Książki na majówkę

Pakując walizkę na majowy wyjazd nie zapomnijcie włożyć do niej dobrej książki. Na majowe dni na łące i wieczory na werandzie, wybraliśmy dla was zestaw lektur obowiązkowych.
Marta Kosakowska / 04.05.2011 05:28

Pakując walizkę na majowy wyjazd nie zapomnijcie włożyć do niej dobrej książki. Na majowe dni na łące i wieczory na werandzie, wybraliśmy dla was zestaw lektur obowiązkowych.

 

Lekko, przyjemnie i porywająco

"Niebieskie migdały"

 

Gdy 28-letnia Ina zawiadamia swojego ukochanego o ciąży, ten wychodzi po papierosy i... nie wraca. Dziewięć miesięcy później dziewczyna rodzi ślicznego bobasa. Poznając uroki macierzyństwa przestaje myśleć o niebieskich migdałach. Stara się okiełznać nie tylko wrzeszczące niemowlę, ale także nadopiekuńczą matkę i nadgorliwą przyjaciółkę, które nieustannie aranżują jej randki. Ina broni się przed nową miłością, aż do momentu, gdy w jej życiu pojawia się ktoś jeszcze. W brzuchu zaczynają fruwać motyle, głowę na powrót wypełniają niebieskie migdały. Czyżby samotne matki zasługiwały jednak na szczęśliwe zakończenie?

Przeczytaj recenzję

Fot. Nasza Księgarnia

„Paryska pokojówka”

Kapitalizm w komunie, czyli przygody studentek w Paryżu. Przeurocza, często prześmieszna książka, doskonałe remedium na zły humor i coraz gorszą pogodę. Ach, gdyby każdemu na wakacjach przydarzały się takie przygody i gdyby każdy umiał wychodzić ze wszystkich złych przygód taką obronną ręką… To jedna z tych książek, którą po rozpoczęciu bardzo trudno jest odłożyć. Przeczytanie całości nie zajmie długo – przygody Agnieszki i Ewki są tak wciągające, że całość niemalże galopuje do ostatniej strony. Ogromna w tym zasługa samej Ewy Grocholskiej, piszącej swoją opowieść lekkim, przyjemnym, absolutnie niewymagającym stylem. Ta książka to idealny ”poprawiacz” humoru, bo ilość nagromadzonych anegdot i spostrzeżeń co do Paryża jest oszałamiająca.

Przeczytaj recenzję

Fot. Prószyński i S-ka

"Weranda pełna słońca"

Główną bohaterkę, Janie LaMarche, poznajemy w trudnej dla niej chwili – kilka miesięcy po śmierci męża, który zginął w wypadku. Janie zostaje sama z dwójką małych dzieci – pięcioletnim Dylanem i kilkumiesięczną Carly. Pomimo tego, że wokół siebie ma życzliwych ludzi – m.in. ciotkę Jude, kuzyna Cormaca, sąsiadkę Shelly – zdaje się tego nie zauważać. Wszystko to oczywiście do czasu. Pewnego dnia do drzwi jej domu puka budowlaniec, Tug Malinowski, który informuje Janie, że Robby, jej mąż zamówił przed śmiercią werandę, o której marzyła. Oszołomiona Janie, której życie rozbiło się na drobne kawałki, zgadza się na budowę werandy. Staje się ona ostatnim, a zarazem najpiękniejszym prezentem od ukochanego męża. Od tej chwili życie Janie wejdzie na nowy tor.

Przeczytaj recenzję

Fot. Wydawnictwo Otwarte

 

Z podróżą w tle

„Na północ od Capri”

Ostatnia część popularnej włoskiej trylogii udowadnia, że czasem warto postawić wszystko na jedną kartę! Z tarasu na dachu Penelope Green spogląda na migotliwe wody Zatoki Neapolitańskiej, na cytrynowy gaj i ogród, w którym kwitną magnolie. Czy ziścił się jej włoski sen? Dla Penny i jej włoskiego ukochanego idylliczna wysepka o nazwie Procida wydaje się miejscem, jakiego poszukują. Najpierw jednak Penny musi znaleźć drogę do zamkniętej wyspiarskiej społeczności. Z wyspiarzami łączy ją jedno: upodobanie do smacznego jedzenia, dlatego wyznacza sobie cel – opanować tajniki procidańskiej kuchni i stać się kimś więcej niż tylko gościem na wyspie.

Przeczytaj recenzję

Fot. Prószyński i S-ka

„Ostatnie fado”

Alicja, poruszona listem tajemniczej Rosy, wyrusza do Lizbony, by odnaleźć śpiewaczkę i posłuchać historii dawnej miłości. Na uliczkach starego miasta, w opowieściach lizbończyków, w melodii przeszłości Alicja odkrywa tajemnicę sprzed lat... Przenieś się do miasta muzyki i poezji. Posłuchaj opowieści o sile uczucia. Poczuj tęsknotę fado.

 

 

 

Fot. Znak

 

"Samotność na pełnym morzu"

Po śmierci rodziców młody chłopak, Arthur Hobhouse, zostaje rozdzielony ze swoją siostrą Kitty. Dziewczyna na pożegnanie daje mu kluczyk, mający przynosić szczęście. Chłopiec wraz z innymi sierotami zostaje wysłany z Anglii do Australii. Tam z grupą innych chłopców trafia na farmę Piggy’ego Bacona, zwaną Cooper’s Station. Bacon przez cały tydzień każe chłopcom pracować ponad ich siły, tłumacząc tę postawę zbliżaniem się do Boga. W drugiej części książki poznajemy bliżej córkę Arthura, Allie. Dziewczyna podziela pasję ojca do żeglowania. Dzięki temu wyrusza w samotny rejs z Australii do Anglii, by odszukać siostrę ojca, Kitty. Czy uda jej się to osiągnąć? Musicie dowiedzieć się sami.

Przeczytaj recenzję

Fot.Wydawnictwo Telbit

 

Małżeńskie troski z przymrużeniem oka

"Jak nie zabiłam męża"

Mary jest matką dwóch chłopców i żoną Joela. Szczęśliwa, ale trochę pogubiona w chaosie życia, nawale domowych i zawodowych obowiązków. I chociaż wszyscy znajomi powtarzają jej, że ma idealne życie, nieustannie próbuje coś w nim zmienić, aby zyskać poczucie większej kontroli nad zdarzeniami i wyglądem domu. Na trzy tygodnie przed swoimi trzydziestymi piątymi urodzinami podejmuje nietypową decyzję: postanawia przez pół roku odnotowywać wszystkie domowe przewiny męża, aby wykazać mu, jak bardzo osamotniona jest w walce o ich rodzinę. Zamierza sporządzić wykres, na którego podstawie zdecyduje, jaki los czeka ich małżeństwo.

Przeczytaj recenzję

Fot. Prószyński i S-ka

"Lucy Sullivan wychodzi za mąż"

W czasach kiedy liczba mężczyzn przypadających na jedną kobietę wynosi w przybliżeniu zero - przecinek - coś tam, książka jak ta wydaje się być nieocenionym poradnikiem każdej singielki. Oto rok z życia Lucy Sullivan - mieszkanki Londynu, na co dzień pracującej w wieżowcu w centrum. Biuro dzieli z trzema koleżankami, z którymi często się spotyka po pracy. Na pierwszych stronach powieści wsiadamy wraz z nimi do samochodu aby udać się na obrzeża miasta do tarocistki. Kiedy po kilku tygodniach, wszystkie zdarzenia w ich życiu przebiegają tak, jak mówiły im karty, kobiety wpadają w panikę. W ich głowach rodzi się obłęd dopasowywania różnych sytuacji do wróżb i zamartwiania się przyszłością. Najcięższe brzemię leży na Lucy – w jaki sposób miałaby w przeciągu roku wyjść za mąż, skoro nawet nie ma chłopaka?

Przeczytaj recenzję

Fot. Zysk i S-ka

"Póki pies nas nie rozłączy"

Jest to historia Michała, irytującej go troszkę połowicy i irytującego znacznie bardziej, z samej nazwy chociaż, psiaka – no bo żeby od razu kupować pudla. Jak każdy prawdziwy mężczyzna, Michał, pomysłem posiadania pudla nie jest zachwycony, ale jak każdy typowy facet, daje się namówić swojej dziewczynie. Michał uważa że to nie jest dobry moment na pakowanie się w zobowiązanie o tytule – sikający, szczekający, kudłaty Egon. W związku Michała – jak to modnie nawet w polskiej polityce – zawitał kryzys, a rutyna życia codziennego, tylko sprawę pogarsza. Może więc małe zamieszanie w postaci psa, wyjdzie im na dobre?

Przeczytaj recenzję

Fot. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

"Bezradnik małżeński"

To nie jest poradnik, a Sadie nie jest idealną żoną. Nie musi... Uważa, że jest fatalną żona. Nie sprząta, nie gotuje, nie stosuje skomplikowanych zabiegów kosmetycznych, a dobór stroju rzadko bywa w jej przypadku przemyślaną decyzją. Z trudem godzi obowiązki zawodowe z wychowywaniem synka. W końcu jest tylko człowiekiem, a mąż kocha ją bez względu na wszystko. Sytuacja zmienia się wraz z rozpoczęciem przez Toma nowej pracy i przeprowadzką do Londynu. Sadie uznaje, że aby zatrzymać męża przy sobie, musi dorównać eleganckim i zaradnym żonom jego kolegów. Robi zatem, co może, aby przekształcić się w kobietę idealną. Rozpoczyna się seria konfliktów i nieporozumień, wychodzą na jaw sekrety z przeszłości. Pojawia się rywalka…

Przeczytaj recenzję

Fot. Prószyński i S-ka

 

Chwila refleksji

„Dzwony”

Opowieść Mojżesza, syna księdza i głuchoniemej dziewczyny, obdarzonego genialnym słuchem i anielskim głosem. Historia o błogosławieństwie i przekleństwie muzyki. Muzyka będzie towarzyszyła Mojżeszowi już zawsze. Odrzucony przez mieszkańców, pewnej tragicznej nocy cudem uniknie śmierci. Przygarnięty przez mnichów, trafi do klasztornego chóru. Jednak za dar niezwykłego głosu zapłaci ogromną cenę - zostanie poddany kastracji. W trudnej drodze na sceny największych wiedeńskich oper doświadczy wielu upokorzeń i pozna smak zakazanej miłości. Nim stanie się słynnym Lo Svizzero, śpiewakiem, pod którego spojrzeniem omdlewały damy i który potrafił doprowadzić swoim głosem widownię do łez, sam zrozumie, co to znaczy kochać. Niezwykle skomponowany debiut Richarda Harvella, obowiązkowy nie tylko dla pasjonatów muzyki klasycznej.

Przeczytaj recenzję

Fot. W.A.B.

"Opowieść ojca. Przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu"

U Rowana, kilkuletniego synka Ruperta Isaacsona, zdiagnozowano autyzm, chorobę, której nie da się całkowicie wyleczyć. Medycyna konwencjonalna rozkłada ręce. Leczenie farmakologiczne nie przynosi bowiem oczekiwanych rezultatów. Pozostaje terapia behawioralna, specjalna edukacja i hipoterapia. Bez ogródek pisze o trudach podróży, o tym, jak ciężko było zapanować nad atakami złości, humorami i zachciankami syna. Otwarcie przyznaje się do chwil zwątpienia, których doświadczył razem z żoną. A mimo to czytając tę książkę częściej zamiast łez w oczach pojawia się uśmiech na twarzy. „Opowieść ojca. Przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu” to przepiękna, a nawet nieco magiczna opowieść o przekraczaniu granic, o wielkiej miłości ojca do syna, o niesamowitej przygodzie, która na zawsze odmieniła życie Rowana i jego bliskich. Napawa optymizmem.

Przeczytaj recenzję

Fot. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

"Odsypiając przeszłość"

Wariaci, nadwrażliwcy, artyści… W zakładzie psychiatrycznym Soterion można spotkać ich wszystkich. Przebywa tam również główny bohater – ponad trzydziestoletni poeta, który do szpitala zgłosił się na dobrowolne „odmulanie”. Podczas podróży ku odzyskaniu kontroli nad swoim życiem poznaje on ludzi, którzy podobnie jak on inaczej spoglądają na otaczającą ich rzeczywistość. Wspólny pobyt w Soterionie staje się dla nich ważną lekcją o świecie, człowieczeństwie, przemijaniu… i przede wszystkim o nich samych.

Przeczytaj recenzję

Fot. Papierowy Motyl