Cwaniak ma widzimisie i chce zwrotu kasy RAZEM Z KOSZTAMI PRZESYŁKI

napisał/a: sylwiakrukowska 2009-06-02 13:53
Witam Sprzedałąm Kolumny warte 11tys zł za 4,900 w tym przesyłka, gdyz byla mi szybko potrzebna kasa i byly lekko uzywane.. miały pół roku ale były w idealnym stanie.. w aukcji zaznaczylem ze byly uzywane ale ze sa sprawne.. staly u mnie 3 miesiace nieuzytkowane wiec przed wysylka chcialem spawdzic wszytsko i rozkręciłam bas ale wszytsko bylo ok i gpo skrecilam.. paczka miala byc za pobraniem ale firma kurierska nie ma takiej opcji wiec mozna powiedziec ze wyslalam w ciemno. wczesniej dostalam tylko zaliczke od niego 400zł a eszte mial doplacic na konto gdy dostanie paczke.. z tych 400zł pokrylam koszty przesylki 160zł. Facet dostal przesylke i stwierdzil ze bas nie byl dokrecony (jestem kobieta i nie mam takiej sily zeby zakrecic porzadnie jak firma) kupujacy uznal ze w takim razie mimo ze sprzet gra to on uwaza ze skoro rozkrecalam go to byl wadliwy i nie chce mi zwrócic naleznej kasy. Moze zaplacic 4100, gdzie powinien jeszcze 4500 lub zwrocic kolumny. Tylko haczyk jest tutaj ze kolumn mi nie odesle jezeli nie wysle mu jego zaliczki 400zł.. i oczywiscie wysylke pokryc w obie strony mam ja z wlasnej kieszeni. Przeciez jezeli zawarl umowe przez allegro to nie moze teraz negocjowac kasy !! I ja zostalam bez kasy i bez pieniedzy. Co moge zrobic? Jakie ustawy prawne moge mu przedstawic tak aby zwrozil mi cala kase, lub wyslal kolumny na jego koszt (przeciez jak sie sklada reklamacje to wysyla sie przedmiot na swoj koszt)Czy wygram sprawe w sadzie? Prosze o szybka odpowiedz pozdrawiam
napisał/a: MW 2009-06-06 15:59
Art. 556. kodeksu cywilnego
§ 1. Sprzedawca jest odpowiedzialnywzględem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jejwartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albowynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz niema właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżelirzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wadyfizyczne).
Art. 560 kodeksu cywilnego
1.Jeżeli rzeczsprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądaćobniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżelisprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad alboniezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżelirzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba żewady są nieistotne.
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy zpowodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócićotrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowywzajemnej.
§ 3. Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powoduwady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, wjakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonejz uwzględnieniem istniejących wad.

Art. 494 kodeksucywilnego
Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązanajest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocyumowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, leczrównież naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Art. 454. § 1. kodeksu cywilnego
Jeżeli miejscespełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwościzobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie wchwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę.Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscuzamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia;jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniuzobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztówprzesłania.

W świetle art. 556 k.c. (ustawa o ochornieniektórych praw konsumentów i o sprzedazy konsumenckiej nie znajdą tuzastosowania bo jak rozumiem nie dokonała Pani sprzedaży w ramachdziałalności gospodarczej)nabywca nie ma praw do reklamacji. Sprzet jestsprawny a zastrzeżone zostało, że był używany. Także ma Pani prawowystapić z żądaniem na pismie z żądaniem o zapłatę ceny w terminie 3dni od jego odbioru przez adresata pod rygorem naliczenia odsetekustawowych od bezskutecznego upływu tego terminu (art. 455 k.c. w zw. zart. 481 par. 1 k.c.)
napisał/a: ~gość 2010-05-25 17:08
Witam,sprzedałem samochód volkswagen golf II 91r.22-05-2010r.za 2300zł+dołożyłem części do tego samochodu gdyż były mi nie potrzebne.Teraz osoba kupująca chce mi zwrócić mi ten samochod gdyż uważa że wystąpiły wady ukryte.Dodam że ja ten samochód posiadałem ośiem lat i byłem zadowolonyi żadnych wad nie posiadał. Wspomnę że gdy przyjechał oglądać samochod to chciał go kupić bez jazdy próbnej,ale powiedziałem żeby się przejechał i sobie sprawdził samochodzik.Po jezdzie probnej był bardzo zadowolony obejrzał jeszcze samochód i podpisalismy umowe.W umowie nie zastrzegłem sobie że nie może mi zwrócić tego samochodu.Na koniec dodam że prowadzę działalność gospodarczą,ale samochod nie był nie na firme tylko mój prywatny
napisał/a: ~Janek 2015-08-05 08:22
Ależ to naturalne, że całkiem sprawne, nieużywane, niemal nowe kolumny, należy przed sprzedażą rozkręcić, żeby zobaczyć czy w środku wszystko jest w porządku.
O słodka naiwności! Któż w to uwierzy?! Baba chce się pozbyć rzęcha, którego nie potrafiła naprawić.
napisał/a: ~Janek 2015-08-05 08:25
sylwiakrukowska napisal(a):miały pół roku ale były w idealnym stanie.. w aukcji zaznaczylem ze byly uzywane ale ze sa sprawne.. staly u mnie 3 miesiace nieuzytkowane wiec przed wysylka chcialem spawdzic wszytsko i rozkręciłam bas ale wszytsko bylo ok i gpo skrecilam.

Ależ to naturalne, że całkiem sprawne, nieużywane, niemal nowe kolumny, należy przed sprzedażą rozkręcić, żeby zobaczyć czy w środku wszystko jest w porządku.
O słodka naiwności! Któż w to uwierzy?! Baba chce się pozbyć rzęcha, którego nie potrafiła naprawić.
napisał/a: ~gość 2016-02-18 22:43
Art. 560 § 3. Kodeksu cywilnego: "Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady." Obniżenie ceny na skutek skorzystania z rękojmi nie następuje w kwocie dowolnej, narzuconej przez kupującego czy sprzedawcę. Ustalić należy, jaki jest wpływ wady na wartość rzeczy. A w Twoim przypadku ten wpływ był zerowy. Tu masz na przykładzie:
https://gwaranter.com/poradnik/Art_560__3_Kc