Jak niemal każde pomieszczenie w naszym domu, tak i sypialnia powinna pełnić określoną funkcję - ma zapewnić zdrowy i spokojny sen, który wpływa na nasze samopoczucie i wydajność w pracy, dlatego powinna być odpowiednio urządzona. Musimy przy tym pamiętać, że sypialnia nie może być jednocześnie miejscem do pracy, do oglądania telewizji itp. Taka wielofunkcyjność sypialni może zakłócić nasz sen oraz wpłynąć na jakość naszego zdrowia, a nawet doprowadzić do depresji. Dlatego warto zastosować kilka zasad feng shui w sypialni, które poprawią cyrkulacje energii dbając tym samym o zdrowy sen.
Lokalizacja sypialni
Korzystnymi kierunkami dla sypialni są północ, wschód, południowy-wschód, zachód i północny-zachód, ale w praktyce preferuje się zachód. Tutaj energia chi zapewnia odprężenie i sen. Ze względu na to, że w sypialni odpoczywamy i relaksujemy się, dlatego powinna być usytuowana jak najdalej od drzwi frontowych, kuchni i łazienki. Jeśli sypialnia sąsiaduje z kuchnią – jedzenie może odbywać zbyt ważną rolę. Jeśli graniczy z łazienką – może przynieść to niepokój, szczególnie jeśli śpimy obok ściany w której jest instalacja wodna. Ważne w sypialni jest dobre oświetlenie yin, zapewni ono spokój i intymność. Sypialnia nie powinna znajdować się nad garażem, czy też warsztatem.
Łóżko najważniejszy mebel w sypialni
Odpowiednie łóżko i jego ustawienie gwarantuje według konsultantów feng shui szczęście i zdrowie pary, która powinna spać na jednym materacu – w innym przypadku czeka ich rozstanie lub rozwód. Materac jak też same łóżko, powinny być wykonane z naturalnych tworzyw (ramy i bezgłowie najlepiej drewniane). Sam jego kształt powinien być przyjazny dla nas, pod samym łóżkiem powinna być wolna przestrzeń. Łóżko powinno być ustawione w korzystnym dla pary kierunku (jeśli są to dwa różne kierunki, można zastosować dwa oddzielne łóżka). Należy zwrócić uwagę na najbliższe jego otoczenie i wyeliminować przedmioty o ostrych kantach, kwiaty o ostrych liściach oraz urządzenia elektromagnetyczne. Zadbajmy o prosty sufit nad głową, ponieważ spanie pod belkami, skosami, metalowymi konstrukcjami, rurami może powodować pogorszenie zdrowia, uczucie ucisku i dyskomfortu.
Ułożenie do snu
W tradycyjnym feng shui pod żadnym pozorem nie wolno leżeć stopami do wyjścia z sypialni. To „śmiertelna pozycja”, która kojarzy się z wyprowadzaniem z pomieszczeń osób zmarłych. Najważniejsze jest by spać głową do ściany, ale tak aby można było dostać się do łóżka z trzech stron. Najlepiej, by mężczyzna leżał po lewej stronie, by mógł w razie potrzeby chronić kobietę prawą ręką. Unikajmy wiszących lamp, ponieważ spanie pod nimi bywa przyczyną wielu schorzeń. Jeśli mamy lampki nocne postawmy je po bokach łóżka.
Uwaga na lustra w sypialni
Lustra w każdym innym pomieszczeniu odgrywają ważną rolę, ale nie w sypialni, ponieważ działają zbyt pobudzająco. Oprócz tego pamiętajmy że są one środkiem do kierowania energii chi, a w sypialni potrzebujemy przede wszystkim spokoju, a nie ruchu energii. Zadaniem lustra jest odbijać – dzieje się tak nawet, kiedy w nie nie patrzymy. Taki niepokój najczęściej burzy nam sen. Jeśli już mamy lustra to łóżko nie powinno stać w strefie ich wpływu. Być może wyda się to dziwne, ale szafa z zewnętrznymi lustrami nie nadaje się do sypialni. Idealne szafy to takie, które lustra mają wewnątrz. Jeśli mamy taką lustrzaną szafę i nie możemy przesunąć łóżka – zasłaniajmy na noc lustro kocem lub inną tkaniną, możemy spróbować zasłonić je dużą rośliną.
Dobór pościeli
Pościel dobiera się według osobistego żywiołu. Nie zaleca się jaskrawych barw, dlatego że to silnie naznaczone yang (intensywna czerwień). Ten kolor może działać silnie pobudzająco i powodować bezsenność. Dość często należy wietrzyć pokój i pościel.
Rośliny w sypialni
Nie należy też umieszczać w sypialni roślin o ostrych liściach: juka, dracena, wszelkiego rodzaju kaktusów. Jeśli już mamy rośliny, zadbajmy by znajdowały się jak najdalej od samego łóżka. Zalecanymi w feng shui roślinami do sypialni są paprocie oraz geranium - ze względu na kształt liści.
Kolorystka w sypialni
Kolorystyka powinna być dostosowana do kierunku geograficznego usytuowania sypialni lub osobistego żywiołu feng shui osób tam przebywających. Uniwersalnym kolorem jest odcień brzoskwini (zarówno ścian jak i dodatków).
Remedia i inne urządzenia
Niekorzystnym remedium w sypialni jest fontanna pokojowa (akwarium), ponieważ działa pobudzająco na pęcherz i nerki. Zadbajmy o to, aby w sypialni było jak najmniej urządzeń elektrycznych (radia, telewizorów, budzików radiowych itp.), ponieważ urządzenia te wydzielają smog elektromagnetyczny, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia (jedna z przyczyn depresji). W sypialni powinny znajdować się tylko pozytywne obrazy i zdjęcia (unikajmy zdjęć osób zmarłych).
Porządek w sypialni
Tak jak w każdym pomieszczeniu, tak i tu obowiązuje zasada, że powinien tu panować ład i porządek, dlatego nie pozostawiajmy rozrzuconych rzeczy, ubrań. Zawsze możemy wykorzystać szafy wnękowe, które zapobiegają ponadto tnącej sha (negatywnej energii).
By zapewnić sobie spokojny sen, zadbajmy o to, by nie było w naszym otoczeniu zbyt dużo przedmiotów typu yang, błyszczących powierzchni ze szkła, metalu czy marmuru. Jeżeli łazienka przylega do sypialni (dość często spotykanie rozwiązanie), w nocy drzwi łączące te dwa pomieszczenia powinny być zamknięte, aby pozytywna energia mogła cyrkulować w pomieszczeniu, a nie uciekać z niego.