Słowniczek pojęć żeglarskich

Żeglarstwo, jak każdy sport, ma swoje własne, wyjątkowe słownictwo. Zanim wybierzemy się na Mazury czy w dalekomorski rejs, dobrze zapoznać się z podstawowymi słowami i zwrotami, których używają żeglarze.
/ 30.08.2012 12:59
Jacht/fot. Fotolia

Armator – osoba (najczęściej właściciel) od której wynajmujemy jacht.

Bakista – schowek przeznaczony na rzeczy osobiste załogi lub elementy wyposażenia jachtu. Bakisty mogą być umieszczone pod kojami lub pod siedzeniami w kokpicie.

Bom – metalowa, najczęściej pusta w środku, ruchoma rura przytwierdzona z jednej strony do masztu służąca do przymocowania dolnego brzegu największego żagla (grota).

Bosak – drewniany lub metalowy drążek zakończony z jednej strony haczykiem. Używamy go do odpychania lub przyciągania jachtu w czasie manewrów w porcie, łapania boi lub wyławiania z wody drobnych przedmiotów.

Burta – boczna część kadłuba jachtu.

Cuma (dziobowa/rufowa) – gruba lina służąca do cumowania, czyli przymocowania jachtu do pomostu lub brzegu.

Czarter – wynajem jachtu.

Dzielność jachtu – cechy konstrukcyjne jachtu, które zapewniają, zwłaszcza w trudnych warunkach, bezpieczną i wygodną żeglugę. Cechy te to min. niewywrotność, sterowność, zwrotność, szybkość. Im lepiej skonstruowany jacht, tym bardziej jest „dzielny”.

Dziób – przednia część kadłuba jachtu. Nazwa powstała przez podobieństwo przedniej części starych, dużych żaglowców do dziobu ptaka

Fał – lina służąca do podnoszenia żagli oraz ruchomych części kadłuba jachtu np. miecza lub płetwy sterowej.

Fok – duży, trójkątny, przedni żagiel.

Fok się śmieje! – komenda wydawana przez sternika lub kapitana, na skutek której osoba obsługująca w danej chwili foka ma zmienić położenie żagla, gdyż przestał on dobrze pracować i zaczął łopotać.

Forluk – właz znajdujący się na dziobie jachtu prowadzący do pomieszczeń w przedniej części żaglówki.

Grot – największy, główny, trójkątny żagiel stawiany na maszcie i przymocowany dolną krawędzią do bomu.

Grzyb – wywrócony jacht. Nazwa powstała przez podobieństwo odwróconego dnem do góry jachtu i kapelusza grzyba.

Jaskółka – półka znajdująca się na burcie jachtu, najczęściej nad kojami. Nazwa powstała przez podobieństwo pomiędzy podwieszonymi na burtach jachtu półkami a gniazdami jaskółek.

Kambuz – jachtowa kuchnia.

Kapok – kamizelka ratunkowa.

Keja – drewniany, wysunięty w głąb jeziora pomost, który służy do cumowania jachtów.

Kilwater – ślad pozostawiony za rufą poruszającego się jachtu, widoczny przez pewien czas na tafli wody. Układa się on w jasne,  rozszerzające się pasy.

Kingston – pomieszczenie w którym znajduje się toaleta.

Klar – określenie oznaczające porządek na pokładzie.

Koja – miejsce służące do spania, ulokowane na dziobie, rufie lub wzdłuż burt jachtu.

Kokpit – pozbawiona dachu część pokładu znajdująca się na rufie (z tyłu) jachtu. W kokpicie umieszczone są miejsca siedzące dla załogi, przymocowany jest ster oraz silnik.

Krawat – krótka linka służąca do obwiązywania zwiniętego żagla, wiązania i przymocowywania drobnego wyposażenia jachtu oraz łączenia ze sobą innych lin.

Zobacz też: Żeglarstwo a alkohol i leki

Maszt – podstawowy element konstrukcyjny jachtu, służący do rozpinania na nim żagli.

Mesa – środkowy przedział kadłuba przeznaczony na pomieszczenie mieszkalne dla załogi. Skupia się w niej życie towarzyskie oraz podawane są posiłki.

Miecz – ruchoma, ołowiana lub żelazna płetwa opuszczana do wody przez skrzynkę mieczową. Jego zadaniem jest stabilizacja jachtu przez zwiększenie oporu wody i poprawienie stateczności łodzi.

Odbijacz – przedmiot wykonany z gumy i wypełniony powietrzem. Służy do ochrony burt jachtu w czasie wykonywania manewrów w porcie.

Pagaj – wiosło.

Patent – dokument potwierdzający posiadany stopień żeglarski i umożliwiający wyczarterowanie jachtu.

Refować – zmniejszać, najczęściej przy silnym wietrze, powierzchnię żagla, przez podwiązanie dolnej części żagla małymi linkami do bomu.

Rufa – tylna cześć kadłuba jachtu.

Ster – urządzenie służące do wybierania i utrzymywana kursu.

Sternik – osoba, która w danej chwili steruje jachtem.

Szot – gruba, mocna lina służąca do manewrowania żaglami, czyli ich rozstawiania, zwijania oraz ustawiania we właściwym położeniu względem wiatru.

Top – szczyt masztu.

Wanty – metalowe liny, umieszczone symetrycznie na obu burtach jachtu, których zadaniem jest  podtrzymywanie masztu.

Zęza – miejsce położone najniżej w kadłubie jachtu. Znajduje się pomiędzy podłogą pokładu a dnem łódki. Wykorzystywana jest do składowania balastu, montowania zbiorników na wodę lub paliwo, zbierają się w niej również nieczystości spływające z pokładu jachtu.

Zwrot – zmiana kierunku żeglowania. Robiąc zwrot przerzucamy żagle z jednej strony na drugą, dzięki czemu wiatr zaczyna pchać żaglówkę w przeciwną stronę.

Zobacz też: Jak bezpiecznie żeglować?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/02.06.2014 19:32
super słownik własnie uczę się o powiedzeniach na żagluwce bo jutro jade na żagle bardzo diękuje elo :D :{ :} :o :| fajna strona Moniki Stoczyńskiej nara i elo :[ :]:{:} :D :| :\ :/ :;
/07.11.2013 21:21
Całkiem niezły słownik znalazłem na stronie http://navy-ship.net/index.php/slownik