Padaczka u dorosłego- jakie są pierwsze obiawy???

napisał/a: Tallaa 2010-07-12 01:17
mój znajomy ostatnio opowiadał mi że rano nie mógł wstac z łózka, trzepało mu rękami i nogami parę sekund i przestało. Nigdy wcześniej nie miał czegoś takiego i więcej też już sie to nie powtórzyło. Tak pomysłałam o tej chorobie. Czy to możliwe??? Jakie sa pierwsze obiawy??? Czy może to wszystko było ze zmęczenia i z nie wyspania???
patrycja0303
napisał/a: patrycja0303 2010-07-12 01:27
Napady padaczkowe mają różne formy. Podczas dużych (grand mal) uogólnionych napadów toniczno-klonicznych chory nagle traci przytomność, upada, następuje gwałtowne, toniczne napięcie mięśni całego ciała, podczas którego często obserwuje się odgięcie głowy do tyłu i wyprężenie kończyn. W tym czasie ustaje oddychanie, co powoduje narastanie sinicy. Po kilku, kilkunastu sekundach ciałem wstrząsają silne uogólnione drgawki kończyn i głowy. Chory może wtedy przygryźć język, a także bezwiednie oddać mocz. Powoli zaczyna oddychać, ale jeszcze przez jakiś czas jest nieprzytomny, a po ustaniu napadu senny i rozkojarzony.

U niektórych osób występują tzw. małe napady (petit mal) mające formę krótkich napadów nieświadomości (absences) i drgawek ogniskowych typu ruchowego, czuciowego i psychoruchowego. Chory na chwilę przerywa wykonywaną czynność, na moment wyłącza się, nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem. Nie ma drgawek ani upadku ciała. Po ustaniu napadu powraca do swojego zajęcia i często nie zdaje sobie sprawy z chwilowego zaniku świadomości.

Niekiedy mamy do czynienia z napadami mioklonicznymi, podczas których następują szybkie skurcze mięśni w różnych grupach mięśniowych. Chory może wówczas tracić przytomność (ale nie zawsze).

Z kolei w tzw. napadach akinetycznych razem z utratą przytomności ma miejsce nagłe zwiotczenie mięśni oraz upadek ciała.

Z PORTALU MEDYCZNEGO !:)

Co do znajomego: !
Jednorazowy napad drgawek z utratą przytomności nie stanowi dostatecznej podstawy do rozpoznania padaczki. Pojedyncze napady drgawek mogą pojawiać się w związku z innymi schorzeniami oraz zaburzeniami metabolicznymi (np. w związku z hipoglikemią, tężyczką itp.).


UWAGA!!!!!
Z padaczką mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy napady powtarzają się często i towarzyszą im zmiany napadowe w EEG (także w okresie między napadami).


Istotne znaczenie ma tu wywiad zebrany od pacjenta i jego najbliższego otoczenia. Dzięki temu można określić rodzaj obserwowanych napadów i towarzyszące im zachowanie chorego, a więc charakter napadu, długość jego trwania, stopień zaburzeń świadomości, inne objawy ze strony układu nerwowego itp
kasiunia347
napisał/a: kasiunia347 2010-07-12 17:10
Moja siostra przez kilka lat chorowała na epilepsję(nasz kochany tatuś ją pobił)...napady miewała przeważnie w nocy...drgawki,piana z ust...na szczescie po kilku latach leczenia jest juz zdrowa
agneszakrzewska
napisał/a: agneszakrzewska 2010-07-12 23:30
to n ie koniecznie padaczka...poprostu może tak układ nerwowy zareagował..był przemęczony lun stres przeżył
Joanna_Tiana
napisał/a: Joanna_Tiana 2010-07-13 09:57
a może ma tężyczkę najlepiej żeby się udał do neurologa