Chór Mieskuoro Huutajat - koncerty w Polsce fot. Adobe Stock

Chór Mieskuoro Huutajat - koncerty w Polsce

Jedyny na świecie zespół, który nie śpiewa, a wykrzykuje. Tylko 3 ekskluzywne koncerty w Polsce!!!
/ 26.04.2019 19:01
Chór Mieskuoro Huutajat - koncerty w Polsce fot. Adobe Stock

Do czego służy krzyk? Ano między innymi do tego, żeby porozumiewać się na odległość. Chór Mieskuoro Huutajat powstał w mieście Oulu kilkanaście lat temu. We „Wrzeszczących facetach” jest pomysł formalny, jest konsekwencja w jego realizacji i przede wszystkim - ocierające się o absurd poczucie humoru. Trzydziestu mężczyzn wykrzykuje marsze patriotyczne, fragmenty prawa międzynarodowego, hymny i... piosenki dziecięce. Pieczę nad programem i szalonymi pomysłami chóru sprawuje żelazną ręką dyrygent Petri Sirvio.

Koncerty „Wrzeszczących facetów” to spotkanie z zupełnie niecodzienną ekspresją artystyczną. Najciekawsze jest jednak co innego: uchwycone mimochodem fundamentalne pragnienie, by swojemu życiu nadać sens. Nie chodzi przecież o to, że inteligentni, wykształceni z dobrymi posadami faceci jeżdżą po świecie i udzielają wywiadów - bardziej niż sława liczy się to, że mogą czymś się w życiu zająć.
W 2005 roku mieliśmy okazje zapoznać się ze świetnym dokumentem o zespole. Nakręcił go fiński reżyser Miki Ronkainen.
Oulu, przeszło 100-tysięczne miasto w zachodniej Finlandii, jest przemysłową i kulturalną stolicą regionu. W jednym z tutejszych barów przeszło 15 lat temu narodził się pomysł założenia męskiego chóru. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że trzydziestu młodych mężczyzn nie tyle śpiewa, co wykrzykuje. Repertuar mają zresztą dosyć specyficzny: od hymnów państwowych i patriotycznych marszy po cytaty z ustaw i dziecięce piosenki. Wrzeszczący chór prezentuje swój zadziwiający performance zdumionej publiczności Japonii, Francji i Islandii, zawsze w ojczystych językach widzów.
Dokument to znakomity, bo nie ma w nim reportażowej dosłowności i chaotycznego zestawu zakulisowych anegdot - Mika Ronkainen (sam był członkiem chóru) to reżyser uważny, dbający o styl, estetyczne metafory i nieoczywiste znaczenia. Interesuje go znacznie więcej niż historia „krzykaczy” - choćby fakt, jak absurdalno-poważna działalność chóru wyciąga zwykłego konsumenta kultury z bezpiecznej pozycji. Efektowny performance (zespół występuje zawsze w czarnych garniturach, białych koszulach, gumowych krawatach i trzyma się ustalonej wcześniej choreografii) stawia przecież słuchacza w rozkroku, bo nie pozwala na zaszufladkowanie: kpina to czy sztuka, rodzaj muzyki czy socjologicznego eksperymentu? Tymczasem „Wrzeszczący faceci” poprzez artystyczny i kontrolowany wygłup mimowolnie komentują współczesność - z typową dla niej dominacją siły, panoszącą się pseudosztuką i krzykiem jako podstawowym dziś sposobem komunikacji.


8 III 2007 - Sala Kongresowa PKiN w Warszawie, godz. 20.00
9 III 2007 - Sala Kongresowa PKiN w Warszawie, godz. 20.00
10 III 2007 - Łódź, godz. 19.00

Ceny biletów

180 PLN
150 PLN
120 PLN


Kasy biletowe:
Sala Kongresowa 22/ 656 72 99
Teatralium PKiN 0507 357 357
ZASP 22 621 94 54
SEZAM 0602 838 646
WOLA PARK 22 533 43 50
GALERIA MOKOTÓW 22 852 21 83
CH REDUTA 22 823 86 70
Shortcut - TRAFFIC CLUB tel. 22 692 14 30
www.ebilet.pl
www.eventim.pl
www.ticketonline.pl
www.bilecik.info
www.teatralium.pl
www.shortcut.pl
www.ticketpro.p