Terapia szokowa

Yossi Avni pisze, jak pokonać demony izraelskiej przeszłości.
/ 09.07.2007 13:55
Yossi Avni pisze, jak pokonać demony izraelskiej przeszłości.Bohater tej powieści niczego nie tai: jest Żydem, gejem i psychopatą. Swoją psychozę tłumaczy nienawiścią do Palestyny, która zawiodła jako ziemia obiecana. Z ojczyzny może uciec. Nie umie jednak uwolnić się od wspomnienia miłości, którą zniszczył, bo jest chronicznie niezdolny do bycia szczęśliwym.
Avni mierzy się z czymś, co sam nazywa "złymi genami". Z pamięcią o dawnej traumie, której samemu się nie zaznało, a która określa sposób myślenia powojennego pokolenia Izraelczyków.

Narrator wskazuje sposób wyjścia z tej pułapki – to konfrontacja z tragedią żywą, a nie przechowaną w pamięci rodziców. Bohater przeżywa ją w Serbii. Oddając się erotycznym ekscesom, poznaje młodych ludzi, którzy stracili wszystko poza nadzieją. Ich witalność zawstydza go i w rezultacie leczy. Porównanie Avniego z Genetem ma oczywiście uzasadnienie – izraelski pisarz bywa równie brutalny. Ale ważniejsza niż seksualne perypetie jest warstwa psychologiczna – zaproponowany przez pisarza klucz do zrozumienia, w czym dziś wyraża się żydowskość. A dodać trzeba, że swoje recepty Avni zapisuje w olśniewającym stylu.

Marta Mizuro/ Przekrój

Yossi Avni "Ciotka Farhuma nie była dziwką", przeł. Leszek Kwiatkowski, Sic!, Warszawa 2007, s. 346, 36 zł