Poczytaj Mamo...

Przygotowaliśmy dla Was książkowe prezenty dla Mamy i... córki. Wywiady, powieści, poradniki psychologiczne.
/ 26.09.2016 13:43
W mediach od kilku lat nagłaśniana jest akcja "Czytamy dzieciom", pamiętamy też serię książeczek dla dzieci "Poczytaj mi Mamo". Tym razem zachęcamy do czytania Mamy - czytajcie dla rozwoju osobistego, dla rozrywki, dla lepszego zrozumienia siebie i innych.

Paula Caplan "Nie obwiniaj matki", tłum. Danuta Dowjat,
Agencja Wydawnicza Jacek Santorski i Co

Matka-córka to jedna z najważniejszych relacji w życiu kobiety i często jedna z najtrudniejszych. Ta książka pokazuje jak ją uzdrowić i uwolnić od ciężaru wzajemnych pretensji, żalu i poczucia winy.
"Jeśli czujesz do matki żal, złość, gniew albo jesteś na nią wściekła, spróbuj w pełni poczuć te emocje. Przyjrzyj się im.
Płacz. Krzycz. Bij pięściami w poduszkę.
Zrób listę pięciu największych krzywd, które wyrządziła ci matka.
Potem zastanów się, jaka jest główna przyczyna tego, że córki mają pretensję do matek.
Może zostały tego nauczone?"

Paula Caplan jest psychologiem klicznicznym, wykłada na wielu uniwersytetach. Jako autorka głośnych książek z dziedziny psychologii i psychiatrii oraz ekspert w tej dziedzinie, jest zapraszana do znanych programów telewizyjnych, wywiady z nią ukazują się w wielu opiniotwórczych mediach, np. W "New York Times", "Washington Post", "Time", "Newsweek". Paula Caplan jest również twórcą cenionych sztuk teatralnych.

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Aby wygrać jeden z pięciu egzemplarzy tej książki proszę odpowiedzieć na pytanie:

Czy Agencja Wydawnicza Jacek Santorski i Co wydaje literaturę piękną czy tylko książki psychologiczne?
Kate Long „Podręcznik złej matki”, przekład Michał Majchrzak,
Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2006

Opowieść o losach dość zwariowanej i pod względem psychosocjologicznym mocno wykoślawionej rodzinki. W małym, upstrzonym przez perfidne pieski miasteczku, gdzie rodziny pędzą „wieczory quizowe okraszone pizzą z kurczakiem”, żyje sobie w zabójczym stężeniu estrogenów rodzinka: babcia, mama i córka.
Przy czym babcia jest mocno zdziecinniała i cierpi na zaawansowanego alzheimera, zaś matka, poturbowana przez życie trzydziestka, podejrzewa, że córka „ma DNA dziwki”. Czy bycie złą matką wymaga podręcznika? Brytyjska pisarka Kate Long uważa, że owszem.
„Podręcznik złej matki” to opowieść o losach dość zwariowanej i pod względem psychosocjologicznym mocno wykoślawionej rodzinki. Każdy tu jest trochę zły. Nie tylko matka; ojciec dawno wypadł z roli, również babcia jest dość nieznośna („wymagająca nieustannej obsługi”), a i córka „gotowa w każdej chwili się wykoleić”. Potencjalni i spełnieni kochankowie obu młodszych pań okazują się świrusami lub gamoniami. Życiowa dewiza bohaterów brzmi: „Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być jeszcze gorzej”. A nie jest dobrze. Mimo to dziarskie i w gruncie rzeczy silne dziewczyny jakoś sobie radzą. I choć na co dzień mają ochotę wzajemnie okładać się tępym narzędziem – kochają się jak dwa amorki. „Podręcznik złej matki” to wszak powieść o tym, że miłość niejedno ma imię. I o tym, że warto rodzić dzieci, nawet kiedy ma się 16 lat, ponieważ na świecie „są gorsze rzeczy od małych dzieci”.

Agnieszka Wolny-Hamkało/ Przekrój

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Aby wygrać jeden z pięciu egzemplarzy tej książki proszę odpowiedzieć na pytanie:

W jakiej (znanej i kobiecej) serii wydawniczej Rebisu ukazała się ta książka?Ewa Foley "Zakochaj się w życiu",
Wydawnictwo Ravi


Ewa Foley jest „wydarzeniem energetycznym na tej planecie” – jak powiedział David Neenan. Jej wrodzony entuzjazm, radość życia i wiara w możliwości człowieka udzielają się wszystkim, z którymi Ewa przebywa lub z którymi dzieli się swoją osobą za pośrednictwem książek czy nagrań terapeutycznych. Posiadając doświadczenie w biznesie, wiele lat temu Ewa aktywnie zainteresowała się technikami rozwoju osobowości. Uczyła się psychologii i medycyny naturalnej w Australii, Ameryce Pn. i Europie.
Bestseller i pierwsza książka Ewy Foley (do tej pory nakład 30tys.), która stała się drogowskazem dla wielu kobiet. Autorka udziela wielu życiowych rad i motywuje do pozytywnego patrzenia na świat. Autorka pisze o umiejętnościach życiowych-komunikowaniu się ludzi, sposobach na podniesienie jakości swojego życia, budowaniu poczucia własnej wartości i wiary w siebie. Uczy filozofii życzliwości, radości, współpracy z życiem i zgody na to co ono nam przynosi. W książce znajdziesz wiele konkretnych ćwiczeń i technik od jogi, przez relaksację, wizualizację i masaż.

Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Aby wygrać jeden z pięciu egzemplarzy tej książki proszę odpowiedzieć na pytanie:

Podaj tytuł dowolnej innej bestsellerowej książki Ewy Foley?Wiktoria Padlewska, "Gdybym była tobą. Gdybyś była mną. Sławne mamy i ich córki",
Prószyński S-ka, Warszawa 2006

Wiktoria Padlewska ma 28 lat; swoje życie dzieli między Polskę i Szwajcarię, gdzie mieszka. Jej pasją jest fotografia - publikowała zdjęcia portretowe między innymi w czasopismach "Twój Styl", "Viva", "Zwierciadło". Te portrety właśnie oraz rozmowa z mamą, Beatą Tyszkiewicz, zainspirowały ją do przeprowadzenia serii wywiadów z matkami o córkach i córkami o matkach. Pierwsze dwie rozmowy ukazały się pierwotnie na łamach "Twojego Stylu" i zostały bardzo ciepło przyjęte przez czytelników, co zachęciło autorkę do dalszej pracy - jej efekty zebrane zostały w tej książce. "Zawsze interesowały mnie związki i relacje międzyludzkie. Po licznych rozmowach przeprowadzonych z bohaterkami mojej książki utwierdziłam się w przekonaniu, że miłość matki do dziecka jest miłością prawdziwie bezwarunkową. Zaufanie, jakim mnie obdarzyły, szczerość ich wypowiedzi zapewne ujmą czytelników tak, jak ujęły mnie; mam nadzieję, że moje z nimi rozmowy pozostaną przekonującym świadectwem tej miłości".


Konkurs! Konkurs! Konkurs!
Aby wygrać jeden z pięciu egzemplarzy tej książki proszę odpowiedzieć na pytanie:
Kathleen Keating "Nowa księga uścisków",
Wydawnictwo Ravi

Kontynuacja bestsellerowej książki "Mała księga uścisków". W podzielonym wieloma językami świecie, w którym żyjemy, tylko bezsłowna mowa dotyku i uścisku nie zna granic. W zabawny sposób opisuje ogromna moc uścisków, zachęcając czytelnika do wyrażania swoich uczuć właśnie tą drogą. Książka zawiera opisy różnych typów uścisków: taliołap, uścisk czołowy, uścisk za kostkę, uścisk "zgadnij, kto to?". Dodatkowo każdy uścisk jest zabawnie zilustrowany.

Przeczytaj fragmenty:

Uzdrawiająca siła uścisku


Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Aby wygrać jeden z pięciu egzemplarzy tej książki proszę odpowiedzieć na pytanie:

Kto może zostać terapeutą-uściskologiem (podpowiedź znajdziecie we fragmentach do których odsyłamy powyżej)?

Karen Quinn „Opowieści Ivy”, przeł. Katarzyna Petecka-Jurek,
Sonia Draga, Katowice 2006

Dobiegająca czterdziestki Ivy Ames tego samego dnia traci dochodową pracę w banku i przyłapuje męża na zdradzie. W efekcie musi się pożegnać z luksusowym życiem na Manhattanie. Drastyczna zmiana statusu początkowo ją przeraża, ale przedsiębiorcza kobieta, matka dwóch małych dziewczynek, szybko się mobilizuje. Wiedząc doskonale, jakim stresem jest dla bogatych rodziców umieszczenie dzieci w prestiżowych szkołach, postanawia założyć jednoosobową firmę doradczą.
Czeka ją ciężka próba charakteru: w tej robocie wszystkie chwyty dozwolone. Eks-pirania z wielkiej korporacji zdaje się nie mieć skrupułów, lecz w jej życie wkracza sympatyczny sąsiad, który zaczyna od nauki bezinteresownej przyjaźni. Powieść łączy w sobie klimaty znane z „Niani w Nowym Jorku” i „Seksu w wielkim mieście”. Zatem kolejna z modnych satyr demaskujących ciemne oblicze high society. Drapieżność w piętnowaniu antysemityzmu i pogardy dla biedy łagodzona jest wieloma farsowymi scenkami zaprawionymi niemałą dawką erotyki. Prawdopodobnie żartem autorki było wprowadzenie do akcji Harrisona Forda i George’a Clooneya we własnych osobach (tego drugiego jako atrakcję wylicytowanej randki). Dowcip miał moc proroczą: „Opowieści Ivy” stały się bestsellerem i trwają już prace nad filmem; tytułową rolę powierzono samej Catherine Zecie-Jones. Zapewne nie powstanie arcydzieło, ale oby przynajmniej coś tak przyjemnego w oglądaniu, jak teraz w lekturze.

Marta Mizuro/ Przekrój

Przeczytaj fragmenty

Karen Quinn "Opowieści Ivy" - fragment 1.

Karen Quinn "Opowieści Ivy" - fragment 2.

Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Aby wygrać jeden z pięciu egzemplarzy tej książki proszę odpowiedzieć na pytanie:
 
Tagi: ksiażka