największe szkodniki w sieci

napisał/a: panna-nikt-2 2009-11-18 08:00
mam pytanie, co waszym zdaniem sprawia najwięszke zagrożenie w necie? swego czasu sporo było szumu wokół robaków, teraz sam nei wiem czy ich liczba zmalała czy nadal się panoszą. bardziej martwi mnie phishing, zwłaszcza na portalach społecznościowych typu grono czy facebook, to w końcu kradzież danych. ale czy umeiszczajac info o sobie nie dajemy jakiegoś ciejhego pozwolenia żeby te dane kraść?
co myślicie i jak sobie z takimi zagrożeniami radzicie?
michal-laszczych
napisał/a: michal-laszczych 2009-11-23 15:38
Coraz częstszym problemem są fałszywe antywirusy. Straszą one userów rzucając masakryznymi liczbami ile to masz wirów na dyskach aby je zainstalować. Po instalacji proszą o kasę aby usunąć. Niektóre są same oporne do usunięcia.

Pamiętajcie, nie ciągnijcie byle jakich antywirusów z neta bo mają w nazwie Internet Security lub antywirus. Nie pobierajcie nieznanych produktów. Można się spierać o taki czy inny program AV ale najważniejsze aby to był realny produkt a nie maszynka stworzona do wymuszania okupu.

http://pcwirus.com/adviser/show/id/61
http://pcwirus.com/adviser/show/id/60
napisał/a: panna-nikt-2 2009-11-24 08:15
czytałem o tym cały artykuł i fakt ze sporo osob klika bardzo nieświadomie a potem żeby naprawićbłędy wyrządza ich niestety jeszcze więcej.
tak samo przy phishingu, przekierownaie na strone kropka w kropke podobną i niestety prośba o podanie haseł loginów i czego tam jeszcze....
myślę że nie każdy jest na tyle doinformowany i świadomy żeby mu wystarczała jego własna głowa. są filtry w przeglądarkach i w av, zawsze to już coś
michal-laszczych
napisał/a: michal-laszczych 2009-11-24 12:24
Ogólnie na bezpieczeństwo składają się kilka składowych:
- dobry i aktualny program antywirusowy
- aktualny system operacyjny z poprawkami
- aktualne oprogramowanie użytkowe
- oraz najważniejszy element: myślenie

Jeśli ktoś bezmyślnie podaje bardzo tajne dane jak kody czy hasła jednorazowe to program antywirusowy nie pomoże.
napisał/a: panna-nikt-2 2009-11-24 22:37
wybacz ale do końca zgodzic się nie mogę :) cóż nam po samym programie antyvirusowym gdy w sieci czyhają ni tylko wirusy?
michal-laszczych
napisał/a: michal-laszczych 2009-11-25 14:40
Uzupełnieniem treści mojego poprzedniego postu:

do powyższyn doliczyłbym jeszcze backup - co z programu AV ajk zdechnie dysk
napisał/a: panna-nikt-2 2009-11-28 22:05
to też :) ale ja miałem na mysli raczej coś jeszcze innego. niby to standard jak dobrze się przypatrzeć ale jednak. otóz w sieci przecież są trojany, rootkity, spam.
pewnie się ze mną nie zgodzisz ale Panda moze być w tym najlepsza. w koncu ma pierwsz emisjce w AV-Test, który juz spory kawąłek czasu trwa
michal-laszczych
napisał/a: michal-laszczych 2009-11-30 13:08
Nie używałem Pandy, jedynie instalowałem 2 razy. Wiem tylko tyle ze po instalacji komp się nie podniósł. Instalacja default. Co do skuteczności nie wiem. Może kiedyś jak mi się licencja KIS skończy spróbuję.
napisał/a: panna-nikt-2 2009-12-02 21:15
no ja np sledzę nowinki i jestem w o tyle dobrej sytuacji że dysponuję jednym kompem do tzw róznych testów ;) w ten sposób sprawdziłem już kasprzaka, g datę, pandę cloud, avasta z ogromnej ciekawości ;)