Rebelia

Rebelia to bunt, zbrojne powstanie. Rebelii w polskiej historii przeżyliśmy już wiele, teraz czeka na nas rebelia innego rodzaju. Rebeliantami są starcy, emeryci, którzy napadają na trzydziestoletniego Błażeja Pindla z siekierą. W terrorze aroganckiej kultury młodości, wpełzającej w ...
/ 04.11.2007 22:22
Rebelia to bunt, zbrojne powstanie. Rebelii w polskiej historii przeżyliśmy już wiele, teraz czeka na nas rebelia innego rodzaju. Rebeliantami są starcy, emeryci, którzy napadają na trzydziestoletniego Błażeja Pindla z siekierą. W terrorze aroganckiej kultury młodości, wpełzającej w najintymniejsze sfery życia, świat starych ludzi jest wyszydzany i schodzi do podziemia.

Pewnego dnia konspiracyjna grupa emerytów, uznawszy Pindela za "wybrańca", wykonuje nad nim mistyczny zamach siekierą. Bohater przeobraża się w zdziadziałego Kolumba i wyrusza na tajemniczą wyspę, gdzieś w zaświatach. Wyspą rządzi dyktator, Wielki Bobas, a poddani niewolniczej pracy, wyklęci staruszkowie mumifikują młodzieńcze ciała najcudowniejszych okazów zachodniej cywilizacji, od Jamesa Deana, przez Brigitte Bardot, Jima Morrisona, po dzisiejsze gwiazdy popkultury. Misją Kolumba jest wywołanie geriatrycznej rewolucji i przywrócenie "starego świata".

"Rebelia" jest fantazmatyczną, na poły liryczną, na poły groteskową podróżą człowieka przez własne przemijanie i śmierć. Sieniewicz tworzy mitologię starości, zrodzoną z buntu wobec spychania jej w sferę tabu. W dogasającej egzystencji widzi lustro najpełniejszego człowieczeństwa, przesłaniane fałszywymi mirażami hedonistycznej estetyki. To opowieść o rebelii starców, którzy odważyli się sprzeciwić rzeczywistości permanentnego liftingu, by powiedzieć stanowcze: "Nie! Uważajcie, nadchodzimy!" To rok ‘68 a rebours.

Mariusz Sieniewicz (ur. 1972) - prozaik, uznawany za jednego z najciekawszych autorów młodego pokolenia. Autor powieści Prababka (1999) i Czwarte niebo (W.A.B., 2003), nominowanej do Paszportu "Polityki" oraz nagrody Nike 2004. W 2004 roku otrzymał też międzynarodowe stypendium Willi Decjusza i Instytutu Książki w Krakowie. Jego twórczość tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, litewski, chorwacki. Mieszka w Olsztynie.
W 2005 roku nakładem W.A.B. ukazał się zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy nominowany do Paszportu "Polityki" i uznany przez Jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych za „Książkę Wiosny 2005”.

Wydawnictwo W.A.B.

Książka objęta patronatem We-Dwoje.pl poleca