Koniec lat osiemdziesiątych. Na amerykańskim uniwersytecie w Urbanie spotyka się dwóch wykładowców – początkujący pisarz i dziesięć lat od niego starszy weteran wojny w Wietnamie, Rodney Falk.
Rodney Falk jest tajemniczym mężczyzną. Małomówny i nietowarzyski, z wyglądu przypomina nieokrzesanego farmera – a jest jednym z najbardziej oczytanych ludzi na uniwersytecie w Urbanie. Przez jeden krótki semestr dzielą gabinet na uczelni, razem uczęszczają na zajęcia z języka katalońskiego, w końcu się zaprzyjaźniają. Gdy nadchodzi przerwa świąteczna, Rodney znika bez śladu. Mijają lata. Pisarz zyskuje sławę i uznanie. Wpada w sidła sukcesu; pewnego dnia budzi się na dnie. Powraca do historii Rodneya, która prześladowała go przez cały ten czas... Cercas podejmuje tematykę zbrodni i kary, winy i odkupienia. Czy w każdym z nas drzemie monstrum i trzeba jedynie splotu okoliczności, by doszło do tragedii? Czy każdy jest zdolny do niegodziwości? I w końcu – czy wszystko da się wybaczyć?
Przy całej swojej postmodernistycznej przewrotności Prędkość światła to poruszające dzieło, rozrywka z wyższej półki.
„The Observer”
Godny podziwu, klarowny styl, znakomite opisy.
„Times Literary Supplement”
Z recenzji Żołnierzy spod Salaminy:
Autentyczny epizod jest punktem wyjścia poruszającej epickiej opowieści o pojednaniu, o historii zniekształconej przez pamięć i mit.
„Gazeta Wyborcza”
Niezależnie od tego, czy uznać powieść Javiera Cercasa, jak chce narrator Żołnierzy spod Salaminy, za wynik literackiego śledztwa i paradokument, czy zgodzić się z Llosą, że to literatura w najwyższym stopniu literacka, wypada stwierdzić, że bez wątpienia jest to dzieło wybitne i nietuzinkowe.
„Studium”
Bardzo cenię Żołnierzy spod Salaminy za wnikliwość, sumienność i wstręt do tanich prozatorskich chwytów. Jeszcze bardziej za pokazanie, jak odpowiedzialność za całą cywilizację spoczywa na barkach jednego człowieka.
Joanna Krawczyk, „Lampa”
Czytając tę znakomicie napisaną, a przy tym naprawdę niegłupią, unikającą wszelkiej łatwizny opowieść o hiszpańskiej wojnie domowej, można tylko pocieszać się myślą, że może i u nas ktoś napisze za pół wieku coś równie dobrego o Sierpniu’80.
Aleksander Kaczorowski, „Polityka”
Cercas napisał wstrząsającą, a przy tym błyskotliwą książkę o zmaganiach z traumami przeszłości, kruchej ludzkiej pamięci i prawdziwych bohaterach, którzy zazwyczaj okazują się największymi przegranymi wojennych zmagań.
Robert Ostaszewski, „Przekrój”
Wspaniała książka, jedna z najlepszych, jakie ostatnio czytałem.
Mario Vargas Llosa
Żołnierze spod Salaminy poruszą najczulsze struny w każdej duszy i w każdym kraju zmagającym się z demonami przeszłości.
„Los Angeles Times”
Wieloznaczna archeologia Żołnierzy spod Salaminy jest pouczająca, a przede wszystkim poruszająca. To powieść wybitna.
„Die Zeit”
Javier Cercas (ur. 1962) – hiszpański pisarz i wykładowca literatury. Współpracuje z dziennikiem „El País”. Jest autorem zbioru Relatos reales (2000), noweli El móvil (1987) oraz powieści, m.in.: El inquilino (1989), El vientre de la ballena (1997). W 2005 roku nakładem W.A.B. ukazała się przełożona na kilkanaście języków i obsypana deszczem nagród powieść Żołnierze spod Salaminy (2001). W 2003 roku na jej podstawie powstał film, który reprezentował Hiszpanię na festiwalu w Cannes.