytusu w stosunku 1:1.


tłuste plamy – często wystarczy posmarować zabrudzone miejsce płynem do mycia naczyń, a następnie wyprać w ciepłej wodzie i dobrze spłukać. Pomaga także posmarowanie spirytusem lub benzyną. Inna metoda to posypanie plamy solą i wcieranie jej w zabrudzone miejsce, często wymieniając sól. Użyteczna może okazać się także papka z mąki ziemniaczanej i benzyny, którą pokrywamy plamę i usuwamy po kilku godzinach.
Skuteczne jest również posypanie plamy talkiem i przeprasowanie jej gorącym żelazkiem, podłożywszy pod spód kawałek bibuły.


plamy z wina – świeżą plamę posypać grubą warstwą soli, a następnie spłukać ciepłą wodą. Pozostały ślad wywabić sokiem z cytryny. Sprawdza się także ciepły spirytus lub 3% roztwór wody utlenionej.
napisał/a: samsam 2007-02-13 23:58
Ja równiez mam jedyny sposób - Vanish. I jest jeszcze świetny odplamiacz, nawet lepszy niż vanish, niemieckiej firmy, chyba W4, dostępny w Lidlu.
napisał/a: nika81 2007-02-14 00:09
A ja używam Meglio, to taki odtłuszczacz do wszystkiego.
napisał/a: iza19821 2007-02-14 13:01
sylwia napisal(a):Vanish


I naprawde wam wszytskie plamy znikaja!
napisał/a: samsam 2007-02-14 14:53
Po vanishu raczej tak.
Raczej, bo ostatnio na mężusia koszyli coś nie chce zejść.
napisał/a: wiolisia 2007-02-14 21:55
ja tez uważam że VANISZ pomaga na wszelkie plamy!!!!!!
napisał/a: iza19821 2007-02-15 06:59
Nio to sie ciesze...bo ja nie bylam zadowolona z niego!
napisał/a: iza19821 2007-04-26 07:23
Postanowilam zalozyc ten watek.bo wiem ze czesto robimy plamy a pozniej nie wiemy jakimi domowymi sposobami je usunac.
Dopisujcie swoje rady :

Nie straszna żadna plama

Plamy z tłuszczu bardzo dobrze wywabia się alkoholem.

* * *

Tusz do pieczątek ustępuje pod wpływem benzyny. Zwykły atrament ustępuje pod działaniem na plamę kwaskiem cytrynowym lub po namoczeniu tkaniny w mleku.

* * *

Plamy z kalki maszynowej przecieramy na zmianę octem i denaturatem. Po zlikwidowaniu plamy pierzemy tkaninę w wodzie z mydłem i detergentami.

* * *

Wapno usuwamy z taniny najpierw mechanicznie - wykruszamy lub czyścimy szczotką a następnie płuczemy w roztworze octu. Plamy z wapna należy usuwać szybko aby nie dopuścić do odbarwienia tkaniny.

* * *

Plamy z flamastrów usuwamy gliceryną, spieramy a jeśli jeszcze zostaną plamy przecieramy alkoholem.

* * *

Książki będą miały ładny zapach jeżeli pomiędzy ich tomy powkładamy torebeczki z cynamonem , lawendą oraz innymi pachnącymi ziołami.

* * *

Mocno zabrudzone brytfanny do pieczenia myjemy gotując w nich roztwór sody. Ślady rdzy usuwamy zmiękczając je olejem jadalnym i wycierając szorstką gąbką. Aby brytfanna była odporna na rdze należy posmarować ją masłem i wstawić na 15 minut do rozgrzanego piekarnika.

* * *

Świeże plamy z jodyny usuwa ciepłe mleko lub wywar z fasoli. Plamy stare przecieramy watą maczaną w spirytusie lub amoniaku. Białe tkaniny moczymy wodą i układamy na słońcu które wybiela jodynę.

* * *

CZYŚCIMY MEBLE
Meble z laminowanych płyt możemy czyścić miękką, wilgotną ściereczką. Drewniane meble wymagają specjalnych środków. Mokra ścierka może przyczynić się po pewnym czasie do powstawania ciemnych plam i złuszczania się politury. Warto używać środków zawierających woski, które zabezpieczają drewno przed wilgocią, kurzem i mikrourazami.

* * *

CZYŚCIMY ZŁOTO
Złoto czyścimy najlepiej sokiem z cebuli. Łańcuszki tymże przetarte, będą pięknie lśnić jeśli po kilku godzinach od posmarowania ich wypolerujemy je starannie. Można też zalać złote precjoza w słoiczku z płatkami mydlanymi, ciepłą wodą i sodą. Zamykamy słoik i potrząsamy nim kilka minut. Po opłukaniu w ciepłej wodzie - polerujemy. Odrobina proszku do pieczenia także nada za pomocą wilgotnej szmatki piękny błysk złotej biżuterii.

* * *

Czerwone wino najlepiej usuwać od razu. Mokry obrus posypujemy solą i gdy ta wciągnie płyn starannie wytrzepujemy. Na kolorowych meblach obiciowych szybko polewamy plamę białym wytrawnym winem, potem wodą i suszymy szmatką a następnie suszarką. Na dywanach i wykładzinach na wino czerwone działa dobrze także woda sodowa.

* * *

Świeże plamy z krwi należy przed jakimkolwiek zapraniem zasypać solą kuchenną i pozostawić na pół godziny a następnie wyprać w zimnej wodzie. Dopiero potem stosować normalne środki chemiczne.

* * *

Plamy po kawie i herbacie czyścimy szmatką nawilżoną spirytusem denaturowanym, a potem przemywamy zimną wodą.

* * *

Białe plamy i ślady po gorącym naczyniu na drewnianych meblach usuniemy gęstą papką z soli i oliwy. Należy ją nałożyć na zaplamione miejsce i trzymać przez 3 godziny.

* * *

Plamy z czerwonego wina są bardzo kłopotliwe i należy je likwidować od razu. Mokry obrus posypujemy grubo solą. Kiedy sól wchłonie płyn starannie ją strzepujemy.

* * *

Plamy po soku i alkoholu na meblach ze skóry najlepiej usunąć ciepłą wodą z płynem do naczyń. Potem należy przetrzeć te miejsca środkiem do pielęgnacji skóry.

* * *

Jeśli na dywanie lub wykładzinie znajdzie się sos to przesypujemy plamę obficie talkiem, który wchłonie tłuszcz. Po 24 godzinach zbieramy talk odkurzaczem. Tak samo postępujemy z tapicerowanymi meblami.





Atrament - mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać.
Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.

Długopis - świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku , a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.

Farba emulsyjna – należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.

Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

Farba olejna artystyczna – świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.

Flamastry - plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.



Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem.
Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.

Jajka - wypłukać w zimnej wodzie , a następnie uprać w proszku enzymatycznym.

Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.

Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem , a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

Kawa – tak jak w przypadku herbaty.

Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.

Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli . Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego , ewentualnie w roztworze perhydrolu.



Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.

Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.

Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.

Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.

Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.
Inne metody:
- Plamę zaprać w mleku , najlepiej kwaśnym.
- Na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
- Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.
Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.

Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.

Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.

Pleśń - świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.

Pomadka do ust - zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.

Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.

Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.



Szpinak – pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.

Trawa – czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.

Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.

Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie.
Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą.

Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika , a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.
Plamy po kolorowej świecy
Przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.

Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem
_________________
napisał/a: iwa2 2007-04-26 07:28
bardzo przydatne dzięki Iza
niestety nic mi nie przychodzi do głowy ale w sumie tu jest już wszystko
napisał/a: reni123 2007-04-26 08:28
ja też dziękuję przyda się