Wiersze dla najmłodszych

Rozbrykana bryczka, bezrobotny zaskroniec, królik somnambulik, żaba w żabocie to sympatyczni bohaterowie wierszy Zbigniewa Dmitrocy.
/ 11.09.2006 10:55
wiersze1.gifZbigniew Dmitroca, czytelnikom „Przekroju” znany z tego, że w rubryce „Rozmaitości” śmieszy, tumani, przestrasza i lustruje VIP-ów, jest nie tylko satyrykiem, lecz także człowiekiem wielu pisarskich zatrudnień.

Wydał Dmitroca parę książek z utworami lirycznymi dla dorosłych, ma na koncie teksty piosenek i – tu bez wątpienia osiągnął największe sukcesy – przekłada na polski różne wspaniałości poezji rosyjskiej z Achmatową, Cwietajewą i Chodasiewiczem na czele. Wreszcie, może nawet przede wszystkim, od dawna pisuje Zbigniew Dmitroca wiersze dla dzieci. Ukazały się niedawno dwa spore ich zbiory świadczące o tym, że autor utrzymuje wysoką formę.
Dmitroca zgrabnie powozi słowami, ciekawie rymuje i opowiada historie, które szczególnie w wierszach o zwierzakach mogą nie tylko ucieszyć i przykuć uwagę dziecka, ale również rozbawić dorosłego. Zresztą, kto wie, może rozbrykana bryczka, bezrobotny zaskroniec, królik somnambulik, żaba w żabocie i inni sympatyczni bohaterowie Dmitrocy sprawią, że dzieciaki oswojone ze sprawnym i często wcale nieoczywistym wierszowaniem sięgną kiedyś i po Annę Achmatową. Warto.

Marcin Sendecki/ Przekrój

Zbigniew Dmitroca „Dobre duszki. Wiersze do poduszki”, ilustracje Krystyna Lipka-Sztarbałło, Świat Książki, Warszawa 2006, i „Kotka trajkotka”, ilustracje Aleksandra Michalska-Szwagierczak, eSPe, Kraków 2006