„Sakrament” Clive’a Barkera

Główny bohater powieści wyrusza w podróż do kraju dzieciństwa, gdzie czeka na niego tajemnica: Domus Mundi.
/ 01.12.2006 13:40
„Sakrament” bardzo się różni od wcześniejszych dzieł Clive’a Barkera. Mimo że są w nim zawarte elementy horroru i fantasy, to na pewno nie zakwalifikujemy go do żadnego z tych gatunków.

To historia Willa Rabjohnsa, jednego z najsłynniejszych fotografów natury na świecie, specjalizującego się w uwiecznianiu na zdjęciach zagrożonych gatunków. Po niemal mistycznym spotkaniu z niedźwiedziem w Arktyce Will pogrąża się w śpiączce, podczas której na nowo przeżywa swoją młodość w Anglii i złowieszcze spotkanie, które stworzyło go zarówno jako artystę, jak i człowieka.
Przyjaźń z tajemniczą parą Rosą McGee i Jakubem Stepem, pozwala młodemu Willowi zaznać miłości, której odmówiła mu jego własna rodzina. Towarzyszy jej jednak ponura edukacja. Podczas gdy Rosa uczy go okrucieństwa namiętności, Jakub ukazuje Willowi czystość śmierci, kusząc go wizją, że kiedyś być może zabije ostatniego przedstawiciela zagrożonego gatunku i tym samym odmieni świat na zawsze. Ocknąwszy się z długiego snu, Will, prześladowany echami wspomnień i przekonany, że musi jeszcze raz stawić czoło Rosie i Jakubowi, wyrusza w podróż do kraju dzieciństwa, gdzie czeka na niego tajemnica: Domus Mundi.

Clive Barker jest drugim po Stephenie Kingu najlepiej sprzedającym się autorem w Stanach Zjednoczonych. To człowiek multimedialny, obdarzony niezwykłą wrażliwością twórczą. Znany ze swojego cyklu Księgi Krwi, autor powieści i rysownik komiksowy. Na podstawie prac Barkera nakręcono 9 filmów, z czego 4 reżyserował a do 9 napisał scenariusz. Jest autorem scenariuszy do komiksów, jest też twórcą dwóch sztuk teatralnych. Mieszka ze swoim życiowym partnerem, sławnym fotografikiem Davidem Armstrongiem w Los Angeles, razem z kilkoma psami, szczurami, iguanami i żółwiami.

„Sakrament” Clive’a Barkera ukaże się 8 grudnia 2006 nakładem Wydawnictwa Mag