Mądrości przez kota opowiedziane

Pięknie ilustrowane opowieści o buddyzmie zen, bynajmniej nie tylko dla buddystów i nie tylko dla kociarzy.
/ 16.03.2006 16:57
 
"Opowieść o kocie, mistrzu zen" to książka dla buddystów i kociarzy, dla buddystów-kociarzy oraz dla wszystkich zmęczonych życiem w dobie późnego kapitalizmu. Jej bohaterem jest Koyabashi, który wraz ze swym uczniem Tanedą wędruje do świątyni w Edo (dawna nazwa Tokio), po drodze objaśniając mu w przystępny i zabawny sposób najważniejsze prawdy buddyzmu zen.
„Koyabashi jest starym kotem, o ciele poznaczonym bliznami, łysawym pyszczku i półprzymkniętym prawym oku. Ma czarną sierść z białymi obrąbkami na łapkach, piersiach i nosie, aż do połowy czoła, co świadczy o równowadze pierwiastków yin i yang. Powierzony jeszcze w dzieciństwie mistrzowi zen, młodość spędził na nauce i służbie. Wypełniając skromne czynności dnia codziennego – rąbanie drewna, czerpanie wody, zamiatanie chaty, gotowanie ryżu – zrobił postępy na >>Drodze zen<<".
Pewnego ranka, po długich latach nowicjatu, Koyabashi otrzymał w końcu "pieczęć przekazu". Po wielu wahaniach mistrz mu ją wreszcie przyznał. Zostawszy sam mistrzem, Koyabashi wyruszył w drogę. Dalej prowadził swe duchowe poszukiwania, w sposób niezwykły, a czasami dziwny, który mógł się nawet wydawać komiczny. Strzeżmy się jednak przed oceną. Przebudzenie nie zna reguł, pojawia się niespodzianie i bywa, że nie staje się udziałem uczonych, lecz wypełnia niewinne serca.
Koyabashi opuszcza swojego mistrza, na ramieniu niesie tobołek, i zgodnie z obyczajem: kij i miskę żebraczą”.
To fragment książki Henriego Brunela, który przez trzydzieści lat uczył hatha-jogi. Jest autorem popularnych książek o tematyce buddyjskiej. "Opowieść o kocie, mistrzu zen", jest już czwartą książką Brunela opublikowaną przez wydawnictwo" Sic!.
Została już przetłumaczona na wiele języków, w tym m.in. chiński i japoński. Polskie wydanie wzbogacają kolorowe ilustracje z oryginału. Książka ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Sic!.


Henri Brunel, "Opowieść o kocie, mistrzu zen", przeł. Magdalena Pluta, Sic!, Warszawa 2005