aplikacja dla osób ze stwardnieniem rozsianym fot. Adobe Stock

Poznaj Cleo – najnowszą aplikację wspierającą chorych na SM

Nowe technologie coraz odważniej wkraczają w świat medycyny, ułatwiając życie zarówno chorym, jak i lekarzom. Nowością na polskim rynku jest Cleo – moja aplikacja SM.
Redaktorki Polki.pl / 02.11.2020 15:44
aplikacja dla osób ze stwardnieniem rozsianym fot. Adobe Stock

Cleo to aplikacja, która powstała, aby pomóc pacjentom w codziennym życiu ze stwardnieniem rozsianym. Jest skierowana do wszystkich, bez względu na leki, jakie przyjmują. Holistyczne wsparcie, jakie daje Cleo, pomaga w poznaniu i jeszcze lepszym zrozumieniu choroby. Aplikacja jest darmowa, została opracowana przez firmę Biogen. 

Cyfryzacja i nowoczesne rozwiązania techniczne coraz bardziej przenikają do naszego życia. Towarzyszą nam na każdym kroku. To, co nie tak dawno wydawało się nierealne, dzisiaj nie stanowi nic wyjątkowego. Coraz częściej w codziennych czynnościach korzystamy z urządzeń mobilnych i pobranych na nie aplikacji. Niektóre z nich przygotowane zostały z myślą o pacjentach.

Właśnie taką aplikacją jest Cleo – moja aplikacja SM. Powstaniu jej towarzyszyła idea stworzenia innowacyjnego, cyfrowego narzędzia wspierającego pacjentów w ich codziennym życiu. W efekcie powstała Cleo - spersonalizowana aplikacja, pomagająca w samodzielnym monitorowaniu symptomów SM, w poznawaniu najważniejszych zagadnień dotyczących choroby i radzenia sobie z nią. Cleo to także programy profilaktyki zdrowotnej, takie jak trening uważności, który może pomóc w redukcji codziennego stresu. To również zdrowe przepisy.

Każdego dnia chorzy na stwardnienie rozsiane muszą mierzyć się z objawami tej choroby, z czasem nowymi. Pytają o ich znaczenie, starają się zrozumieć, co jest ich powodem. Życie z chorobą to nieustanne wyzwanie, aby sprostać codziennemu życiu. Baczne obserwowanie samego siebie i sygnałów, jakie wysyła własne ciało, uważność i troska, to sposoby pozwalające na nauczenie się choroby. Moim zdaniem, narzędziem wspierającym ten proces jest właśnie aplikacja Cleo
– mówi dr hab. n. med. Ewa Krzystanek, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Odtworzenie historii objawów, samopoczucia w poszczególne dni między wizytami u lekarza nie jest łatwe. Aplikacja daje możliwość odnotowywania i sięgania do wszystkich informacji w dowolnym czasie, np. podczas wizyty u specjalisty. Łatwy i szybki dostęp do swoich notatek ułatwia choremu nie tylko przygotowanie się do wizyty, ale zdecydowanie usprawnia jej przebieg. Takie, osadzone w czasie, informacje oraz ich kompleksowość są podstawą dobrego prowadzeniu pacjenta
– dodaje dr hab. Ewa Krzystanek.

Cleo – nowoczesne wsparcie dla osób z SM

Czasami pozornie łatwe czynności mogą stanowić wyzwanie. Aplikacja Cleo powstała, aby pomóc pacjentom w codziennym życiu z SM. Cleo wspiera pacjentów zapewniając im łatwy i szybki dostęp do:

  1. potwierdzonych naukowo informacji i wskazówek dotyczących stwardnienia rozsianego; pacjenci mają możliwość personalizacji treści i wyboru interesujących ich tematów,
  2. dziennika osobistego pozwalającego na samodzielne monitorowanie symptomów, nastroju czy aktywności fizycznej, wpisywanie danych i dobrowolne udostępnianie raportów lekarzom prowadzącym, a także ustawianie przypomnień dotyczących np. przyjęcia leku lub wizyt kontrolnych,
  3. programów profilaktyki zdrowotnej opracowanych przez ekspertów i dostosowanych do potrzeb osób ze stwardnieniem rozsianym, jak np. program uważności, który może pomóc pacjentom zredukować poziom stresu i poprawić ich samopoczucie.

Do tej pory na polskim rynku nie było aplikacji dedykowanej wszystkim chorym na stwardnienie rozsiane, bez względu na lek, jaki przyjmują. Jestem propagatorką nowych technologii i korzyści, jakie płyną z ich użytkowania. Świat pędzi coraz bardziej, a my razem z nim. Genomityka, telemedycyna, druk 3D, roboty medyczne, Big Data to wszystko dzieje się tu i teraz w świecie medycyny. Dlatego cieszę się, że nowe technologie zawitały również do świata SM. Dzięki swoim funkcjonalnościom, aplikacja Cleo dostarcza pacjentom spersonalizowanego wsparcia i informacji przydatnych w pokonywaniu codziennych trudności. Wierzę, że Cleo będzie w telefonie każdej osoby żyjącej z SM. W moim już jest.
– mówi Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM-Walcz o siebie.

Jednym z ekspertów zaangażowanych w merytoryczne tworzenie aplikacji jest Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka, której zdaniem jedzenie powinno stanowić nie tylko źródło zdrowia, ale również przyjemności. Ta idea przyświecała Pani Katarzynie podczas opracowywania tygodniowego menu, uwzględniającego potrzeby osób chorych na stwardnienie rozsiane. Przepisy będą sukcesywnie umieszczane w aplikacji, o czym użytkownicy będą dowiadywali się za pomocą powiadomień.

Aplikacja Cleo jest już dostępna m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Kanadzie, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Będzie regularnie rozwijana w celu wprowadzania nowych treści i funkcji w oparciu o informacje zwrotne i opinie społeczności SM. Aplikacja jest darmowa i możliwa do pobrania i zainstalowania przez każdego użytkownika urządzenia mobilnego pracującego w systemie operacyjnym Android lub iOS.