Książka, z której wyrasta drzewo "Mój tata był w dżungli" fot. Fotolia

Książka dla dzieci, która po zakopaniu w ziemi zamienia się w drzewo

Jak to możliwe? Przeczytaj o ciekawej inicjatywie!
Edyta Liebert / 03.06.2015 05:01
Książka, z której wyrasta drzewo "Mój tata był w dżungli" fot. Fotolia

Skromne argentyńskie wydawnictwo wydało właśnie egzemplarzy wyjątkowej. intrygującej książki dla dzieci. Po jej przeczytaniu, książka powraca do swojego pierwotnego stanu, czyli... drzewa! Jak to się dzieje?

Książka, która zamienia się w drzewo

Myślą przewodnią, która przyświecała twórcom tej niezwykłej publikacji, było "Z drzewa powstałaś i w drzewo się obrócisz". Hiszpański tytuł książki "Mi Papa Estuvo en la Selva", czyli "Mój tata był w dżungli" nawiązuje do korzeni, a także zachęca najmłodszych do zgłębienia histori.

Idea stworzenia książki, z której wyrasta drzewo, ma na celu propagować wśrod młodych czytelników zachowania przyjazne dla środowiska. W ten namacalny sposób uświadamia, że człowiek wykorzystuje - często dość bezmyślnie - zasoby naturalne zapominając, że należy dbać o przyrodę.

Jak to jest zrobione?

Książka została wydrukowana na specjalnym papierze bezkwasowym, a tekst zapisano ekologicznym atramentem. Pomiędzy kolejnymi wartwami papieru zostały umieszczone nasiona drzewa Jakarandy.  To gatunek drzewa tropikalnego, które pochodzi z Ameryki Południowej (Boliwii i Argentyny), ale zostało ono naturalizowane także w innych rejonach Ameryki Południowej i w Afryce. Po przeczytaniu "Mój tata był w dżungli". książkę można bez lęku zakopać w ziemi. Gdy papier i tusz ulegną rozkładowi, nasiona powoli zaczną kiełkować, aż wyrośnie z nich drzewo.

Niezwykłej książce towarzyszła wyjątkowa promocja. Księgarze sadzili egzemplarze w terrariach na wystawach, dzięki czemu przechodnie mogli oglądać, jak książka powoli zakorzenia się i wzrasta. Czekamy, aż publikacja pojawi się w Polsce.

Zobacz:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)