nuka jezyków obcych

napisał/a: ~Ewa 2008-08-27 11:57
Przygotowuje się do matury z angielskiego, rozszerzonej, wiem ze to dopiero za rok, ale bardzo zależy mi na nauczeniu się. Jakie są sposoby na szybka, ale i efektowną naukę języka obcego?
napisał/a: ~Redakcja 2008-09-01 10:31
Efektywna nauka w ogóle - jak sama nazwa wskazuje - wykorzystuje maksymalną ilość pożądanych czynników, przy minimalizacji niekorzystnych zjawisk, co prowadzi do maksymalnych efektów w minimalnym czasie. Czynników podnoszących efektywność nauki języków obcych jest wiele, ale kilka z nich wartych jest specjalnej uwagi:
- pełne wykorzystanie możliwości mózgu,
- wielozmysłowość,
- motywacja,
- sprzyjanie pamięci.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym poradniku "Efektywna nauka języków obcych" lub w artykułach w dziale szybka nauka ("Usłysz język obcy", "Jak uczyć się językow obcych"). Wszystkie artykuły napisał nasz ekspert od szybkiej i efektywnej nauki Paweł Sygnowski.
napisał/a: ~były maturzysta 2008-09-01 12:15
Najlepiej nauczysz się na jakimś dobrym kursie - wybierz dobrą szkołę językową i grupę maturalną. Tam nie tylko opanujesz wymagana wiedzę do egzaminu, ale nie będziesz się musiał przejmować tymi różnymi technikami nauki. To starata czasu!
napisał/a: ~Ewa 2008-09-01 12:16
Jak dla kogo, moich rodziców nie stać na wysłanie mnie na kurs maturalny do szkoły jezykowej, więc pozostaje mi uczyć się samej.
napisał/a: ~Redakcja 2008-09-01 12:26
Oprócz technik efektywnej nauki proponujemy Ci Ewo gruntowne przestudiowanie repetytorium autorstwa: Marcin Smolik, Arkadiusz Mędela, Elżbieta Mańko, wydawnictwo: Macmillan Polska. Znajdziesz w niej ćwiczenia i teorię, przygotowujace do wszystkich części nowej matury. Do książki dołączone są również płyty CD z nagraniami native speakerów, co pozwoli ci podszlifować słuchanie.

Warto też słuchać sobie codziennie w radiu internetowym BBC różnych audycji. Wystarczy jedna dziennie, aby po miesiącu takich ćwiczeń odczuć różnicę.
napisał/a: ~Ewa 2008-09-02 08:17
Wielkie dzięki za rady
napisał/a: ~Michał Pasterski 2008-10-09 17:31
Polecam wykorzystanie asocjacji do nauki słówek. Polega to na tym, że do każdego słówka wybierasz sobie jakieś skojarzenie, które następnie wizualizujesz przez ok. 1 minutę. Wizualizacja musi być bardzo wyraźna i oddziaływać na wszystkie zmysły, wtedy wyraźniej zapisze się w pamięci, a poza tym będzie zapisana w różnych obszarach mózgu.

Więcej o tej technice w tym artykule: www.michalpasterski.pl/2008/10/jak-skutecznie-uczyc-sie-slowek/

pozdrawiam,
Michał Pasterski
napisał/a: ~gość 2010-01-06 10:04
Witam,

Skuteczne zapamiętywanie słówek może być osiągnięte poprzez powtarzanie w odpowiednich odstępach czasu. Jeżeli słówko jest dobrze pamiętane, to okres ten wydłużamy, jak kiepsko, to skracamy. Technicznie jest to trudne do wykonania, ale są serwisy, które pomagają w nauce właśnie w ten sposób (ja korzystam z palabras.pl, bo darmowy i naprawdę fajny). Oczywiście podczas samego zapamiętywania (szczególnie nowych słówek) warto korzystać z asocjacji, chociaż poświęcanie aż minuty jednorazowo przy powtórce, to moim zdaniem stanowczo za dużo.

W serwisie z którego korzystam słówko w każdej sesji powtarzane jest 3 razy, a sesji powtórek jest 9 (gdy się dobrze odpowiada). Średnio odpowiedź zajmuje mi 3 sekundy, co daje łącznie na słówko około 80 sekund. Powtórki w ten sposób rozłożone są na kilka tygodni. Poświęcając codziennie 30 minut na powtórki uczę się średnio 20 słów dziennie (tyle dodaję codziennie nowych). Efekty są niesamowite.

Oczywiście nauka słówek to tylko część procesu nauki języka, trzeba jeszcze poświęcić trochę czasu na gramatykę itp.

Pozdrawiam
Robert
napisał/a: ~Leszek 2010-02-25 13:30
Jako uzupełnienie kursów korzystaj z darmowych sposobów nauki: oglądaj filmy po angielsku, znajdź sobie kogoś do pogadania na skype'ie, poszukaj darmowych materiałów w internecie. Ja polecam:

http://www.angielski.ebrio.pl
http://www.isel.edu.pl
napisał/a: pawie_oko 2010-04-06 17:14
moim zdaniem jeśli ktoś chce się nauczyć języka obcego dobrze jest zapisać się do dobrej szkoły językowej. Owszem nie można też zapominać o tym, żeby także w domu ćwiczyć ten język, bo chyba wszystkim doskonale wiadomo, że jeśli się nie używa języka to niestety dużo zapominamy.
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej szkoły to moim zdaniem jedną z lepszych jest Axon Global w Krakowie. Można tam zapisać się na kurs każdego języka.
Bardzo podoba mi się to, że np. w przypadku dzieci często wprowadzają metodę "nauka przez zabawę" tzn. na zajęciach oprócz typowych zajęć z gramatyki jest też karaoke, na której dzieciaki śpiewają, albo komentowanie wydarzeń sportowych. Dzięki tego typu zajęciom ćwiczy się język, ale też można się przy tym doskonale bawić;)
napisał/a: talkative 2010-04-12 19:56
Wykorzystanie wielu kanałów i możliwości nauki jest najlepszym sposobem na naukę nie tylko języków obcych, ale języków w ogóle. Książki i zajęcia multimedialne bardzo uatrakcyjniają zajęcia przez co uczy się łatwiej i chętniej. Wiem to sama po sobie. Nigdy nie podobało mi się siedzenie nad książkami i czytanie suchego tekstu, zdecydowanie bardziej wolałam, oglądnąć jakiś filmik, zaśpiewać piosenkę czy rozwiązać krzyżówkę. Dlatego też moim zdaniem lepiej jest się zapisać na zajęcia do szkoły językowej, poza tym sami w domu możemy robić wiele błędów nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a lektor i nauczyciel od razu to wyłapią i zwrócą uwagę na to, co zrobimy źle.
bee3103 axon jest bardzo dobrą szkołą językową i moim zdaniem swoim programem i sposobem nauczania bije na głowę inne skzoły.
napisał/a: pawie_oko 2010-04-13 16:40
Oj tak, jak się prowadzi zajęcia w sposób zabawny to nauka staje się dużo bardziej przyjemna i nie urywajmy trochę łatwiejsza. I owszem zgodzę się z Tobą promqueen, że Axon wyróżnia się wśród innych szkół nie tylko pod względem tego, że w bardzo ciekawy i nowatorski sposób prowadzi zajęcia, ale też pomoce do nauki, które są u nich dostępne bardzo ułatwiają naukę języków. Szczególnie w przypadku najmłodszych. Pisałam już o zajęciach karaoke, ale chciałabym jeszcze wspomnieć o bardzo ciekawej "elektronicznej książce", która wygląda jak mały laptop, można ją wszędzie zabrać ze sobą i dzięki temu można się uczyć. Nie tylko samemu rozwiązywać zadania ale też można się nauczyć poprawnej wymowy, bo wszystko zapisane jest na specjalnych wkładach. dzieciaki mają kupę frajdy przy tym jak ich książeczka czyta im, literuje etc;)