odkurzanie samochodu fot. Adobe Stock

Odkurzacz samochodowy – jaki wybrać?

Wybór kompaktowych odkurzaczy samochodowych jest ogromny, dlatego trudno zdecydować się na konkretny model. Poniżej podpowiadamy, jakie parametry takiego sprzętu warto brać pod uwagę, a które są mniej ważne.
Aneta Żuchowska / 03.09.2018 10:42
odkurzanie samochodu fot. Adobe Stock

Wnętrze samochodu szybko się brudzi i kurzy, do tego posiada mnóstwo zakamarków, z których trudno usuwa się zanieczyszczenia. Aby go dokładnie oczyścić, najlepiej zainwestować w mały, kompaktowy odkurzacz samochodowy. Jak z szerokiej oferty takich urządzeń wybrać to, które będzie najlepsze?

Zasilanie odkurzacza samochodowego

Szukając najlepszego odkurzacza, należy zadać sobie pytanie, czy chcemy urządzenie bezprzewodowe, czy z kablem. Na rynku dostępne są odkurzacze samochodowe:

Akumulatorowe – to urządzenia bezprzewodowe ze wbudowanym akumulatorem lub baterią, które trzeba ładować. Wybierając ten typ odkurzacza, bardzo ważne jest, aby wybrać urządzenie, które po naładowaniu może pracować na najwyższych obrotach od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. To pozwoli nam na spokojnie posprzątać całe auto na jednym naładowaniu. Odkurzacze bezprzewodowe zazwyczaj są trochę cięższe od tych z kablami, ale są też znacznie wygodniejsze w użytkowaniu.

Zasilane z gniazda samochodowego – mają zazwyczaj większą moc niż akumulatorowe odkurzacze, ale ogranicza je kabel. Stojąc przed zakupem tego urządzenia, trzeba właśnie zwrócić uwagę na długość kabla – najlepiej, by mierzył kilka metrów. Takim odkurzaczem bez problemu posprzątamy całe auto, docierając do każdego zakamarka.

Zasilane ze zwykłego gniazdka – typem są odkurzacze ręczne podłączane do zwykłego kontaktu. Mają zazwyczaj największą moc spośród wszystkich tego typu urządzeń. Posiadają też zwykle długi kabel oraz wiele przydatnych końcówek, które sprawiają, że sprzątanie jest łatwiejsze i dokładniejsze. Warto rozważyć zakup tego typu odkurzacza, jeśli sprzątamy swój samochód w miejscu z łatwym dostępem do gniazdka.

Waga odkurzacza samochodowego

Urządzenie tego typu powinno być jak najlżejsze, by można komfortowo pracować nim przez kilkanaście minut, nie przeciążając ręki. Na rynku można już znaleźć modele, których waga nie przekracza 700 gramów. Są to zazwyczaj odkurzacze zasilane z gniazda samochodowego. Na wagę urządzenia ma też wpływ pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Średnio wynosi ona około pół litra, ale na rynku można znaleźć też modele pojemnością zbiornika 0,2 litra. Pytanie tylko na czym nam bardziej zależy na wadze, czy na większym pojemniku na śmieci. Te mniejsze sprawią, że w trakcie pracy trzeba będzie je opróżniać.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Odkurzacz samochodowy powinien mieć wymienne końcówki, które pomogą posprzątać każdy zakamarek samochodu. Niezwykle przydatne są ssawka szczelinowa, mała szczotka czy turboszczotka, która sprawdzi się w dużych bagażnikach i na podłodze auta.

Warto też wybrać urządzenie z funkcją pochłaniania cieczy. Dzięki niej bez problemu posprzątamy auto, gdy coś nam się w nim rozleje.

Zwróćmy także uwagę na to, czy odkurzacz posiada filtr. Najlepszy będzie wielorazowego użytku – gdy się zabrudzi, można po prostu wyprać.

Warto zwrócić także sprawdzić, czy zbiornik na śmieci jest łatwy do czyszczenia – można go umyć pod bieżącą wodą.

Polecamy:
Zmiana koła to zadanie tylko dla facetów? Wcale nie!

Na co warto zwrócić uwagę, kupując samochód używany?
Parkowanie równoległe bez obaw - zobacz jak to zrobić!