Nowości wydawnictwa G+J Książki

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami wydawnictwa G+J Książki.
/ 10.11.2007 20:36

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami wydawnictwa G+J Książki.

Ken Bruen "Londyński bulwar"

Wydawnictwo G+J Książki prezentuje powieść kryminalną pt. Londyński bulwar. Autorem książki jest pisarz irlandzkiego pochodzenia Ken Bruen.

Bohaterem powieści jest czterdziestopięcioletni Mitchell, który po trzech latach wychodzi z więzienia, gdzie odbywał karę za brutalne pobicie. Na przekór słowom naczelnika: „wrócisz tu”, mężczyzna postanawia porzucić gangsterskie życie i zatrudnia się w charakterze „złotej rączki” w domu byłej gwiazdy filmowej. Tu poznaje tajemniczego kamerdynera Jordana.
Wkrótce zaczynają ginąć ludzie z otoczenia Mitchella, a jego siostrze grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Były gangster angażuje się w rozwikłanie zagadkowych morderstw, ale czy zdoła uniknąć powrotu do przeszłości? A może słowa naczelnika okażą się prorocze?

„Styl prozy Bruena jest zabójczy jak kula w łeb i zazdrości mu go wielu pisarzy gatunku noir.” The New York Times.

„Bruen łączy swoją utrzymaną w staccato prozę z ostrymi dialogami i naturalistycznym, przerażającym spojrzeniem na ciemne podbrzusze Londynu. Wymierza mu cholernie mocny cios.” -  Booklist

„Londyński bulwar” został przeniesiony na ekran. Reżyserem jest William Monahan, zdobywca Oscara za scenariusz do filmu „Infiltracja” Martina Scorsese. W rolach głównych występują Colin Farrell i Keira Knightley. Film wejdzie na ekrany polskich kin na 4 lutego.

***

Ken Bruen - ur. 1951 r. w Galway, w Irlandii. Zdobył tytuł doktora filozofii w Trinity College Dublin. Jest finalistą prestiżowych konkursów i zwycięzcą wielu nagród literackich. Przez dwadzieścia pięć lat podróżował po świecie; pracował w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Obecnie mieszka w Irlandii.

 

Gillian Flynn "Mroczny Zakątek"

Nakładem Wydawnictwa G+J Książki ukazał się thriller Gillian Flynn pt. Mroczny zakątek. Ta opowieść o wstrząsającej zbrodni sprzed lat szybko  trafiła na światowe listy bestsellerów. „Gillian Flynn ma niezwykły dar snucia fascynujących, cierpkich, wnikliwych opowieści przesyconych grozą” – powiedział o autorce mistrz horroru, Stephen King. O czym więc tym razem będzie jej opowieść?

Spokojny dom na farmie w Kansas. Pewnej styczniowej nocy Benjamin Day morduje prawie całą swoją rodzinę. Tylko siedmioletnia Libby, najmłodsza z rodzeństwa, cudem ucieka. Ben zostaje skazany na dożywocie, a dziewczynka próbuje uporać się z traumą i wrócić do normalnego życia. Mija dwadzieścia lat. O spotkanie z Libby zabiega tajemniczy Klub Zbrodni. Jego członkowie – miłośnicy zagadek słynnych morderstw – są przekonani, że Ben nie jest winny przestępstwa, a prawdziwy sprawca wciąż przebywa na wolności. Libby czeka powrót w mroczną przeszłość dzieciństwa. Jeszcze raz będzie musiała zmierzyć się z tragicznymi wydarzeniami, które odcisnęły na niej trwałe piętno. Może się okazać, że prawda wygląda inaczej, niż przypuszczała. „Flynn ukazuje zawodność ludzkiej pamięci i meandry dziecięcego umysłu, który na wszelkie sposoby próbuje uporać się ze straszną traumą” – napisał o thrillerze New York Magazine.

Najnowszy thriller psychologiczny Flynn trafił na listę bestsellerów New York Timesa
i znalazł się wśród najlepszych książek roku 2009 według Publishers Weekly, New Yorker
i Chicago Tribune. Autorka otrzymała także prestiżową nagrodę Quill Award za najlepszy thriller roku. Na podstawie powieści ma  powstać film, którego reżyserem będzie Gilles Paquet-Brenner, autor m.in. horroru Zamurowani.

 

Joe Navarro "Mowa ciała"

W styczniu nakładem wydawnictwa G+J Książki ukaże się bestsellerowy poradnik o komunikacji niewerbalnej autorstwa wieloletniego agenta FBI, Joego Navarro, pt. Mowa ciała. Książka wprowadza czytelnika w tajniki rozszyfrowywania ludzkich gestów i zachowań.

Joe Navarro odszyfrowywaniem komunikatów pozasłownych zajął się już w dzieciństwie. Jako ośmiolatek wraz z rodzicami wyemigrował z Kuby do USA. Ponieważ z początku nie znał języka angielskiego, o tym, co próbowali mu przekazać jego koledzy i nauczyciele, zaczął wnioskować na podstawie ich gestów i zachowań. I choć w końcu opanował język angielski równie biegle jak ojczysty hiszpański, to znajomość języka niewerbalnego okazała się kluczem do jego sukcesu jako agenta FBI. Podczas 25 lat służby Navarro zdemaskował wielu przestępców, w tym szpiegów.
Zdaniem autora wstępu do książki, doktora Marvina Karlinsa, psychologa, Navarro doszedł do niespotykanej perfekcji w analizie zachowań niewerbalnych. Dzisiaj swoją wiedzę przekazuje na seminariach dla agentów FBA i CIA, a także szerokiej publiczności – występuje m.in. w CNN Headline News, Fox Cable i  popularnym programie Good Morning America w ABC. I choć pewne aspekty wiedzy prezentowanej w książce jeszcze kilkanaście lat temu traktowane były przez naukowców z przymrużeniem oka, obecnie, dzięki rozwojowi technik badania mózgu i obrazowania układu nerwowego, zasłużyły na uznanie z ich strony.

"Mowa ciała" to z jednej strony podręcznik do nauki języka niewerbalnego, z drugiej zaś − fascynująca opowieść o meandrach naszej psychiki, zachowań i osobowości. W książce znajdziemy wiele ciekawych przykładów z prowadzonych przez Navarro śledztw, intrygujące opisy ludzi, których spotykał na swojej drodze i związanych z nimi wydarzeń.
Autor opracował 10 przykazań skutecznej obserwacji i rozszyfrowywania komunikatów niewerbalnych. Część z nich może zastosować każdy, jak na przykład: bądź dobrym obserwatorem swojego otoczenia – można widzieć, ale nie obserwować; obserwując innych, rób to dyskretnie. Inne przykazania wymagają dużego doświadczenia i wiedzy naukowej, na przykład: obserwując ludzi, staraj się zawsze wypatrywać różnych komunikatów − zachowań pojawiających się jednocześnie lub następujących po sobie.

Poszczególne części książki poświęcone zostały gestom wykonywanym różnymi częściami ciała: rękoma, nogami, tułowiem, dłońmi, twarzą i oczami. Opisy gestów są bogato ilustrowane zdjęciami. Navarro zwraca również uwagę na znaczenie naszych pierwotnych reakcji, niejako wpisanych w system nerwowy, które trudno zmienić czy ukryć.

***

Joe Navarro – były agent specjalny FBI. Ponad 25 lat zajmował się kontrwywiadem i walką z terroryzmem. Od wielu lat prowadzi wykłady w USA, Ameryce Południowej i Europie. Popularyzuje wiedzę o komunikacji niewerbalnej w TV i prasie.

Dr Marvin Karlins – psycholog. Jest absolwentem uniwersytetów Minnesoty  i Princeton. Przez 20 lat współpracował z singapurskimi liniami lotniczymi jako konsultant szkoleń. Aktualnie jest profesorem na wydziale zarządzania Uniwerystetu Florydy Południowej.

 

Douglas Preston i Lincoln Child "Nadciągająca burza"

Nakładem Wydawnictwa G+J Książki ukazał się właśnie thriller dwóch mistrzów gatunku – Douglasa Prestona i Lincolna Childa pt. Nadciągająca burza. To historia młodej pani archeolog, która trafia na trop zaginionego miasta Indian – Anasazi. Według legend to miasto pełne złota, o którym nic nie wiadomo. 

Nora Kelly to początkująca archeolog, która jest nieco zagubiona w swojej pracy. Badania, które prowadzi, czekają na dokończenie, a Instytut, w którym pracuje, zaczyna grozić jej zwolnieniem. Na dodatek bohaterka wciąż nie może poradzić sobie ze stratą zaginionego przed szesnastoma laty ojca. Pewnego dnia trafia do niej list napisany właśnie przez ojca, jeszcze przed jego zaginięciem. Miał on odnaleźć legendarną Quivirę, złote miasto Indian Anasazi – zagadkowego plemienia, które budowało drogi, mimo że nie znało koła. Plemię to nagle zniknęło z powierzchni Ziemi w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach. Ojciec w liście zawarł wskazówki, gdzie dokładnie miasto się znajduje, i opis drogi, którą  pokonał, aby dotrzeć do celu.
Kelly – całkowicie przekonana, że ojciec naprawdę odkrył zaginione miasto – bez wahania przygotowuje ekspedycję, mającą na celu dokończenie jego pracy. Podczas wyprawy nie omijają jej niebezpieczeństwa stanu Utah – liczne labirynty kanionów i pozbawione życia, nieprzyjazne kamieniste pustynie. U celu, po doświadczeniu przez bohaterkę wielu niebezpieczeństw rodem z sennych koszmarów, czeka na nią  spełnienie życiowych marzeń.

Nadciągająca Burza to kolejne po Relikcie, Relikwiarzu, czy Tańcu Śmierci, wspólne dzieło Prestona i Childa. Książka trafiła na listę bestsellerów New York Timesa i została pozytywnie oceniona przez Rocky Mountain News. Powieść duetu Preston i Child, jak i wcześniejsze ich książki, zapewnia czytelnikom dużo rozrywki oraz dreszczyk emocji. 

 

Beata Pawlikowska "Blondynka w Himalajach" i "Blondynka w Brazylii"

Wiecznie pokryte śniegiem góry i królestwo kawy. Najwyższy szczyt Dachu Świata i jedna z najdłuższych rzek – Amazonka. W styczniu nakładem Wydawnictwa National Geographic ukażą się dwie kolejne książki Beaty Pawlikowskiej z serii „Dzienniki z podróży” – Blondynka w Himalajach i Blondynka w Brazylii.

Himalaje, Dach Świata… Ten najwyższy na Ziemi łańcuch górski rozciąga się przez ponad 2,5 tysiąca kilometrów. W jego południowej części znajduje się Mount Everest, królowa wszystkich gór. Autorka zabiera czytelnika w podróż, rozpoczynającą się od rozgrzewającego trekkingu u podnóża Annapurny – dziesiątej co do wysokości góry świata. Skalne schody ciągną się w nieskończoność, a szlak ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Krótka przerwa na wizytę w schronisku i ożywczy himalajski prysznic – niezapomniana kąpiel w środku pokrytych śniegiem gór. Po zejściu do wioski – posiłek i obowiązkowe danie kuchni nepalskiej – pierożki momo z mięsa jaka. Pawlikowska opisuje nie tylko podróże i widoki, ale tradycyjnie już dzieli się z czytelnikami własnymi wrażeniami i przemyśleniami z podróży.

Po kilku dniach odkryłam więc, że określenie „płasko” ma wiele odcieni i barw. Może być „bardzo płasko”, „dość płasko”, „raczej płasko”, „nie bardzo płasko”, przy czym wszystkie te wyrażenia oznaczają skalne schody oraz to, co czasem znajduje się pomiędzy nimi – wspomina autorka.
Druga książka przenosi czytelnika do gorącej Brazylii. Stąd już blisko do równika, więc średnia temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza i przez ponad 300 dni w roku świeci słońce. Na powitanie nowoprzybyłych czeka kawowy szok – to w końcu ojczyzna tego napoju. Pierwszy łyk prawdziwej brazylijskiej kawy pozostanie w pamięci do końca życia. Szybko okaże się, że kubki, w których podaje się kawę, są maleńkie nie bez powodu, a w porzekadle, że kawa powinna być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł i słodka jak miłość, kryje się dużo prawdy. Ale kawa to dopiero wstęp do Brazylii. Jej najmniej poznany obszar – dżungla Amazońska – kryje w sobie piękno, które autorka opisuje z prawdziwą pasją – ten region Brazylii to największa fascynacja podróżniczki. Od lat z zaangażowaniem dokumentuje ona życie Indian amazońskich, przemierzając bezkresne obszary dzikiej dżungli. Czytelnik przeżyje przeprawę przez Amazonkę i polowanie na pająki. Przekona się też, że na desce można jeździć nie tylko po śniegu, ale i po piasku. Ta emocjonująca podróż zakończy się relaksem pod palmami, z filiżanką kawy w ręku.
Obie książki tradycyjnie już ilustrują nie tylko świetne zdjęcia, ale także własnoręczne rysunki Pawlikowskiej wraz z odręcznymi notatkami. Wprowadzają one czytelnika w intymny świat emocji i przeżyć, które towarzyszą Blondynce w jej podróżach. Stanowią także dowód niezwykłej umiejętności bystrego i nieszablonowego postrzegania świata przez  podróżniczkę.

***
Beata Pawlikowska – znana polska dziennikarka, podróżniczka i fotografka. W 2001 roku wydana została pierwsza część  popularnego cyklu Blondynka jej autorstwa. Każda kolejna jego część jest poświęcona oddzielnemu krajowi, który odwiedziła autorka. Książki Pawlikowskiej zdobyły wiele nagród, m.in. Bursztynowego Motyla. Autorka ściśle współpracuje z National Geographic.

 

Piotr Kraśko "Alaska"

Nakładem Wydawnictwa G+J RBA ukazała się pierwsza książka z serii Świat Według Reportera autorstwa Piotra Kraśko – pt. Alaska. Autor prezentuje czytelnikom największy stan USA, który nie graniczy z żadnym innym.

Jak przeżyć, gdy temperatura spada do -50 stopni Celsjusza? Jak to możliwe, żeby na silnym mrozie dzieci biegały w krótkich spodenkach? Jak technika ułatwiła polowania na karibu – krewnych europejskiego jelenia, zamieszkujących tereny Alaski? Dlaczego skuter śnieżny nigdy w pełni nie zastąpi psiego zaprzęgu? Alaska to niezwykły stan USA. Można tu częściej spotkać niedźwiedzia niż człowieka. Jednak pomimo silnych mrozów mieszkańcy są tu serdeczni i pełni energii życiowej.

Na Alasce panują warunki, które przeciętnemu Europejczykowi wydadzą się nie do wytrzymania. Niskie temperatury, w naszym rozumieniu, na Alasce oznaczają naprawdę ciepłą wiosnę. Gdy temperatura rośnie do -30 stopni Celsjusza mieszkańcy Alaski rozpinają kurtki i zdejmują czapki. Widok kilkudziesięciu samochodów z włączonymi silnikami, stojących pod sklepem, też na nikim nie robi wrażenia. Przy takich mrozach akumulatory zawodzą, lepiej więc nie gasić silników. Poza tym nikt tu auta nie ukradnie – na Alasce każdy ma swój samochód, inaczej   nie można tutaj funkcjonować.

Jednakże Alaska to nie tylko mróz i niedźwiedzie. To także 50 000 lodowców, 3 miliony jezior i zapierające dech w piersiach szczyty górskie. Mało kto wie, że 17
z 20 najwyższych gór w USA znajduje się właśnie tutaj. To fascynujący stan, kryjący w sobie dużo piękna, które odsłoni przed każdym, kto nie przestraszy się zimna.

Znany z Telewizji Polskiej Piotr Kraśko podróżuje po świecie i skrupulatnie opisuje swoje wyprawy. Jego najnowszym projektem jest seria książek Świat Według Reportera. Już w lutym ukaże się kolejna część, prezentująca całe Stany Zjednoczone.

 

John Whitmore "Coaching"

Nakładem wydawnictwa G+J Książki ukazała się książka Johna Whitmore’a pt. Coaching. Trening efektywności. Jest to pierwsze wydanie polskie poradnika, który stanowi swego rodzaju biblię dla menedżerów oraz dla szkół uczących coachingu w Anglii i za granicą.

Poradnik w zrozumiały sposób wyjaśnia sam proces coachingu, a także prezentuje, jak coaching wykorzystać na co dzień, aby osiągnąć sukces na różnych płaszczyznach życia. Książka ta nie jest niczym więcej niż mapą mającą pomóc wam postanowić, dokąd chcecie się udać, oraz pokazać wam pewne ścieżki prowadzące do waszego celu ─ pisze we wstępie Whitemore.

Autor podręcznika definiuje podstawowe zasady coachingu i wskazuje jego podłoże psychologiczne. Ponadto przedstawia przykłady sytuacji, w których, często nieświadomie, stosowany jest coaching. Opisany przez Whitmore’a model coachingowy GROW jest obecnie jednym z podstawowych i najszerzej znanych modeli. Jego nazwa wywodzi się od pierwszych liter angielskich wyrazów, określających poszczególne etapy coachingu: goal (cel), reality (rzeczywistość), options (możliwości), what next (co dalej). Przystępując zatem do treningu należy określić cele, zbadać aktualną sytuację, poznać możliwości, podjąć decyzję i ustalić plan działania. Zastosowanie modelu GROW pomaga w podejmowaniu skutecznych decyzji z uwzględnieniem aktualnej sytuacji i naszych możliwości. Autor podkreśla jednak, że Coaching to nie tylko technika, którą można zastosować w wypadku wystąpienia określonych okoliczności. Jest to sposób zarządzania, odnoszenia się do ludzi, myślenia, sposób bycia.

Whitmore poświęca dużo uwagi relacji, jaka występuje pomiędzy coachingiem i przywództwem, uznając coaching za przyszłościowy styl zarządzania. Dowodzi, że zarządzanie poprzez coaching w porównaniu z zarządzaniem tradycyjnym odnosi znakomite efekty, wpływając pozytywnie na naszą produktywność, polepszając komunikację oraz relacje ze współpracownikami. Zarządzanie poprzez coaching powinno uwzględniać samodzielność pracowników w ustalaniu celów. Dobry menedżer musi być jednocześnie coachem swojego zespołu, wyróżniającym się odpowiedzialnością i wiarą w siebie. Świadomość i odpowiedzialność to kluczowe elementy coachingu. Zatem dobry menedżer to ten, który motywuje swoich pracowników do tworzenia własnych planów, zachowując zdrowy dystans do wyznaczonych przez siebie celów. Jest liderem, który wciąż rozwija swoich pracowników tak, by pracowali coraz sprawniej i tym samym efektywniej.

Prezentowany poradnik został przetłumaczony na ponad 20 języków, a jego sprzedaż przekroczyła 500 tysięcy egzemplarzy. Stanowi on cenną lekturę nie tylko dla menedżerów. Proponowane w nim rozwiązania z powodzeniem zastosować można także w życiu prywatnym, ponieważ coaching, jako alternatywny sposób zwiększania świadomości, wydobywa i uwypukla unikalne cechy ciała i umysłu każdej osoby (...) Buduje  samodzielność, wiarę we własne siły oraz pewność i odpowiedzialność jednostkową.

***
Sir John Whitmore − ur. 1937 r. w Wielkiej Brytanii. Były mistrz wyścigów samochodowych. Twórca coachingu zorientowanego na efektywność. Jest prezesem firmy doradczej Performance Consultants International. Za wieloletnią działalność uhonorowano go tytułem Britain’s Number One Business Coach.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)