Wiatr, woda i kwiaty

Wiatr, woda i kwiaty

Feng shui to starożytna chińska sztuka życia w zgodzie z naturalną energią tak, by wspierała działanie człowieka, jego talenty i zdolności. Dziś często sprowadzana jest do kilku prostych zasad organizacji przestrzeni wokół siebie, jednak w rzeczywistości wiąże się ze znacznie głębszą symboliką. Swoje miejsce w tym rozbudowanym systemie mają również kwiaty.
/ 22.09.2016 10:53
Wiatr, woda i kwiaty

Wedle chińskich wierzeń, rośliny są w domu niezbędne, choć nie może ich być zbyt wiele. Naczelną zasadą feng shui jest bowiem harmonia, równowaga między żeńską energię yin i męską yang. Każdy element świata jest nasycony jedną z nich; kwiaty należą do żywiołu żeńskiego. Dodatkowo emanują życiodajną energią chi, niezbędną by człowiek mógł czuć szczęście i korzystać z pełni swoich możliwości.

Szczególnie obecność roślin doniczkowych wzmacnia przepływ energii chi, dlatego wystarczy miękki i delikatny kwiat postawić przy ostrych narożnikach mebli, by złagodzić ich negatywny wpływ. Inaczej natomiast wygląda sytuacja z kaktusami – wedle chińskiej filozofii przestrzeni ostre i strzeliste kształty źle wpływają na życie człowieka. Jeśli więc mamy ochotę udekorować mieszkanie kaktusami czy dracenami, lepiej umieścić je w miejscach, gdzie rzadziej przebywamy. Świetnie sprawdzą się w przedpokoju, gorzej – w sypialni.

Planując ustawienie kwiatów w mieszkaniu, weźmy pod uwagę także ich kolory. Barwy wyciszające, związane z energią yin to zielony, błękitny, czarny, biały lub brązowy. Dlatego w sypialni swoje miejsce znajdzie np. jedna z wiecznie zielonych roślin w białej doniczce. Kolory energetyzujące, nasycone męską energią yang to czerwień, żółć i pomarańcz. Bukiet słoneczników jeśli znajdzie się w okolicach biurka, pobudzi kreatywność kreatywność da nam energię do pracy.

Jednak decydując się na dekorowanie domu bukietami pamiętajmy, że cięte kwiaty muszą być świeże, codziennie też trzeba im zmieniać wodę. Tylko wtedy możemy liczyć na ich pozytywne oddziaływanie na nasze życie. Lepiej natomiast zrezygnować z ozdabiania mieszkania suchymi kompozycjami, czy z zasuszania bukietu róż od ukochanego. Kwiaty, które uschły symbolizują śmierć. Negatywną energię mają też kwiaty sztuczne, chyba, że są wykonane z tak szlachetnej i naturalnej tkaniny jak jedwab.

Czy warto w to wierzyć? Feng shui mówi przede wszystkim, że dom powinien być czysty, wysprzątany ze zbędnych przedmiotów tak, by panowała w nim harmonia. Może żyjąc wedle tych zasad nie zyskamy od razu szczęścia, bogactwa i powodzenia we wszystkich dziedzinach życia, ale na pewno zyskamy jedno – estetyczne wnętrze. A to też jest wiele warte.

Zobacz też : Modne bukiety