Alicia Martin fot. forreadingaddicts.co.uk

Lawiny książek na ulicach miast to dzieło Alicii Martin

Towarzyszy temu piękna idea. Artystka chce ocalić papierowe książki przed zapomnieniem. Wylewające się falami woluminy mają przypominać nam o pięknie literatury. I robią to doskonale!
Edyta Liebert / 09.09.2016 12:49
Alicia Martin fot. forreadingaddicts.co.uk

Nie przejdziesz obok nich obojętnie, gdy pojawią się łódzkich ulicach. A przynajmniej na jednej. Alicia Martin, hiszpańska artystka, tworzy wyjątkowe książkowe instalacje, które - dosłownie i w przenośni - zalewają ulice różnych miast. Cel? Ocalić książki przed zapomnieniem.

... a my dorzucamy do tego cel nr 2, czyli po prostu upiększanie miast rzeźbami, które nie są "miejscozawalaczami", a są imponujące, barwne i zrozumiałe dla wszystkich. Prosty przekaz zachęcania do czytania może iść w parze z doznaniami estetycznymi!

Skąd pomysł na książkowe rzeźby?

W dobie cyfryzacji, która wypiera analogowe rozwiązania, 52-letnia Alicia Martin, czyli w zasadzie "wychowanka papieru", postanowiła wykorzystać swoje umiejętności i przekuć je w pomysł na gigantycznych rozmiarów wiadomość o nieco "katastroficznym" dla niektórych wydźwięku.

inhabitat.comTo jej reakcja na zamykanie małych, prywatnych księgarni, które upadają pod zalewem e-booków i ogólnie pojętą cyfryzacją. Stąd pomysł na zalewanie świata książkami, by przypominały o tym, jak wiele zawdzięczamy im, jak i ich dystrybutorom.

inhabitat.com

Książki są wehikułami czasu. To narzędzie przekazywania historii i kultury. Ponadczasowe i potrzebne, bo dające wielu ludziom pracę i zajęcie. A zatem pełne symbolicznych interpretacji.

fot. Susanne Flink

Na Piotrkowskiej też pojawią się książki

O falach książek zalewających miasto zrobiło się głośno także w Polsce. Łódź pozazdrościła Madrytowi. W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 113, artystka stworzy wielkoformatową instalację będącą kaskadą wylewających się z okna książek. Do jej wykonania potrzeba 4000 woluminów. Książki zostaną zabezpieczone na wypadek deszczu i pokryte  warstwą przeciwpożarową. W okresie zimowym instalacja zostanie zdemontowana, a książki oddane do recyklingu. Niektórych mieszkańców Łodzi bulwersuje pomysł rzeźby i wolą zostać przy muralach, z których słynie to miasto, co widać w społecznościach:

Chcecie powielać jakieś bezsensowne pomysły! Książki trzeba szanować, a nie robić z nich takie nie wiadomo, co!

inhabitat.comUNIQA Art Łódź deklaruje, że do końca 2016 r. powstanie w sumie 6 różnych realizacji artystycznych stworzonych przez artystów m.in. z Polski, Hiszpanii i USA.

  • Alicia Martin (Hiszpania) – instalacja z książek
  • Crystal Wagner (USA) – instalacja z różnokolorowych, sztucznych materiałów
  • Grup Etam oraz Robert Proch – mural
  • Daniel Kaliński i Tomasz Górnicki – rzeźba
  • Mona Tusz – mural z wykorzystaniem ceramiki, szkła i elementów lustrzanych.

inhabitat.comPamiętajmy, że książki mają moc, i to nie tylko edukacyjną!

Tytuł za tytuł: nowy cykl na polki.pl o książkach i nie tylko