Havel na Wawel!

Havel na Wawel!

Wydawnictwo Znak w ramach cyklu "Dorwać Mistrza" zaprasza na spotkania z Václavem Havlem, który 3 września 2007 roku odwiedzi Kraków.
/ 14.11.2007 16:54
Havel na Wawel!

Program spotkań z Václavem Havlem:

3 września (poniedziałek)
- godz. 13.00, Zamek Królewski na Wawelu, Sala Merliniego (wejście z dziedzińca arkadowego)
Konferencja prasowa
(tylko dla dziennikarzy) z okazji wydania książki Václava Havla "Tylko krótko, proszę". W konferencji wezmą udział: Václav Havel (pisarz, dramaturg, prezydent Czech) oraz Andrzej Jagodziński (publicysta, dziennikarz, tłumacz książki "Tylko krótko, proszę"). Spotkanie poprowadzi Jerzy Illg, redaktor naczelny Wydawnictwa Znak. Obecność na konferencji wymaga uprzedniego zgłoszenia.

- godz. 17.00, PWST, Scena im. S. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 21–22.
"Tylko krótko, proszę" – panel
z udziałem Václava Havla, Adama Michnika, Kazimierza Kutza i Andrzeja Jagodzińskiego. Spotkanie poprowadzi Henryk Woźniakowski. Wstęp wolny.

- godz. 20.00, ogród Dworku Łowczego, ul. Kościuszki 37 (siedziba Wydawnictwa Znak)
Koncert czeskiego zespołu undergroundowego The Plasitic People of the Unviverse
. Zespół założyli pod koniec lat 60. Milan Hlavsa, Josef Janiček, Jiri Kabeš i Jan Brabec. Ich twórczość była inspirowana muzyką The Velvet Underground i Franka Zappy. Nazwę grupy zaczerpnęli z tytułu jego piosenki. The Plastic People of the Universe stał się symbolem czeskiej opozycji, choć sami członkowie zespołu chcieli być przede wszystkim muzykami rockowymi. Przez lata byli zmuszeni walczyć o prawo do swojej muzyki i wyboru stylu życia. Wielomiesięczne wyroki, na jakie zostali skazani za brak pokory wobec systemu, wywołały protesty czeskich artystów i intelektualistów, co w efekcie doprowadziło do powstania Karty 77. Wstęp wolny.

31 sierpnia (piątek),
- godz. 17.0
0, PWST, Scena im. S. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 21–22
Otwarcie wystawy fotograficznej Karta 77 oraz projekcję filmu dokumentalnego o legendarnym czeskim zespole The Plastic People of the Universe (scenariusz i reżyseria: Jana Chytilová).

"Tylko krótko, proszę"
to dowcipne wspomnienia Václava Havla z czasów jego prezydentury. Autor z humorem pisze o codziennym życiu na Hradczanach, kłótniach z premierem czy heroicznej walce z nieustannie psującą się drukarką, snuje refleksje na temat współczesnego świata – wspomina narodziny młodej demokracji i podaje powody, dla których operacja USA w Iraku była skazana na fiasko. Czytelnik znajdzie tu również wątki z prywatnego życia wybitnego polityka. Havel wspomina tragiczne chwile związane z chorobą i śmiercią jego pierwszej żony oraz początki drugiej miłości i drugiego małżeństwa. Fragmenty o Aleksandrze Kwaśniewskim i Janie Pawle II z pewnością zainteresują polskiego czytelnika.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak 23 sierpnia 2007 roku.

"Dorwać Mistrza" to nowa propozycja spotkań realizowanych przez Wydawnictwo Znak. Nie bez powodu wybrany został taki prowokujący tytuł. Celem cyklu jest sprowadzenie Mistrzów z piedestału, zaproszenie ich do inspirującej wymiany myśli, czasem sprowokowanie do udziału w intelektualnym happeningu.
Środowisko Wydawnictwa Znak zainicjowało przed kilkoma laty działalność "Latającego Uniwersytetu" – cyklu spotkań z ludźmi takimi jak, Norman Davies, Czesław Miłosz, Władysław Bartoszewski, Ryszard Kapuściński. Pomysł spodobał się mieszkańcom Krakowa, na spotkania przychodziły tłumy, których nie mogła pomieścić żadna uniwersytecka sala. Z czasem "Latający Uniwersytet Znaku" przekształcił się w Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera, zaś idea otwartych spotkań dyskusyjnych żyje swoim życiem i wydaje bogaty plon w działalności publicznej innych krakowskich wydawnictw i szkół wyższych.