Patek Philippe - Światowa marka z Polskim rodowodem

Historia firmy Patek Philippe & Co. właściciela jednej z najbardziej ekskluzywnych marek zegarków na świecie, sięga swoimi korzeniami Polski gdzie w czerwcu 1812 rok, na Lubelszczyźnie urodził się jej założyciel Antoni Norbert Patek, uczestnik powstania listopadowego, który ze względu na uwarunkowania polityczne musiał udać się na emigrację najpierw do Francji, później Szwajcarii.
Historia firmy Patek Philippe & Co. właściciela jednej z najbardziej ekskluzywnych marek zegarków na świecie, sięga swoimi korzeniami Polski, gdzie w czerwcu 1812 roku, na Lubelszczyźnie urodził się jej założyciel Antoni Norbert Patek, uczestnik powstania listopadowego, który ze względu na uwarunkowania polityczne musiał udać się na emigrację najpierw do Francji, później Szwajcarii.

Początkowo Antoni interesował się sztukami plastycznymi następnie skupił się na sztuce zegarmistrzowskiej. Pierwotnie firma nosiła nazwę Czapek-Patek ze względu na wspólnika również pochodzenia polskiego dopiero później, po nawiązaniu współpracy z francuskim zegarmistrzem Adrien Philippe zyskała nową nazwę, którą firma posługuje się do dziś. W 1868 roku firma opracowała model pierwszego zegarka na rękę. Sukces przedsięwzięciu Patek Philippe & Co przyniosły kolejne wystawy i konkursy , które pozwoliły zdobyć szeroką klientelę w gronie arystokracji całej Europy w śród nich królowej Wiktorii i księcia Alberta.

Światowa marka z Polskim rodowodem

Wśród znanych osobistości noszących zegarki Patek Philippe byli: Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, papież Pius XII, Walt Disney, Josip Broz Tito, Józef Stalin.

Ceny tych niewątpliwie najdroższych i najlepszych zegarków na świecie wahają się od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów dolarów.

 ‘Narodziny legendy – reklama z historią w tle 
 ‘Narodziny legendy – reklama z historią w tle 

Antoni Norbert Patek główny założyciel firmy jest patronem Gimnazjum nr 1 w Piaskach pod Lublinem.

Zmitrek
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
ceny nie "od kilkudziesięciu tysięcy dolarów" ale "już" od ok. 16.000$ za model bez komplikacji z naciągiem automatycznym ("Calatrava") - nowy.