POLECAMY

Od kiedy uczyć dziecko jeść lyżeczką?

napisał/a: patka87 2014-03-12 23:23
Synek ma skonczony rok.. Ostatnio uslyszalam zdziwienie w glosie szwagierki gdy usłyszała że mały jeszcze nie umie jesć sam ... Mi sie wydaje że to za wcześnie chyba jeszcze ale może sie myle ... A wy Drogie mamy kiedy rozpoczynalyście naukę samodzielnego jedzenia łyżeczka ?
Sonia104
napisał/a: Sonia104 2014-03-13 12:14
czas na samodzielne jedzenie jest wtedy kiedy maluch garnie się do lyzeczki i probuje jesc. wiadomo ze początki bywaja trudne i więcej jedzenie trafia na podloge albo na ubranie jednak trzeba dac dziecku ta możliwość.
eenax
napisał/a: eenax 2014-03-13 12:38
Wszystko to indywidualna sprawa malucha. Jedne maluchy lubią jesć same inne nie. Jednym maluchom pasuje jedzenie palcami a inne chwytają za łyżeczkę czy widelec. Sprobowac dawać jedzenie w miseczce i łyżeczkę zawsze można ale to co będzie z tym robiło dziecko niech będzie jego sprawą. Mozna ew. przy zbytnim rozrabianiu, pokazać samemu jak powinno wyglądać jedzenia ale do niczego nie przymuszać.

Moja "jadła" sama łyżeczką jak miła ok. 10 miesięcy. Ale wiadomo jak to wyglądało 20% jedzenia lądowało w buzi a 80% wokoło miski, na krzesełku, śliniaki i podłodze. Ale skoro chciała trzymać łyżkę w ręce i grzebać nią w jedzeniu to dlaczego miałam jej nie pozwalać.
abernaciak
napisał/a: abernaciak 2014-03-13 12:52
Według wszystkich "mądrych głów" dziecko w wieku roku powinno samo jeść, korzystać z nocnika i wypowiadać ok. 100 słów. Ale to tylko teoria! Sama jako mama wiesz, na jakim etapie rozwoju jest twój smyk i to ty tak naprawdę decydujesz, kiedy jest odpowiedni moment na naukę samodzielnego jedzenia. Wiadomo, że dziecko w wieku 3 lat powinno już dawno nie ssać smoczka i powinno raczej radzić sobie z jedzeniem sztućcami. Ale nie popadajmy w paranoję! Myślę ze właśnie najbliższy rok jest dobrym momentem na rozpoczęcie efektywnej nauki :)