Mężczyzna od podstaw

Tym, którzy chcą poznać nagą prawdę o mężczyznach, proponujemy głośną książkę amerykańskiej dziennikarki Norah Vincent.
/ 11.10.2006 09:39
men1.jpgMężczyzna od podstaw. Podróż pewnej kobiety do świata mężczyzn i z powrotem (tyt. oryg.: Self-Made Man. One Woman’s Journey into Manhood and Back Again) będzie z pewnością jedną z najbardziej kontrowersyjnych książek tej jesieni.
Autorka na osiemnaście miesięcy zamienia się w mężczyznę (z pomocą charakteryzatorki, trenera z siłowni i dzięki kilku pomysłowym gadżetom). Następnie pisze reportaż o męskim świecie oglądanym tak, jak obserwuje się niezrozumiałe zachowania przedstawicieli innych kultur. W efekcie otrzymujemy szalenie sugestywny obraz męskiego świata z rządzącymi nim niepisanymi i rzadko uświadamianymi prawami, lękami i wyobrażeniami. Rezultat tego eksperymentu jest tak zaskakujący, że mimo obrazoburczego początku książka w swej wymowie jest jednocześnie apologią męskości i przestrogą dla feministek.

Uwaga! Książka dozwolona od 21 lat!

Norah Vincent ukończyła studia filozoficzne. Z zawodu jest dziennikarką. Mieszka w Nowym Jorku. Pisywała m.in. do „Los Angeles Times”, „The New York Times” oraz „The Washington Post”. Gościła w wielu programach telewizyjnych i radiowych. W 2003 roku zrezygnowała z pracy, aby zebrać materiały do książki „Self-Made Man. One Woman’s Journey into Manhood and Back Again”.

ms

Norah Vincent Mężczyzna od podstaw. Podróż pewnej kobiety do świata mężczyzn i z powrotem, tłum. Jacek Konieczny, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2006